عناوین مهمترین خبرها:

 

در نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، دستاورد جدیدی در کاهش عوارض دیابت با ترکیب یک داروی قدیمی با داروهای دیگر برای کاهش دفع پروتئین معرفی شد.

علیرضا استقامتی رتبه دوم محققان در نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، به پژوهش برگزیده خود در این جشنواره اشاره داشت و گفت: ما در این جشنواره یکی از آخرین پژوهش‌ها در مورد بیماران مبتلا به دیابت را عرضه کرده‌ایم.

فوق تخصص غدد و متابولیسم اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در بیماران مبتلا به دیابتی وجود دارد، مشکل کلیوی است چرا که در مرحله اول بیماری دفع پروتئین از کلیه پیشرفت می‌کند که اگر این امر ادامه پیدا کند، بیمار با مشکل قلبی- عروقی مواجه خواهد شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: ما بر روی یک داروی قدیمی که مدت‌هاست استفاده می‌شود، تحقیق کرده‌ایم، البته مطالعات قبلی به مدت 3 تا 6 ماهه بود اما ما درمان با این دارو را به مدت یک سال و نیم پیگیری کردیم.

وی گفت: بعد از تحقیق و پژوهش در این بازه زمانی دریافتیم که این دارو در کاهش دفع پروتئین از کلیه می‌تواند تداوم داشته باشد و اثر این دارو به صورت مفید در دراز مدت باقی خواهد ماند.

استقامتی، نام این دارو را اسپیرونولاکتون عنوان کرد و گفت: این قرص، داروی جدیدی نیست و 50 سال است که از آن استفاده می‌شود اما ما در این پژوهش نشان دادیم که ترکیب این دارو با داروهای دیگر می‌تواند در درازمدت اثرات کاهش دفع پروتئینی مفیدی داشته باشد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت