گروه سلامت: سخنگوی وزارت بهداشت بر ممنوعیت دریافت وجه مالی از بیماران خارج از صندوق بیمارستان‌ها تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، در نشست خبری صبح امروز ۱۸ مهرماه، در محل وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به اهمیت رعایت قوانین توسط وزارت عنوان کرد: بر همین اساس یکی مواردی که وزارت بهداشت بر آن اصرار دارد عدم دریافت پول خارج از صندوق بیمارستان است؛ این مسأله شامل تمامی بیمارستان‌های خصوصی، دولتی و نهاد‌های عمومی مانند تأمین اجتماعی می‌شود.
وی افزود: هر گونه دریافتی خارج از صندوق بیمارستان و بدون ارائه فاکتور رسمی تخلف محسوب می‌شود و ممنوع است همچنین در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی نیز هرگونه ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو یا هر نوع خدمتی ممنوع بوده و وزارت بهداشت با آن شدیدا برخورد می‌کند، این‌که بیمارستان از طریق زنجیره ارجاع و با قیمت دولتی این کار را انجام بدهد این امر خالی از اشکال است.
قائم مقام وزارت بهداشت در رابطه با درباره رسیدگی به مصدومین ترافیکی نیز اظهار کرد: تا
۱۳سال قبل مصدومین ترافیکی باید هر نوع هزینه‌ای را خود آن‌ها پرداخت می‌کردند و مشکلات زیادی در این راستا وجود داشت، با قانونی که تصویب شد هیچ دریافتی در بیمارستان‌ها برای ارائه خدمات نخواهیم داشت، ۱۰ درصد آن از طریق بیمه شخص ثالث و مابقی از طریق بیمه مردم پرداخت شد این موضوع مورد توجه سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است.
وی افزود: سازمان‌های بیمه‌گر تجاری که بیمه شخص ثالث ارائه می‌کنند مکلف هستند آن
۱۰ درصد را به صورت مستقیم به حساب وزارت بهداشت واریز کنند. متاسفانه در این مورد مشکلاتی به وجود آمده و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پولی که بیمه‌های تجاری از مردم دریافت کردند به صندوق وزارت بهداشت واریز نشده و حتی یکی از این بیمه‌ها نیز اعلام ورشکستگی کرده و می‌گویند که نمی‌توانند پرداخت کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و نحوه حمایت وزارت از تجهیزات پزشکی گفت: وزارت بهداشت برای شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی، حمایت‌های خوبی انجام می‌دهد. در اکثر دارو‌ها و تجهیزات پزشکی که به خودکفایی رسیده‌ایم، محدودیت مطلق یا شدید واردات را اعمال می‌کنیم. مشکلی که شرکت‌ها با آن مواجه هستند، تعویق در دریافتی‌ها است.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: امیدواریم با اقداماتی که انجام می‌شود، قسمتی از مطالبات پرداخت شود. البته از شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی تقاضای کاهش هزینه‌ها و نگاه به صادرات را نیز داریم. ظرفیت تولید برخی دارو‌ها و صنایع بیش از نیاز کشور است. راه نجات توجه به بازار‌های کشور‌های همسایه و صادرات است. البته در این راستا باید استاندارد‌ها نیز بهبود پیدا کند.
قائم مقام وزیر بهداشت در رابطه با جلسه وزارت بهداشت با شرکت‌های دارویی‌گفت: این جلسه با بخش‌های مختلف حوزه دارو برگزار شد. عمده‌ترین مشکل صنعت دارو، مطالبات به تاخیر افتاده آن‌هاست. برای این موضوع راه‌کار‌هایی ارائه شد.
وی افزود: قسمت اعظم بازار بهداشت و درمان و تمام بازاری که بیمه‌ها پرداخت می‌کنند با تعرفه مصوب دولت است. 
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در جلسه دیروز، به این نتیجه رسیدیم که با تفاهم می‌توان مشکلات دارویی را حل کرد. بیشترین مشکلات صنایع دارویی، تاخیر در دریافت‌ها است. این‌که چطور از اوراق استفاده کنند نیز مطرح شد. به هر حال صنعت دارو باید به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های سرباری و صادرات توجه جدی کند.
گلایه پرستاران و اضافه کاری اجباری
حریرچی در رابطه با کارانه پرستاران عنوان کرد: تمام تلاش ما بر این است که مطالبات پرستاران و پیراپزشکان در اسرع وقت پرداخت شود، در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های ما پرداخت پرستاران و پیراپزشکان را نسبت به گروه پزشکی از یک تا چند ماه جلو انداختند. ضمن اینکه این موضوع به دریافتی ما از سازمان‌های بیمه‌گر بستگی دارد.
قائم مقام وزیر بهداشت اظهار کرد: در مورد کارانه از تاخیر‌های
۴ تا ۵ ماه وجود دارد تا ۱۳ و ۱۴ ماه. برای کارانه به صورت متوسط حدود ۹ ماه تاخیر وجود دارد. در مورد اضافه کار نیز در برخی از دانشگاه‌ها با همین کارانه پرداخت می‌شود، اما در برخی دانشگاه‌ها انتهای ماه یا با یکی دو ماه تاخیر پرداخت می‌شود.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت