عناوین مهمترین خبرها:

نمکی گفت: بهترین راهکار برای تأمین دارو‌های ۳ درصدی وارداتی، تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان و توسعه داروخانه‌های داخلی است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی، وزیر بهداشت ودرمان در نشست هم‌اندیشی روسای مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد علوم دارویی اظهار کرد: قبل از انقلاب حدود ۲۵ درصد از دارو‌ها به کمک شرکت‌های بزرگ چند ملیتی تولید می‌کردیم، اما امروز بدون وابستگی به آن‌ها با همت داروسازان دانشگاهی و غیر دانشگاهی حدود ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیازمان را تولید می‌کنیم.
او افزود: در بازار داخل
۳ درصد از دارو‌های وارداتی حدود ۳۰ درصد ریالی برای ما هزینه ایجاد خواهد کرد زیرا قسمت عمده این دارو‌ها را هایتک تشکیل می‌دهد که با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان و تقویت بخش ARD یعنی تحقق و توسعه داروخانه‌های داخلی می‌توان این میزان باقی مانده را تامین کرد.
وزیر بهداشت ادامه داد: اگر دارو‌ها را بومی سازی کنیم، هزینه آن‌ها یک پنجم دارو‌های وارداتی خواهند شد. امروزه حدود
۱.۲ درصد از GDP یعنی تولید ناخالص ملی صرف دارو‌ها می‌شود که این رقم در کشور‌های توسعه یافته بین ۶ تا ۷ دهم درصد می‌رسد البته در کشور‌های حاشیه خلیج فارس و کشور‌هایی که نظام وابسته به دارو‌های برند دارند،  ممکن است رقم آن‌ها به بیش از ۱.۲ درصد هم برسد، زیرا این کشور‌ها تولیدکننده نیستند. 

او گفت: متأسفانه در دفترچه‌های بیمه، دارو‌های داخلی ثبت می‌شدند، اما طبق بررسی‌های مختلف متوجه دارو‌های وارداتی شدیم. طبق آمار به دست آمده توانستیم موجب شکست این زنجیره شویم.
نمکی بیان کرد: بهتر است شرکت‌های دانش بنیان خرید خود را از شرکت‌هایی که ریسک ابتدایی سرمایه گذاری را گذرانده‌اند، انجام دهند چراکه به کمک این شرکت‌ها تمام این مشکلات رفع خواهد شد. 

او در پایان گفت: امروزه به کمک شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری بودجه مورد نیاز به ۷۰ درصد رسیده است.