عناوین مهمترین خبرها:

 

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: در سال 66 به خودکفایی علمی رسیدیم و بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام نمی‌شوند.

به گزارش ایران اکونومیست، علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور صبح امروز در مراسم جشنواره علمی سال ۹۷ که در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار کرد: ایران در حوزه بهداشت و درمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است به طوری که امروزه اعزام بیماران  به خارج از کشور برای درمان تقریبا به صفر رسیده است.

وی ادامه داد: وضعیت درمان قبل از انقلاب به هیچ عنوان مناسب نبود به طوری که مردم برای دریافت خدمات سرپایی از مناطق دور افتاده‌ مانند سیستان و بلوچستان به تهران سفر می‌کردند؛ همین مسئله باعث بروز مشکلات و تحمیل هزینه‌های دوچندان به خانواده‌ها می‌شد.

مرندی بیان کرد: قبل از انقلاب اسلامی تعداد نیروی انسانی در حوزه پزشکی بسیار کم بوده است و در بسیاری از مناطق کمبود پزشک به شدت دیده می‌شد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور تصریح کرد: زایمان زنان باردار به وسیله قابله‌های کم سواد یا بی‌سواد انجام می‌شد و هیچ واکسنی در طول مدت بارداری به زنان تزریق نمی‌کردند؛ همین مسئله سلامتی آن‌ها و حتی نوزادشان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌داد.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما سالیانه ۱۱ هزار مورد کزاز نوزادی در بین نوزادان داشتیم و ۳۵ هزار کودک زیر ۵ سال به دلیل اسهال فوت می‌کردند.

مرندی گفت:  نبود آب شرب بهداشتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی باعث فوت بسیاری از افراد به دلیل ابتلا به بیماری اسهال بود و از نظر بهداشت وضعیت اسفناکی داشتیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور یادآوری کرد: خوشبختانه در سال ۶۶ از نظر علمی به خودکفایی رسیده‌ایم و از همان سال به بعد دیگر بیماران برای درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور ندارند.

رونمایی از کتابی با موضوعیت دفاع مقدس در جشنواره علمی  ۹۷ 

در ادامه مراسم محققی معاون علمی و فناوری فرهنگستان علوم پزشکی گفت: برگزاری جشنواره علمی فرهنگستان علوم پزشکی با هدف معرفی برگزیدگان حوزه سلامت و دستاورد‌های آن است که در مراسم امسال کتابی در خصوص دفاع مقدس رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: جشنواره علمی امسال دارای جوایز نورالدین هادوی در حوزه علوم بالینی است و مرکز تحقیقات نمونه در حوزه سلامت نیز معرفی می‌شود.

محققی یادآوری کرد: در این جشنواره دانشمند برگزیده امسال از نظر شاخص‌های علمی به جشنواره معرفی می‌شود.

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت