بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در چهار هفته گذشته نرخ موارد ابتلا به وبا، سه برابر بیشتر از زمان شروع شیوع آن در ماه اکتبر ۲۰۱۶ شده است؛ این بیماری بر زندگی مردم در ۱۹ استان از ۲۲ استان یمن اثر گذاشته است.

به گزارش خبرنگار سینا به نقل از ایندیپندنت: نزدیک به دوسال است کشور یمن در بحران انسانی بزرگ ناشی از تجاوز عربستان سعودی به سر می‌برد.

 مدتی است شرایط بد بهداشتی موجب شیوع بیماری وبا در این کشور شده و موارد مشکوک روز به روز افزایش می‌‌یابد به طوریکه مبتلایان به این بیماری، بیش از صدهزار نفر گزارش شده است؛ این درحالیست که سیستم بهداشت و درمان در یمن، در آستانه فروپاشی کامل است.

 سازمان بهداشت جهانی  (WHO)با اشاره به جمعیت صد هزار نفری مبتلایان به وبا، شیوع این بیماری را مانند آتش سوزی در یک جنگل می‌داند.

 تاکنون در مجموع 798 مرگ و میر ناشی از این بیماری، ثبت شده که بر زندگی مردم در 19 استان از 22 استان یمن اثر گذاشته است؛ این نرخ مرگ و میر از 27 آوریل، معادل تقریبا یک مورد مرگ در هر ساعت است که به درد و رنج 27 میلیون جمعیت مردم یمن می‌افزاید و کودکان قربانیان اصلی این اوضاع اسف‌بار انسانی هستند.

 عربستان سعودی با ایجاد اختناق اقتصادی، محاصره هوایی و بنادر، جلوگیری از واردات مواد غذایی و دارو و هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی مانند جاده‌ها و پُل‌ها در یمن و در برخی موارد ساختمان‌های غیر نظامی مانند بیمارستان‌ها و گردهمایی‌هایی مانند مراسم تشییع جنازه، به وضعیت وخیم کمک‌رسانی به یمنی‌ها دامن می‌زند.

 وبا یک بیماری عفونت حاد اسهالی ناشی از مصرف غذا یا آب آلوده به باکتری "ویبریو" است که می‌تواند برای گروه‌های آسیب‌پذیر مانند سالمندان و کودکان و درصورتی که مایعات به میزان کافی جایگزین نشود، کُشنده باشد.

 بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کودکان زیر سن 15  سال،46  درصد از موارد مرگ و میر را تشکیل می‌دهند؛ بسیاری از کودکان که از این بیماری فوت کرده‌اند از سوء تغذیه نیز رنج می‌برند.

 امروز، به خاطر خشونت‌های بی‌امان، زندگی برای کودکان در یمن تبدیل به یک مبارزه سخت شده است؛ در چهار هفته گذشته نرخ موارد ابتلا به وبا، سه برابر بیشتر از زمان شروع شیوع آن در ماه اکتبر 2016 شده است.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت