عناوین مهمترین خبرها:

 

 

 

ایرنا - رییس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی گفت: 350 تحقیق و مطالعه در کشورهای غربی نشان می دهد که افراد دارای معنویت و با ایمان و اعتقادات دینی از افراد عادی سالم تر هستند وامید به زندگی در آنها هفت سال بیشتر از سایرین است .

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکترعلیرضا مرندی در همایش سلامت معنوی که در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است افزود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت مطرح است.
وی با بیان اینکه حدود 30 سال پیش در سازمان جهانی پس از بحث های بسیار کارشناسی سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت معرفی شد، ادامه داد: در آن زمان به دلیل بحث کمونیسم و تلاش شوروی برای جلوگیری از ورود مباحث معنوی تعریف درست و مشترکی برای این مقوله ثبت نشد، اما در نهایت تصمیم بر آن شد که سلامت معنوی به عنوان یک استراتژی در حوزه سلامت مطابق با شئونات هر کشوری قرار گیرد .
وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در غرب گفت: در حال حاضر دو سوم دانشگاه های علوم پزشکی آمریکا موضوع سلامت معنوی را به صورت واحد های اجباری یا اختیاری در واحد های درسی خود گنجانده اند البته تعریف آنها از معنویت مطابق با آنچه که ما از معنویت می دانیم نیست .
به گفته مرندی در جامعه ما معنویت در حقیقت معنا بخشیدن به کل زندگی است و پایه و اساس رشد و کمال روح است .
همچنین در این همایش دبیر علمی این همایش و معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی گفت که این همایش با هدف بررسی سلامت معنوی در محورهای مختلفی مانند آموزه های دینی ، نظام جامعه سلامت ، مبانی نظری و عرفانی و پیشینه تمدن اسلام و ایران بررسی می شود.
دکتر فریدون عزیزی ادامه داد: باور های دینی به عنوان قدیمی ترین تجربه پزشکی است و برای حفظ سلامت انسان ها به کار می رود و این باور در دین اسلام بسیار قوی است تا آنجا که ذکر خدا حتی شفا دهنده بیماری ها محسوب می شود.

 

عزیزی افزود: از 40 سال پیش بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که عوامل دینی و اعتقادی با شاخص های سلامت ارتباط تنگاتنگی دارد تا آنجا که سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت شناخته شد .
نخستین همایش سلامت معنوی امروز - چهارشنبه - با حضور رییس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ، جمعی از استادان و اعضای هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی در تالار همایش امام خمینی (ره ) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد .این همایش تا روز پنجشنبه ادامه دارد .

 

 

 

 

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت