تهران - ایرنا - قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از توقف پذیرش دانشجوی پرستاری در حدود 10 واحد آموزشی دانشگاه آزاد و اخطار به حدود 50 دانشکده پرستاری دانشگاه آزاد به علت ضعف در کیفیت آموزش خبر داد.

حمید اکبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: دبیرخانه های تخصصی آموزش پزشکی در وزارت بهداشت بر همه رشته های علوم پزشکی در همه دانشگاه های کشور چه دولتی و چه غیر دولتی نظارت دارند و هیچ رشته ای از کاردانی تا فوق تخصص نیست که از حیطه نظارت وزارت بهداشت خارج باشد.
وی ادامه داد: همه این مراکز دانشگاهی بر اساس چک لیست ها، استانداردها و شاخص های وزارت بهداشت، تحت نظارت هستند و هیات های ارزیابی کننده که متخصصان این رشته ها هستند، این واحدها را بازرسی می کنند و همه لوازمی که برای آموزش باید وجود داشته باشد را می سنجند.
رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: اگر کمبودی در دانشکده ها باشد، اول اخطار و تذکر داده می شود و مهلت داده می شود که کمبود و مشکل بر طرف شود و اگر بر طرف نشد، توقف فعالیت آن دانشکده اعلام می شود.
وی افزود: از سال گذشته بیشترین اخطاری که به دانشکده ها داده شد، در رشته پرستاری و در واحدهای دانشگاه آزاد بود و سال گذشته به حدود 40 تا 50 دانشکده پرستاری دانشگاه آزاد اخطار داده شد و پذیرش دانشجو در برخی واحدها نیز متوقف شد.
اکبری افزود: تعداد دانشکده هایی که پذیرش دانشجو در آنها متوقف شد و اجازه داده نشد که دیگر دانشجو بگیرند، کمتر از 10 واحد بود البته به برخی از آنها تا بهمن امسال مهلت داده شد که اشکالات را برطرف کنند و اگر در بازدیدی که دی ماه انجام می شود، مشخص شود که مشکلات را بر طرف کرده اند، این واحدها می توانند از بهمن امسال دوباره دانشجو بگیرند.
قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره مهمترین مشکل دانشکده هایی که پذیرش دانشجو در آنها متوقف شده است، گفت: بیشترین اشکال آنها کمبود هیات علمی بود که یا هیات علمی نداشتند یا از جاهای دیگر هیات علمی می گرفتند، برخی دانشکده ها نیز فیلد(محیط) آموزش عملی و بیمارستانی برای دانشجویان پرستاری نداشتند.
وی افزود: البته این اشکالات فقط در دانشکده های پرستاری نبود و در برخی رشته های دیگر از جمله در کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی-درمانی نیز با اینکه خیلی نیاز به کار عملی در 'فیلد' ندارد به علت کمبود هیات علمی، فعالیت تعدادی از دانشکده ها متوقف شده است.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت