گروه سلامت ــ معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با اختصاص ۱۰ درصد اعتبارات پژوهشی و ۱۲ درصد اعضای هیئت علمی، ۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد.

به گزارش ایکنا، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت و دیدار ریاست جمهوری با مدیران ارشد نظام سلامت که امروز با حضور رییس جمهور در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از حوزه آموزش پزشکی، اظهار کرد: چنانچه مسیر گسترش دانشگاه‌ها در کشور را بنگریم، می‌بیینم که امروز نسبت به چند دهه گذشته، تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ۴ برابر افزایش پیدا کرده و در آموزش پزشکی، دو هزار رشته تخصصی آموزش داده می‌شود. 
وی افزود: در حال حاضر در
۱۲۰ رشته تخصصی و فوق‌تخصصی، دانشجو پذیرش می‌کنیم و سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ متخصص و فوق‌تخصص، فارغ‌التحصیل می‌شوند که سرمایه قابل توجهی در حوزه آموزش پزشکی محسوب می‌شوند.
لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر، حدود
۲۶۰ هزار دانشجو در حوزه پزشکی در رشته‌ها و سطوح مختلف با حدود ۲۰ هزار عضو هیئت علمی، آموزش می‌بینند، گفت: در حال حاضر در حوزه پزشکی، ۴۸ آزمون پزشکی برگزار می‌شود که ۷۳ درصد آزمون‌ها کاملاً الکترونیکی و ۲۷ درصد آن‌ها به صورت کاغذی برگزار می‌شود که با رفتن به سمت الکترونیکی کردن آزمون‌ها، صرفه‌جویی قابل توجهی مشاهده می‌شود.
وی در رابطه با مقالات پزشکی گفت: ایران علیرغم تمامی مشکلات، در حوزه تولیدات علمی پزشکی، در رتبه پانزدهم قرار دارد. همچنین، در سال
۲۰۱۸، برای اولین بار، ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد.
لاریجانی افزود: چنانچه توجه کنیم، با اختصاص
۱۰ درصد اعتبارات پژوهشی و ۱۲ درصد اعضای هیئت علمی، ۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد. 
وی با بیان اینکه در
۵ سال گذشته حدود ۱۰۰۰ پروانه اختراع در حوزه پزشکی ثبت شده است، بیان کرد: زمانی که مصوبه آمایش سرزمین را به شورای انقلاب فرهنگی آوردیم، یکی از بهترین مصوبات در زمینه آموزش عالی کشور محسوب می‌شد و امروز، تنها حوزه‌ای که آمایش سرزمین را اجرا می‌کند، حوزه پزشکی است که برای کل کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود. 
دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا مأموریت‌های ملی را دنبال کنند 
معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر،
۸۵ مأموریت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محول کرده‌ایم؛ دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا مأموریت‌های ملی را دنبال کنند. 
وی با بیان اینکه حوزه استعداد‌های درخشان یکی از حوزه‌های بزرگ و فعال در کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر، دانشگاه‌ها با نگاهی آینده‌نگر، در حال بررسی چگونگی راه‌اندازی و استقرار دانشگاه‌های نسل جدید در کشور هستند. 
وی گفت: یکی از برنامه‌های حوزه آموزش پزشکی این است که تا سال
۱۴۰۴، هر کدام از اعضای هیئت علمی، یک شرکت دانش‌بنیان داشته باشند.
نایب رئیس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر، بیان کرد: امروزه این سند در کشور در حال اجرا است و در حوزه کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر به صورت فعال عمل می‌کنیم و در این زمینه، در مقایسه با کشور‌های جهان، جایگاه شناخته‌شده‌ای داشته و جزء رتبه‌های بالا در حوزه کنترل بیماری غیرواگیر محسوب می‌شویم. فشار خون یکی از ریسک فاکتور‌های ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود و بسیج ملی کنترل فشار خون نیز در مسیر حرکت به سوی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر راه‌اندازی شده است.