عناوین مهمترین خبرها:

 

دکتر علیرضا مرندی با اشاره به اینکه کشور ما در بعد پزشکی گذشته ارزشمندش را که بر پایه معنویت بود فراموش کرده است، گفت: متاسفانه مسائل اعتقادی در صحنه تفکر و آموزش کشور کمرنگ شده و به نوعی از بین رفته است و مادی گرایی به بعد پزشکی ورود پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار سینانیوز ،دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی صبح امروز در اولین همایش سلامت معنوی گفت: صد‌ها سال قبل اعتقاد مذهبی و معنویت جزئی از سلامت بود اما با گذشت زمان سلطه کشورهای غربی بر علم باعث جدایی مادی گرایی و علم با مسائل اعتقادی شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کشور ما در بعد پزشکی گذشته ارزشمندش را که بر پایه معنویت بود فراموش کرده است افزود: متاسفانه مسائل اعتقادی در صحنه تفکر و آموزش کشور کمرنگ شده و به نوعی از بین رفته است و مادی گرایی به بعد پزشکی ورود پیدا کرده است.
دکتر مرندی با اشاره به اینکه مقالات بسیاری در ثابت کردن تاثیر بعد معنوی بر سلامت جسم انجام شده است گفت: بر اساس این تحقیقات فعالیت مذهبی بر سلامت روان، جسم، کاهش اعتیاد و انواع آسیب‌های اجتماعی موثر است. به طوری که باعث افزایش عزت نفس، شادی، رضایت از رندگی و به تعویق انداختن دوره سالمندی می‌شود و سن امید به زندگی را تا ۷ سال افزایش می‌دهد.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گوش دادن به موسیقی، ورزش، ورود به فعالیت‌های هنری را در دستیابی به سلامت معنوی موثر دانست و ادامه داد: معنویت زیربنای اعتقادات، عبادات، اخلاقیات و بر پایه سلامت جسم و روح است؛ معنای معنویت معناداری کل زندگی انسانهاست نه فقط جنبه‌ای خاص. هر چه انسان معنویت بیشتری داشته باشد به کمال بیشتری دست می‌یابد که در ‌‌نهایت رضایت خداوند را در پی دارد.
دکتر مرندی در پایان گفت: در عرصه سلامت سالهای طولانی است که به سلامت معنوی توجه شده است ولی در کشور فرهنگستان علوم پزشکی از حدود ۴ سال پیش توانسته به این موضوع ورود پیدا کند که البته در کشور ما نیز مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است. در کل باید گفت سلامت معنوی نقش مهمی در سبک زندگی سالم دارد که این موضوع بار‌ها اثبات شده و باید بیشتر به آن توجه کنیم.

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت