عناوین مهمترین خبرها:

 

رئیس اداره سرطان از اجرای طرح پیشگیری و تشخیص بیماری سرطان سینه در 4 استان کشور به صورت آزمایشی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از وزارت بهداشت‌ رشید رمضانی افزود : طرح پیشگیری و تشخیص سرطان سینه به صورت آزمایشی در 4 استان یزد، کرمانشاه، مازندران و اصفهان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تبریز هم برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است، گفت: هر استان از طریق رسانه‌های محلی اجرای این طرح را به عموم مردم اطلاع رسانی کرده و به این ترتیب مردم در جریان اجرای این طرح قرار گرفته و به مراکز ذیربط مراجعه می‌کنند.

رمضانی افزود: فاز اول این طرح را شامل زنان مبتلا به سرطان در خانواده‌ها عنوان کرد و گفت: فاز دوم این طرح شامل خانم های بالای 40 سال است که بر اساس آن همه خانم های بالای 40 سال مورد معاینه قرار می‌گیرند و براساس یافته‌های فیزیکی برای انجام ماموگرافی و سایر اقدامات بعدی معرفی می‌شوند.

به گفته رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، طرح پیشگیری و تشخیص سرطان پس از بررسی های نهایی و تأمین منابع لازم در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

رمضانی گفت: در حال حاضر شاخص بروز سنی سرطان در کشور، 29 مورد در 100 هزار است که این آمار چیزی در حدود کمتر از  0.5 درصد در سال است.

رمضانی با بیان اینکه سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین خانم هاست بیان کرد: در کشور ما به دلیل ساختار جمعیتی، سن ابتلا به سرطان ها حتی سرطان سینه یک دهه کمتر از سایر کشورهای جهان است. بدین معنی که ابتلا به سرطان سینه در بین زنان ایرانی بین سن 40 تا 50 سالگی است در حالی که در سایر کشورهای دنیا بعد از حدود 55 سالگی آغاز می شود.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به عوامل موثر در بروز سرطان سینه گفت: ه رچه سن بلوغ دیرتر و یائسگی به موقع اتفاق بیفتد، خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم ها کاهش یافته و به عبارت دیگر، هرچه دوره پریودی طولانی‌تر باشد، خطر ابتلا به سرطان بیشتر است.

وی افزود: هرچه تعداد زایمان، بیشتر و دوره شیردهی طولانی تر باشد، ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد.

به گفته رمضانی زایمان پس از سن 35 سالگی، پریود زودرس، یائسگی دیرهنگام، چاقی، مواد دخانی (سیگار و قلیان)، عوامل ژنتیکی و همین طور عوامل تغذیه‌ای در بروز سرطان سینه موثرند .

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت