عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: توزیع غیر اصولی پزشک و دندان پزشک سبب ایجاد کمبود پزشک در مناطق محروم شده است.

حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در شرایط فعلی، کشور از نظر تعداد پزشک و دندانپزشک با هیچ کمبودی مواجه نیست اما به دلیل توزیع غیراصولی و نامناسب در برخی از مناطق و حتی در مناطق محروم و کم برخوردار کمبود پزشک و دندانپزشک دیده می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه پزشکان و دندانپزشکان پس از اتمام دوران تعهد خود در مناطق محروم، به کلانشهرها و مراکز استان انتقالی می‌گیرند و در این مناطق با برپایی مطب به کار طبابت مشغول می‌شوند که علت این کار نبود امکانات کلانشهرها و مراکز استان‌ها در مناطق محروم و کم‌برخوردارتر است  که امکانات لازم در اختیار پزشکان در سراسر کشور وجود ندارد.

شهریاری تاکید کرد: با استفاده از قوانین جدید ۳۰ درصد گزینش دانشجویان ویژه افراد بومی در نظر گرفته می‌شود تا مشکل کمبود پزشک متخصص در مناطق کم برخوردار و محروم که با اجرای آن این برنامه طی چند سال آینده مشکل کمبود پزشک و دندانپزشک در این مناطق برطرف می‌شود.

حل مشکل بدخطی نسخه‌های پزشکان 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص بدخطی پزشکان ادامه داد:  تمام پزشکان بد خط نبوده و خوشبختانه داروخانه‌ها می‌توانند خط پزشکان را به خوبی بخوانند اما مسئله مهم این است که با اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی مشکل بد خطی برخی از پزشکان برطرف می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر سیستم نظام ارجاع در چند شهر به صورت پایلوت اجرا می‌شود و این کار در راستای تقاضاهای القایی و هزینه‌های تحمیلی بر حوزه سلامت اجرا می‌شود