عناوین مهمترین خبرها:

 

گروه سلامت ــ در نشست خبری هفته جوان در وزارت بهداشت با اشاره به افزایش امید به زندگی به ۸۰ سال بر لزوم مراقبت از سلامت جوانان برای ثابت ماندن سن امید به زندگی تأکید شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ سید حامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نشست خبری هفته جوان این وزارتخانه که امروز ۲۷ فروردین‌ماه، برگزار شد با بیان اینکه ۲۰ درصد جمعیت کشور در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ هستند، اظهار کرد: با توجه به این موضوع، اگر ۷۰ درصد حوزه سلامت با همکاری بین‌بخشی تحقق پیدا کند، برای این بازه سنی که از نظر ما جمعیت جوان کشور را تشکیل می‌دهد باید این همکاری بین بخشی ۸۰ درصد باشد.

وی با بیان اینکه جوانان به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و تأثیرگذاری آن‌ها در آینده کشور و همچنین میزان فراوانی جمعیت آن‌ها به عنوان سرمایه‌های آینده کشور تلقی می‌شوند، گفت: در این راستا برای مراقبت از سلامت این جمعیت، باید رفتار‌های آنان در ‏حوزه‌های اجتماعی و رفتار‌های پرخطر، ازدواج و طلاق آنان را مدنظر برنامه‌های خود قرار دهیم.

برکاتی بیان کرد: اگر رفتار جنسی ‏غیرسالم در جامعه کم شود، باز هم بیشترین گروه در معرض این رفتار‌های پرخطر، جوانان هستند. مصرف دخانیات، الکل و تحرک فیزیکی ناکافی ‏نیز از جمله عواملی هستند که سلامت جوانان را مورد تهدید قرار می‌دهد. هرچند عوامل خطر در زمینه جوانان زیاد است، اما جوانان محل خیزش ‏اجتماعی هستند و  می‌توانند باعث افزایش امید و سرمایه اجتماعی شوند. ‏

امید به زندگی به ۸۰ سال رسید 

وی در ادامه با بیان اینکه امید به زندگی به ۸۰ سال در کشور رسیده است، گفت: افزایش این مسئله به دلیل مداخله‌های مثبتی است که در گذشته در رابطه با سلامت مادران باردار و و کودکان زیر پنج سال توسط وزارت بهداشت انجام شده است. برای نگهداری امید به زندگی در این سن، باید بیشترین توجه را به جوانان و پیشگیری ‏از مرگ آن‌ها داشته باشیم.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه حوادث حمل و نقل در همه گروه‌های سنی بیشترین عامل مرگ و میر است، تصریح کرد: این علت در ‏جوانان بیشتر است. عوامل دیگر مرگ و میر در جوانان شامل خودکشی، خشونت، سکته‌های قلبی و سوءمصرف مواد مخدر است. به این ترتیب ۲۹.۹ درصد مرگ و میر جوانان در اثر حوادث ترافیکی، ۶.۵ درصد خودکشی، ۵.۹ درصد خشونت، ۵.۳ درصد برخورد با جسم سخت و اجسام پرتابه و ۵ درصد نیز  بیماری‌های قلبی و عروقی است.

برکاتی در ادامه با بیان اینکه بسته‌های خدماتی به جوانان از سال ۹۲ و بعد از طرح تحول سلامت در وزات بهداشت آغاز شده است، گفت: مهمترین مداخله برای گروه سنی جوانان، آموزش و خودمراقبتی است؛ تا قبل از سال ۹۲ برنامه مدونی برای خدمت‌رسانی به جوانان وجود نداشت، با آغاز طرح تحول سلامت، بسته خدمت در همه مراکز خدمات جامع سلامت و ‏پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت طراحی و تدوین شد که در حال حاضر به دو سطح پزشک و غیرپزشک ارائه می‌شود. 

برکاتی با بیان اینکه سند ‏پیشگیری جامعه محور و اجتماعی نیز توسط دفتر سلامت روان طراحی شده است، ‏ افزود: مواد افیونی، الکل و سیگار نیز جزو مواردی است که در خودمراقبتی جوانان مورد توجه قرار گرفته است.

تدوین سند راهبردی پیشگیری از مرگ زودهنگام جوانان

وی ادامه داد: بسته‌های خدماتی طراحی شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه شد و با تربیت مربیان در این دانشگاه‌ها ۲۰۰ هزار جوان برای پیشگیری از حوادث ترافیکی مورد آموزش واقع شدند. همچنینن سند راهبردی جوانان در پیشگیری از مرگ زودهنگام تدوین شد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه به مسئله جوانان پرداخت و اظهار کرد: جوانان نسبت به دهه‌های قبل، دیرتر ازدواج می‌کنند، سن ‏ازدواج دختران به حدود ۲۴ سال و سن ازدواج پسران به بالای ۲۷ سال رسیده است. در پژوهش انجام شده برای داشتن فرزند توسط زوجین جوان، متوسط تمایل به داشتن تعداد فرزند در کشور ۲.۶ بود. این یعنی جوانان تصمیم دارند ۲ فرزند یا بیشتر داشته باشند.

برکاتی ادامه داد: فاصله ازدواج با فرزندآوری به طور متوسط نزدیک به پنج سال است. این تصمیم بدون توجه به هشدار‌های وزارت بهداشت است. بهترین سن بارداری بین ۲۰ تا ۳۵ سال است. البته اگر بارداری زیر ۲۰ یا بالای ۳۵ سال اتفاق بیافتد، بسته‌های مراقبت ‏ویژه وجود دارد. ‏حدود ۱۷ درصد زایمان‌های کشور در سن بالای ۳۵ سال است؛ این عدد در ۱۰ سال قبل حدود هفت درصد بود.

کاهش نرخ جایگزینی رشد جمعیت

وی تأکید کرد: حدود ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم و اگر ۱۰ درصد این جوانان ازدواج کنند، ‏TFR‏ (نرخ جایگزینی) به نرخی که در سیاست‌های کلی جمعیت بر آن تأکید شده است، می‌رسیم. قبل از سال ۹۶ نرخ جایگزینی به ۲.۰۶ رسید، در حال حاضر نرخ جایگزینی به ۲.۰۵ رسیده است، در حالی‌که باید به ۲.۱ می‌رسیدیم.

کاهش تعداد ازدوج در کشور

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در سال ۸۹ عدد ازدواج زوج‌ها نزدیک به یک میلیون و ۸۹۰ ‏هزار مورد بود. در سال ۹۶ این عدد تقلیل پیدا کرد و به ۶۸۰ هزار مورد رسید و البته تعداد نسبت جمعیت ازدواج نکرده در کشور در ‏سال‌های گذشته به علت ورودی کمتر، کاهش یافته است. ‏
وی با بیان اینکه مشکل اصلی ازدواج در کشور مسائل فرهنگی است، تصریح کرد: امیدواریم این مشکل با کمک رسانه‌ها تقلیل پیدا کند، پس از مسائل فرهنگی، ‏مسائل اقتصادی نیز نقش دارند. ‏
رشد مراکز خدمات درمان ناباروری و حمایت مالی از زوج‌های نابارور

برکاتی گفت: یکی دیگر از معضلات جوانان مسائل مربوط به ناباروری است. در آغاز طرح تحول سلامت فقط در چند شهر بزرگ ‏کشور مراکز ناباروری دولتی داشتیم که خدمات این مراکز بسیار گران و دسترسی به آن‌ها محدود بود. با شروع طرح تحول سلامت و ابلاغ سیاست‌های ‏کلان جمعیتی مراکز ناباروری در کشور از ۱۲ مرکز به ۸۴ مرکز رسیده که این مراکز اصلاح ‏استاندارد شدند. ‏

وی افزود: از زوج‌هایی که در سیکل ارائه خدمت برای درمان ناباروری به مراکز دولتی مراجعه کنند، تا ۸۵ درصد حمایت مالی ‏می‌شود. بسته خدمت پایه ناباروری و غربالگری نیز در شش استان به صورت آزمایشی ارائه شده است. باور ما این است که از ۵۰ ‏درصد ناباروری‌ها می‌توان به موقع پیشگیری کرد. ‏

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع چاقی نیز در زمینه ناباروری مؤثر است و در این ‏زمینه به جوانان هشدار داده می‌شود که اگر چاق باشند، به خصوص در زنان منجر به ناباروری می‌شود. ‏

غربالگری جوانان با حضور در مراکز تجمع آنها/ نیاز جوانان به نشاط اجتماعی

وی در رابطه با ارائه خدمات ویژه سلامت روان جوانان یادآور شد: برای ارائه این دست از خدمات به جوانان نمی‌توان به درب منزل آنان مراجعه کرد، زیرا جوانان به طور معمول در منزل حضور ندارند. استراتژی ما این است که به محل‌های تجمع جوانان مراجعه کنیم. غربالگری فعال در بسته‌های ارائه شده به دانشگاه‌های علوم ‏پزشکی در نظر گرفته شده و این بسته‌ها به وزارت علوم نیز ابلاغ شده است، هر زمان از وزارت بهداشت درخواست شود، ‏بسته‌های سلامت روان ارائه می‌شود.

برکاتی با اشاره به اهمیت نشاط اجتماعی در جوانان گفت: نیاز جوانان به نشاط اجتماعی احساس می‌شود و ایجاد این نشاط در دست وزارت بهداشت نیست. اگر جوان نشاط ‏بیشتری داشته باشد، کنش اجتماعی بیشتری نیز خواهند داشت. 

در ادامه این نشست گلایل اردلان، رئیس اداره سلامت جوانان و نوجوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه براساس ‏اسناد بالادستی و قانون اساسی کشور، حفظ سلامت تمامی آحاد جامعه بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال از نظر ‏وزارت بهداشت در گروه سنی جوانان قرار دارند و تا پیش از سال ۹۲ نظام ادغام یافته‌ای برای ارائه خدمت به جوانان وجود نداشت.  

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که حدود پنج میلیون نفر از جوانان دانشجو هستند و در خوابگاه زندگی می‌کنند و ممکن ‏است به مصرف فست فودها، جانک فود‌ها روی بیاورند. براساس بررسی‌های انجام شده در سال ۹۲ بر روی نوجوانان، هفت درصد نوجوانان تهرانی به کبد چرب مبتلا بودند که این مسئله می‌تواند زنگ هشداری برای آینده جوانان باشد.

بیماری‌های و رفتار‌های پرخطری که جوانان را تهدید می‌کند

اردلان افزود: ۴۷ درصد جوانان کشور فعالیت فیزیکی کمتر از یک ساعت و نیم در روز دارند، در حالی‌که ۳۲ درصد فعالیت فیزیکی بیش از ‏یک ساعت و نیم یا بیشتر دارند. حدود ۱.۵ درصد جوانان اختلال افسردگی، نیم درصد اختلال دو قطبی و ۰.۷ درصد اختلال شخصیت و همچنین ۰.۷ ‏درصد جوانان دچار صرع هستند. حدود چهار درصد جوانان یکی از انواع تنباکو‌ها را مصرف کرده و ۰.۷ درصد از یکی از ترکیبات ‏افیونی و دو درصد از قرص‌های آرامبخش و ۰.۳ درصد نیز نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. ‏ 

رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی آمار‌ها در رابطه با این رفتار‌ها براساس سامانه سیب وزارت بهداشت جمع‌آوری شده است، گفت: تمایل به رفتار‌های مخاطره‌آمیز به دلایلی مانند ژنتیک، رفتار مادر در زمان بارداری، یا زمینه‌های دیگر مانند افسردگی، رفتار والدین در دوران کودکی در ‏افراد شکل می‌گیرد. ‏

اردلان افزود: مصرف ریتالین در دانشجویان باید مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا فکر می‌کنند با مصرف ریتالین در ‏شب‌های امتحان، تمرکز بیشتری پیدا می‌کنند؛ در صورتی که بعد از مصرف آن دچار پرخاشگری، عدم تمرکز، تپش قلب و افزایش فشار خون و مرگ ‏ناگهانی می‌شوند. ‏ 

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

نقش-آينده‌پژوهي-در-مديريت-بحران‌ها آينده‌پژوهي، علم و يا به تعبير ديگر هنري است كه به...

ورود به سایت