عناوین مهمترین خبرها:

 

خبرگزاری طبنا:رئیس فرهنگستان علوم پزشکی سالهای بین 1385 تا 1425 را پنجره افزایش جمعیت و فرصت طلایی برای توسعه کشور دانست.

سید علیرضا مرندی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری طبنا در خصوص کاهش جمعیت جوان و رفتن به سمت بحران پیری گفت: نیاز به خدمات سلامت در جامعه جزو اولین و اصلی ترین نیازهای کشور است که کودکان و سالمندان از مهمترین طیف هایی محسوب می شوند که این خدمات را دریافت می کنند بنابراین وقتی جامعه دچار سالمندی می شود هزینه ها به خصوص در بخش بهداشت و درمان بالارفته و نیازهای مراقبتی نیز افزایش می یابد لذا افراد سالمند دیگر مولد نبوده وممکن است هزینه های هنگفتی را به کشور تحمیل کنند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اینکه در جامعه پیر نیروی مولد کاهش پیدا خواهد کرد اظهار داشت: وقتی نیروی مولد کم باشد درآمدهای کشور نیز کاهش می یابد و در نتیجه توسعه کشور نیز دچار خدشه خواهد می گردد.

سالهای بین 1385 تا 1425 پنجره جمعیت محسوب می شود. 

مرندی سالهای بین 1385 تا 1425 را درخشانترین فرصت کشور در جهت توسعه دانست و تصریح کرد: در این فاصله زمانی تعداد کودکان زیر 15 سال وسالمندان بالای 65 سال بسیار کمتر وعمده جمعیت ایران بین 15 تا 65 ساله بوده و در نتیجه حدود 3/2 کشور را نیروی مولد تشکیل می دهد. 

وی افزود: اگر از این فرصت طللایی چهل ساله که به اصطلاح پنجره جمعیت محسوب می شود و برای هرکشوری در دنیا، یکبار اتفاق می افتد، نهایت بهره راببریم بیشترین سود را خواهیم برد زیرا نیروی مولد به تعداد کافی وجود دارد وهزینه های وارده بر کشور از سوی جمعیت مسن کمتر است. 

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی خاطر نشان کرد: مهمترین کاردولت برای سرمایه گذاری در تولید کشور می تواند به کارگیری جوانان و میانسالان در حرفه ها و بخش های فناوری وتولیدی کشور باشد تا کشور را به حداکثر سرعت پیشروی خودش برساند. 

مرندی با تاکید بر اینکه در زمانی هستیم که هم نیروی مولد زیاد بوده وهم گروه سربار کم، گفت: این فرصت طلایی 40 ساله بهترین زمانی است که برای افزایش جمعیت سرمایه گذاری شود و بهترین راه هم تسهیل شرایط ازدواج زود هنگام برای جوانان است. 

وی افزود: در حال حاضر 12 میلیون جوان در محدوده سنی ازدواج در کشور وجود دارد که اگر شرایط ازدواج شان فراهم گردد 6 میلیون بچه به جمعیت کشور افزوده می شود. 

فرهنگ سازی برای ازدواج زود هنگام جوانان ضروری است. 

مرندی مهمترین کاری که می تواند تاثیر زیادی در افزایش جمعیت و توسعه کشور داشته باشد را فرهنگ سازی برای تسهیل ازدواج به موقع دانست وافزود: نباید فرصت را از دست داد باید سریع تر این آموزش ها به مردم داده شود وهم مسئولین نیز عملکردشان به همین صورت باشد تا مردم ببینند که حرف ها شعار نیست، رئیس جمهور، وزرا، معاونین ، استانداران وروسای دانشگاهها و...الگوهای مردم هستند. 

وی تصریح کرد: آینده کشور را با جمعیت مسن تضمین نکرده ایم و چنین جامعه ای ممکن است از هر لحاظی خطرات و آسیب هایی را متحمل شود. 

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد: حتی با برنامه ریزی کارشناسانه ودقیق برای جامعه مسن نیز می توانیم زندگی خوب وعاری از مشکل برایشان بسازیم .قطع امید از فرد 65 ساله و بازنشسته می تواند او را دچار افسردگی و دلمردگی و به تببع آن عدم کارایی لازم کند. 

مرندی گفت: اگر از همین الان روی افراد جوان و میانسال که سالمندان آینده هستند برنامه ریزی شود با توانمندی هایی که دارا هستند می توانند در آینده گلیم خود را از آب بیرون بکشند و برای جامعه مفید باشند در غیر این صورت سربار جامعه بوده و بر مقدار هزینه کرد دولت خواهد افزود.

 

 

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت