مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

نویسنده: دکتر علی خلج

( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم دارویی فرهنگستان علوم پزشکی) 

 مرحوم دکتر کمال لطفی احمدی در سال 1313 در اردبیل متولد و بعد از طی دوران دبستان و دبیرستان در سال 1334 در امتحانات ورودی دانشگاه تهران در رشته داروسازی پذیرفته شده و در سال 1339 موفق به اخذ مدرک دکترای داروسازی گردید. آن مرحوم در ابتدا در کارخانه داروپخش استخدام و به انگلستان اعزام گردید و بعد از طی یک دوره هشت ماهه داروسازی صنعتی به ایران بازگشت و سهم مؤثری در تکمیل ساختمان، نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات داروسازی و انتقال دانش تولید فرآورده‌های دارویی از کارخانجات داروسازی معتبر انگلستان به کارخانجات داروسازی داروپخش داشت که در سال 1342 رسماً شروع بکار نمود.

دکتر لطفی علاوه بر گذراندن دوره‌های حسابداری و مهندسی صنایع در ایران دوره‌های مدیریت صنعتی و تولید را نیز در انگلستان گذراند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تأسيس و مدیریت بسیاری از کارخانجات داروسازی مانند کارخانجات داروسازی لرستان (اکسیر)، داملران (زاگرس فارمد پارس) در بروجرد و داروسازی آریا و تولید مواد اولیه دارویی (تماد) در تهران و راه‌اندازی کارخانجات سینا دارو (دویار) در تهران که تعطیل شده بود مشارکت داشت علاوه بر این مرحوم دکتر لطفی دوره‌های آموزشی متعددی را برای داروسازان برگزار نمود و در به روزرسانی فعالیت‌های اکثر کارخانجات داروسازی کشور مشارکت داشت.

مرحوم دکتر لطفی انسانی متین، وارسته با خصوصیات اخلاقی والا و متعهد به خدمت به مملکت و نظام جمهوری اسلامی که بیش از 50 سال از عمر برکت خود را در راه اعتلای صنعت داروسازی کشور سپری نمود و بدون شک از پیشکسوتان و پایه‌گذاران صنعت داروسازی مدرن ایران می‌باشد.

مرحوم دکتر لطفی از سال‌های اولیه تأسيس گروه علوم دارویی در فرهنگستان علوم پزشکی عضو گروه بوده و بطور منظم و فعال در جلسات دیگر شرکت و در ارتباط با ارتقای وضعیت آموزش، پژوهش و صنعت داروسازی نظرات خود را اعلام می‌نمود که مورد استفاده زیادی قرار گرفت. آن مرحوم با صرف وقت و زحمات زیادحاصل سال‌ها تجربه و خدمت در صنعت داروسازی مملکت را در مجموعه ارزشمندی تحت عنوان "تاریخچه صنعت داروسازی ایران" گرد‌آوری نمود که توسط فرهنگستان علوم پزشکی و سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی در 586 صفحه به چاپ رسید که مورد استقبال زیاد دانشجویان، اعضای هیئت علمی و دانش‌آموختگان دانشکده‌های داروسازی کشور قرار گرفته است.

زنده یاد مرحوم دکتر کمال لطفی در بعد از ظهر روز شنبه مورخ 28/4/1399 در اثر ابتلا به سرطان کبد و لوزالمعده دارفانی را وداع گفت. روحش شاد و یادش همیشه گرامی باد.