ششمین همایش ملی سلامت معنوی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان کشوری در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ ششمین همایش ملی سلامت معنوی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان کشوری و آیت‌الله «اعرافی» مدیر حوزه‌های علمیه و با سخنرانی «ابوالفضل ایرانی خواه» رئیس دانشگاه علوم پزشکی در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم آغاز به کار کرد.

آیت الله «اعرافی»  پیش از ظهر امروز در «ششمین همایش ملی سلامت معنوی» که در سالن همایش های دفترتبلیغات اسلامی حوزه در قم برگزار شد گفت: بیانیه  انقلاب که از سوی رهبر انقلاب صادر شد، اولین محور آن تحقیق و پژوهش است و مخاطب آن حوزه، دانشگاه و سایر نهادها است و باید سایر نهادها، حوزه و دانشگاه را مورد حمایت قرار دهند و از این دو نهاد بخواهند از مرزهای دانش عبور کنند و باید باور کنیم می توانیم با استفاده از همه ظرفیتها و قلمرو ها از مرزهای دانش به سلامت عبور کرد.

قلمروهای دانشی در حوزه سلامت معنوی

امام جمعه قم ادامه داد: یکی از قلمروها با استفاده از حوزه های پزشکی و سلامت معنوی است چون در این قلمرو از سرمایه بسیار خوبی برخورداریم. در این حوزه با هم افزایی خوب و قوی می توانیم به قلمروهای دانشی برسیم.

مدیر حوزه های علمیه افزود: همه تحقیقات و اقداماتی که در حوزه سلامت دنبال کنیم، باید مبتنی بر نظریه کلان اسلامی باشد. مهمترین این فهرست ها سلامت معنوی درنگرش اسلامی امری فرا احساسی و عاطفی است. اسلام ضمن اینکه معنویت را سرشار از احساس می بیند و مهمترین این آثار را در دعا می داند در کنار آن توجه خاصی به معنویت اسلامی فرا احساسی دارد.

وی افزود: معنویت اسلامی از معنویت قدسی و تجرد محور برخوردار است. اما در همین بین معنویت هایی هستند که اعتقادی به توحید و معاد ندارند. اما معنویت اسلامی معنویت عنصری است که در عالم قدس، توحید و تجرد باید نقش محوری داشته باشد.

امام جمعه قم اظهار داشت: مسئله دیگر در معنویت اسلامی، معنویت اخروی است. معنویت هایی هستند که به سیر تکاملی معاد اعتقاد ندارند برخلاف معنویت اسلامی که معتقد به معنویت اخروی و فرا دنیوی است.

آیت الله اعرافی افزود: مسئله دیگر در معنویت اسلامی معنویت مناسکی است، یعنی فرا قلبی است. تنها به نگرش درون تکیه نمی کند؛ بلکه در عرصه های فرا مناسکی تجلی می بیند. اما غربی ها اعتقادی به این مسئله ندارند. اسلام به خوبی به این بحث توجه کرده و در دعا و عبادت تجلی کرده  است. دراین مسئله ابزارهای خوبی در اختیار داریم که سایرین ندارند و آنها معدن دعا، زیارت و ... است که می تواند باعث تجلی انسان شود. براساس اعتقاد ما معنویت اسلامی فرا قلبی مبتنی بر مجموعه ای از شعائر و مناسک است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عنصر دیگر در معنویت اسلامی مبتنی بر مناسک فرا فردی و اجتماعی و مقسمی است، یعنی سلامت معنوی را قسیم آن موارد و ساحت های ذکر شده  بلکه سایه افکن بر آن ساحت ها تعریف کنیم.

امام جمعه قم ادامه داد: عنصر دیگر سلامت معنوی، جسمی و ظاهری و ولایی بودن است. باید بدانیم غربی‌ها  بین سلسله مراتب ارزشهای انسانی و مرشدان الهی جدایی می بینند، ولی در اسلام این مسئله به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: سلامت معنوی عجین با سبک زندگی خاصی است که در همه قلمروهای زندگی می تواند دخیل باشد. این مسئله در واجبات و مستحبات به خوبی قابل مشاهده است.

آیت الله اعرافی ادامه داد: در همین رابطه در حوزه درختواره هایی میان رشته ای و سند های خوبی برای پاسخ به مسائل روز و جامعه طراحی شده است.

وی افزود: در بحث سبک زندگی هم حوزه رشته های طراحی کرده و به زودی در حوزه اجرایی می شود. این سبک باعث تقویت روحیه امید برای زندگی بهتر می شود.

امام جمعه قم اظهار داشت: اسلام به همه مسائل به صورت جامع نگاه می کند و در عین حال می تواند این امور ارائه شده مقرون به تشکیک باشد و با سایر ادیان در بعضی مسائل شریک باشد.

آسیب های پیش روی سلامت معنوی

آیت الله اعرافی در ادامه با اشاره به عوامل آسیب های روحی افزود: آنچه از لحاظ مسائل روحی انسان را دچار بحران و گرفتاری می کند و جسم را  مورد آسیب قرار می دهد و معنویت می تواند اثرگذار باشد، چالش های روحی و حس محرومیت است. بسیاری از مشکلات به دلیل همین حس محرومیت است. این عامل می تواند با توجه به مسائل معنوی و دعا از بین برود.

امام جمعه قم ادامه داد: آیه 23 سوره حدید در همین رابطه است و قانون بسیار خوبی در بحث سلامت معنویت است. آیات به خوبی حس محرومیت را از بین می برند و جلوی آسیب های روحی را می گیرند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: عامل دوم،  خود برتری بینی است. نگاه برتری بینی با استفاده از روش های معنوی می توان رفع کرد.  عامل سوم و چهارم نگرش منفی به آخرت،دنیا و خود و ناآگاهی معنوی است.

پیشنهاد برای پیشرفت در حوزه سلامت معنوی

امام جمعه قم پشنهادهایی برای همکاری و انجام بهتر فعالیت ها در بخش حوزه سلامت معنوی ارائه کرد و اظهار داشت: چند کار باید در بحث سلامت معنوی انجام داد تا بتوانیم در این عرصه حرف برای گفتن داشته باشیم که از جمله آن انجام طرح های کلان در بحث سلامت معنوی است. در حوزه، نقدهایی به بحث سلامت معنویت است، باید کرسی هایی باشد تا این نقدها  ارائه شود و به این نقدها در این بخش پاسخ داده شود.

آیت الله اعرافی افزود: پیشنهاد دوم این است که در حوزه مبادی و فلسفی نیازمند به منشور مشخص و معین هستیم. چند جلد کتاب منقح در حوزه فلسفه معنوی باید تدوین شود تا شاهد رشد در بحث حوزه معنوی سلامت باشیم.

امام جمعه قم ادامه داد: در سلامت معنوی نیازمندبه منظومه  فقهی وموسوعه قرآنی و روایی می باشیم. در همین رابطه در حوزه دبیرخانه شکل گرفته است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: بخش دیگر تحقیقات است که درحوزه سلامت معنوی باید انجام بگیرد. برای همه این مسائل در بخش رشته و و دوره های پودمانی باید فعالیت های جدی کرد تا به سامان برسد.

وی افزود: امروز لازم است برای پیشرفت، رشد کشور و تعالی بهتر و قوی در دهه پنجم انقلاب در پرتو منویات رهبر انقلاب و اصول پایه ای  قدم برداشت و برنامه ای طراحی کرد که نشان دهد چه قدر در مباحثی مانند معنویت اسلامی پیشرفت صورت گرفته است.

امام جمعه قم اظهار داشت: باید سرمایه های دانشگاهی را مهم شمرد و در همین رابطه همه مراکز علمی حوزوی آماده همکاری برای تولید الگوی معنوی اسلامی هستند تا این اندیشه ها به جهان صادر شود.

در ابتدای این مراسم «ابوالفضل ایرانی خواه» با اشاره به اینکه برای چهارمین بار بوده که همایش ملی سلامت معنوی در قم برگزار می‌شود، اظهار داشت: طی یکی دو قرن اخیر بالأخص دوره غلبه مادیت بر معنویت که هم‌زمان با رشد علوم مختلف شد، انفکاک و جدایی معنویت از جامعه رقم خورد.

وی افزود: در نگاه مادی گرایانه، علوم مختلف نه‌تنها با باورهای دینی و معنوی جدایی داشتند، حتی بزرگان علم این را تلقین کردند که نگاه به مادیت اصلی‌ترین عامل پیشرفت بشریت خواهد شده و لطمات شدیدی بر پیکره جوامع وارد کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان مصادیقی که لطماتی نگاه مادیگرایانه بر جوامع وارد کرد، گفت: ضرورت توجه کامل به تمامیت انسان و به‌ویژه نگاه خداباوری در زمینه پزشکی در دوران معاصر بیش‌ازپیش موردتوجه قرارگرفته است.

ایرانی خواه با اشاره به دیدگاه‌های مختلف اندیشمندان و جوامع به دین ابراز کرد: معنویت در دهه‌های اخیر مطرح و جمعی از اندیشمندان جامعه پزشکی نیز تعریف غیرمادی و معنوی از دین را در سلامت انسان وارد کردند.

وی برگزاری چنین همایش‌هایی را در راستای تعمیق نگاه معنوی به انسان دانست و افزود: برگزاری چنین همایش‌هایی در قم مقدس، به‌عنوان حرم اهل‌بیت(ع) که برخوردار از بزرگ‌ترین مجامع و محافل علمی اسلامی جهانی بوده و مراکز بزرگ دینی از سراسر جهان در این مکان مقدس وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: امیدواریم و اطمینان داریم با این نگاه عمیق و مقدسی که برای تحقیق و تفحص در قم مقدس انتخاب‌شده به‌زودی شاهد تعریف کامل از انسان و حقایق علمی و سلامت معنوی برای سراسر جهان و محققین و منصفین باشیم.

ارسال 200 مقاله به دبیرخانه ششمین همایش ملی سلامت معنوی

دبیر ششمین همایش سلامت معنوی نیز گفت: برای برگزاری این همایش از میان 200 مقاله ارسال‌شده به دبیرخانه همایش، 130 مقاله علمی پذیرفته‌شده است.

‌حسن ابوالقاسمی ‌اظهار داشت:هدف فرهنگستان علوم پزشکی در زمینه سلامت معنوی نهادینه کردن این مقوله در مراکز پزشکی است، به‌ویژه اینکه پیوند عمیقی با مردم‌داریم درنتیجه بجاست که سلامت معنوی را در زمینه‌های مختلف پیشگیری ابتدایی و آموزشی نهادینه کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه در زمینه سلامت معنوی با حوزه علمیه گفت: در قالب این تفاهم‌نامه در فرهنگستان علوم پزشکی با مدیریت دکتر مرندی، حمایت از پایان‌نامه‌های سطح دکترا در حوزه و دانشگاه داریم.

دبیر ششمین همایش سلامت معنوی عنوان کرد: پروژه‌های تحقیقاتی و کنفرانس سالیانه سلامت معنوی ازجمله اقداماتی بوده که در زمینه نهادینه شدن سلامت معنوی در جامعه انجام‌شده است، همچنین امیدواریم با وزارت بهداشت و فرهنگستان و حوزه علمیه به‌عنوان اقدام مشترک بین حوزه و دانشگاه اقدامات قابل‌توجهی انجام دهیم.

ابوالقاسمی با بیان اینکه برای برگزاری این همایش از میان 200 مقاله ارسال‌شده 130 مقاله علمی پذیرفته‌شده است، گفت: اگر مشارکت دانشگاه علوم پزشکی قم و همچنین دانشکده سلامت و دین نبود، قطعاً نمی‌توانستیم این همایش را در قم برگزار کنیم.

وی با اشاره به نشست‌های تخصصی این همایش ابراز کرد: 5 پنل در این همایش تدارک دیده‌شده که درباره راهکارهای اجرایی ارتقای سلامت معنوی و راهکارهای سلامت معنوی اسلامی و مبنای قرآن و سیره اهل بیت(ع) ازجمله آن‌ها است.

دبیر ششمین همایش ملی سلامت معنوی در پایان خاطرنشان کرد: امسال قرار هست از دکتر شیبانی به‌عنوان یکی از الگوهای سلامت معنوی که الگوی بی‌بدیلی در قرن اخیر هست را به عموم معرفی کنیم.

‌خاطرنشان می‌شود ششمین همایش ملی سلامت معنوی در روزهای پنجشنبه و جمعه، دوم و سوم اسفندماه در قالب 5 پنل برگزار می‌شود که راهکارهای اجرایی ارتقای سلامت معنوی اسلامی؛ راهکارهای سلامت معنوی اسلامی و مبنای قرآن و سیره اهل بیت(ع) و سلامت معنوی اسلامی، مبانی و رویکردهای تمدنی ازجمله نشست‌هایی است که در این همایش برگزار می‌شود