عناوین مهمترین خبرها:

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، ضمن تشریح روند تخصیص ارز دولتی به داروی مورد نیاز بیماران خاص تاکید کرد که مجلس هر گونه اختلال در تامین داروی این بیماران را پیگیری می‌کند.

حیدرعلی عابدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درمورد انتقاداتی که پیرامون عدم حمایت از برخی اقلام دارویی بیماران خاص مطرح شده که این موضوع واکنش مسئولان غذا و دارو را نیز به همراه داشته است گفت: بی‌تردید تامین ارز مورد نیاز برای واردات دارو یکی از موضوعاتی بوده که در راس اولویت های دولت قرار گفته است، بنابراین پیش بینی می‌کنیم که مشکلی در رابطه با دارو چه برای بیماران خاص و چه سایر بیماران ایجاد نخواهد شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته اگر در آینده نیز مشکلی در زمینه تهیه دارو ایجاد شود قابل حل خواهد بود، چرا که دولت از آمادگی لازم برای تامین ارز مورد نیاز این بخش برخوردار است.

وی تصریح کرد: دولت در اولویت‌بندی های خود در تامین ارز به این مهم اشاره کرده که در این زمینه کالاهای اساسی و دارو به عنوان اولویت اول خود قرار داده است .

عابدی بیان کرد: شاید در زمینه تهیه‌های کالاهای لوکس با مشکل مواجه شویم که امیدواریم این مورد هم در آینده با تشکیل ارز متشکل و ارز تجاری از شرایط کنونی خارج شود، اما آنچه مسلم است دولت قصد ندارد در تامین ارز دارو تعللی صورت بگیرد.

وی با اشاره به روند تخصص ارز به حوزه دارو یادآور شد: دولت نیازها در حوزه تامین ارز را به چهار گروه تقسیم کرده است که نیازهای اساسی همچون دارو و ارزاق عمومی در گروه اول، اجناس مرتبط با تولیدات داخل و مواد اولیه در گروه دوم ،مواد اساسی که در کشور به صورت محدود تولید می‌شوند در گروه سوم و مواد غیرضروری که نباید برای آن منابع زیادی هزینه شود نیز در گروه چهارم قرار گرفته که برای گروه اول و دوم ارز دولتی و گروه سوم ارز متشکل و مبادله‌ای و برای گروه چهارم ممنوعیت تخصصی ارز اعلام می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در رابطه با اخباری که از سوی تعدادی از انجمن‌ها منتشر شده مبنی بر کمبود داروی مورد نیاز برخی بیماران خاص از جمله بعضی از سرطان‌ها، ام اس و هموفیلی تاکید کرد: انجمن‌های حمایت‌کننده مسئولیتی در قبال تامین دارو یا بر آورد و تخمین در این حوزه ندارد و  تنها سازمان غذا و دارو مسئولیت این مهم را برعهده دارد، بنابراین اگر این سازمان این خبر را داده بود، می‌شد بدان استناد کرد، اما اخبار انجمن‌ها و سایر بخش‌ها در این زمینه قابل استناد نیست.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر بیمار مبتلا به بیماری خاص یا انجمن حمایت از این بیماران، دارویی را نیاز داشتند که در بازار وجود نداشته و مشابه ایرانی هم نداشت با ما مکاتبه کنند تا این موضوع را از طریق سازمان غذا و دارو پیگیری کرده و در صورت صحت خبر اقدامات لازم را در جهت رفع مشکل انجام دهیم.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت