عناوین مهمترین خبرها:

وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت را منطبق با بضاعت‌های اقتصادی دنبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، روز دوشنبه در همایش پوشش همگانی سلامت در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: امروز اگر به عنوان کشور جمهوری اسلامی ایران برای گام برداشتن به سوی پوشش همگانی سلامت، مصمم قدم بر می‌داریم، به خاطر استقرار مراقبت‌های بهداشتی اولیه مستحکم است. سال‌ها پیش به خاطر استقرار نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه بسیار خوب درخشیدیم و مورد توجه کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بودیم. ایران به عنوان الگو برای کشورهای در حال توسعه مطرح شد و این اتفاق را مدیون کسانی هستیم که شاید در خاک خفته‌اند، اما در یادها مانده‌اند. بهورزان عزیزی که در اقصی نقاط کشور به عنوان سربازان خط مقدم این فعالیت ملی تلاش کردند. پرستاران، پزشکان، تکنسین‌های اورژانس و تمام معلمان دانشگاه‌های علوم پزشکی که در ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمت تلاش کردند.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ سال پیش با دکتر وزیریان برای سلامت خانواده فعالیت کردیم و هیچ وقت طرح ضربتی کنترل مالاریا را فراموش نمی‌کنم که با دکتر آزموده انجام دادیم. امروز کاندید  دریافت گواهی ریشه کنی مالاریا در منطقه هستیم و این حاصل زحمت عزیزانی است که در این راستا تلاش کردند.

نمکی بیان کرد: امسال کارهای بزرگی در حوزه سلامت در کشور شکل گرفت. مدیریت سیلاب‌ها در استان‌های گرفتار، بدون هرگونه کمک خارجی و بدون حتی یک مورد اپیدمی انجام شد. همچنین پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ریل گذاری موثر در ارائه خدمت و ورود پزشکی خانواده و نظام ارجاع و اعمال راهنماهای بالینی برای مدیریت اقتصاد سلامت و مصرف بهینه منابع مستقر شد.

وزیر بهداشت افزود: همچنین برنامه کنترل بیماری‌های واگیر در مناطق هایپراندمیک را داریم و نباید فراموش کنیم که فقط بیماری‌های غیرواگیر ما را تهدید نمی‌کند. حدود ۲۹ سال پیش اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را در وزارت بهداشت مستقر کردیم، اما نباید فراموش کنیم به اندازه تنوع و گستردگی اقلیم، تنوع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر داریم. برای کنترل اچ آی وی و بیماری‌های مشترک انسان و دام و بیماری‌هایی که ممکن است از مرزهای غربی و شرقی وارد کشور شود، گام‌های موثری بر می‌داریم و امیدواریم سازمان جهانی بهداشت نیز با نشست‌های منطقه‌ای به ما کمک کنند.

نمکی اظهار داشت: در پوشش واکسیناسیون، واکسن اچ پی وی را به صورت آزمایشی و در قالب کار پژوهشی با واکسنی که در شرکت داخلی ساختیم، آغاز کردیم. در هفته‌های گذشته گواهی نامه حذف سرخک را گرفتیم و این افتخار و مدالی بر سینه پیشتازان نظام سلامت و پیشگیری کشور است.

وی ادامه داد: در عرصه درمان حرکت‌های مهمی با اجرای طرح تحول سلامت انجام شد که آن را هم در بستر اقتصادی و منطقی و منطبق بر بضاعت‌های اقتصادی دنبال می‌کنیم. پرداختن به بهداشت دهان و دندان را به عنوان شاخص مورد مطالبه دنبال می‌کنیم و مدارس بدون پوسیدگی دندان به عنوان یکی از اهداف مهم دنبال می‌شود.

نمکی گفت: عشایر کوچ رو هم در نقطه هدف ارائه خدمت قرار گرفته و حدود ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری راه اندازی می‌شود.

وزیر بهداشت، در حاشیه همایش پوشش همگانی سلامت، اظهار داشت: خوشبختانه اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی در حالی در تهران برگزار می شود که آمریکا به دنبال فشار آوردن است که در ایران هیچ اجلاس و گردهمایی منطقه ای و بین المللی برگزار نشود اما استقبال گرم وزرای کشورهای مدیترانه شرقی و مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از این اجلاس، برای ایران یک دستاورد بزرگ است و در این اجلاس موارد مهمی از جمله مظلومیت مردم ایران به دلیل فشار تحریم ها بر روی اقتصاد کشور و اقتصاد سلامت و همچنین تهیه مایحتاج مردم مانند دارو و تجهیزات پزشکی بررسی می شود.

وی یادآور شد: در این اجلاس بیانیه ای به نام «بیانیه تهران» تصویب خواهد شد که سال ها به عنوان یک سند با درخشش نام تهران در اسناد سازمان جهانی بهداشت خواهد درخشید.

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح «هرخانه یک پایگاه سلامت»، خاطرنشان کرد: با همکاری همکارانم در وزارت بهداشت با هدف جامعه محور کردن خدمت در نظام سلامت، حدود ۲۰ میلیون داوطلب از خانوارها را انتخاب می کنیم و آموزش های لازم را به آنها ارائه و دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی را درگیر مسائل خانواده ها خواهیم کرد.

نمکی با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشار خون یکی از رویکردهایی بود که در عرصه جهانی، تاثیرات بسیار مثبتی داشت، افزود: این طرح یکی از محورهای موفقی است که در این اجلاس به صورت الگو مورد توجه قرار گرفته و به سایر کشورها عرضه می شود.

وی در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای حل مشکل نیروی پزشکی و متخصص در مناطق محروم، گفت: گزینش پزشک عمومی و ظرفیت برای مناطق محروم از یک سو و ایجاد انگیزه های لازم برای ماندگاری تیم پزشکی در نقاط کمتر برخوردار، از برنامه هایی است که دنبال می کنیم و اعتقاد داریم که با توزیع مناسب و ایجاد انگیزه و همچنین فارغ التجصیلان سهمیه های بومی، از اواخر سال ۹۹، کشور با چالشی به نام کمبود پزشک در مناطق محروم روبرو نخواهد بود.

وزیر بهداشت در پایان در خصوص تعاملات ایران با سایر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برای تقویت همکاری های دارویی، خاطرنشان کرد: در این اجلاس نشست های دو جانبه ای با کشورهایی مانند لیبی، افغانستان، عراق و برخی کشورهای دیگر برای تقویت همکاری های دارویی داشته یا داریم که امیدوارم در راستای تقویت صادرات محصولات دارویی، گام های مهمی برداریم.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت