عناوین مهمترین خبرها:

معاون کل وزارت بهداشت از کاهش ۵۰ درصدی موارد بستری و همچنین ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر نسبت به زمان اوج بیماری کرونا در کشور، بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین در اکثر استان‌ های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می ‌شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تاکید می ‌کنم که در این شرایط که بازگشایی‌ ها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی به صورت تدریجی و هوشمند انجام می ‌شود، هر گونه غفلتی می‌ تواند عوارض جبران ناپذیر و شدیدی را در پی داشته باشد.

احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آینده

دکتر حریرچی ادامه داد: به طور واضح می ‌گویم که تا کشف دارو و واکسن موثر علیه کرونا، در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری هم طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. بنابراین، هر گونه غفلت فردی می ‌تواند هم خود فرد و هم خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ و میر قرار دهد و تعدد غفلت‌ های فردی ممکن است، فجایع منطقه‌ ای، ملی و جهانی را ایجاد کند. به همین دلیل از مردم درخواست می ‌کنیم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند و این دستاوردهای عظیم را کماکان نگهداری کرده و ادامه دهند.

هشدار نسبت به کاهش مراجعات بهداشتی و درمانی مردم/ واکسیناسیون ها به تعویق نیفتد

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر سایر مراجعات بهداشتی درمانی مردم است. قبل از شیوع کرونا به طور متوسط، روزانه دو میلیون و ۳۵۰ هزار بار مردم به سیستم بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی مراجعه می ‌کردند که مراجعه به پزشک، بهورز، مراقب سلامت، داروخانه، آزمایشگاه و رادیولوژی را شامل می‌شود. اما در دو ماه اخیر، این موضوع به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. غیر از موارد غیرضرور، اما تعدادی موارد ضرور مراجعه داریم و به عنوان مثال، سالانه نزدیک ۱۵میلیون بار واکسن به کودکان و افراد بالغ تزریق می ‌کردیم و هر گونه تعلل در واکسیناسیون می ‌تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری‌ها نظیر دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال و هاری و سایر بیماری ها، بر جای گذارد

دکتر حریرچی با تاکید براینکه مردم باید در این دوران مراقبت‌ های بارداری، واکسیناسیون و مراجعات مراقبتی کودکان را جدی بگیرند، تاکید کرد: مردم مراجعات مناسب را در این زمینه داشته باشند. سالانه حدود یک میلیون و 200 هزار بارداری در کشور ثبت می ‌شود. مادران باردار احتیاج به مراقبت دارند و لازم است در این زمینه حتما مراجعات خود را داشته باشند تا دچار انواع عوارض دوران حاملگی نشوند. همچنین از خانواده‌ ها خواهشمندیم، مراجعات مراقبتی کودکان زیر پنج سال از نظر کنترل وزن و قد را داشته باشند.

دکتر حریرچی تاکید کرد: در مورد کرونا برخی بیمارستان ‌های خاص ‌مان و برخی از مراکز بهداشتی و درمانی و برخی از مطب‌ ها درگیر هستند و در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می ‌شود. سایر مراکز اصلا خدمت رسانی به کرونا ندارند و مراجعات ضرور برای فشار خون، دیابت، بیماری‌ های روان را انجام دهید

آغاز اعمال جراحی در بیمارستان ‌ها و نیاز به "خون"

وی در بخش دیگری از سخنانش در این نشست مجازی گفت: در اواخر اسفند ماه در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان‌ ها آغاز شده و احتیاج به خون داریم. برهمین اساس، از مردم می‌ خواهیم، اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران مبتلا به کرونا خصوصا آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند درخواست می کنیم که بعد از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.

کرونا هنوز واکسن و داروی اختصاصی ندارد

معاون کل وزارت بهداشت همچنین افزود: تاکید می‌ کنم، هنوز هیچ واکسن و داروی اختصاصی برای کووید ۱۹ ساخته و کشف نشده، اکثر داروهای ضدویروس که برای این بیماری به کار گرفته شده ‌اند، اثر کم یا متوسط دارند و یا بی ‌اثر هستند. راهنماهای بالینی نوشته شده توسط دانشمندان عضو کمیته علمی وزارت، مبتنی بر شواهد علمی و روز دنیا است و تجویز هر دارویی خارج از فهرست دارویی کشور و راهنماهای کمیته علمی، مجاز نبوده و همراهان بیمار را سرگردان خواهد کرد. وزارت بهداشت ضمن درک احساسات خانواده‌های بیماران بویژه بیماران بدحال، درخواست می‌کند که به خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت اعتماد کنند و اجازه دهند بیماران مطابق با اصول علمی و صحیح درمان  شوند.

دکتر حریرچی عنوان کرد: هشدار می ‌دهم و اعلام می ‌کنم که عرضه و خرید هر دارویی خارج از زنجیره داروخانه‌ های رسمی کشور، اعم از بیمارستانی و غیربیمارستانی، یا تقلبی است و یا قاچاق و می‌ تواند اثرات بسیار زیانباری در بیماران داشته باشد. اعتمادی به موثر بودن این داروها نیست و خواهش می ‌کنم از اتلاف منابع مالی خود برای  تامین این چنین داروهایی اجتناب کنید.

وی همچنین در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست و کذب، گفت: در کل دنیا و در کشور ما اپیدمی و گستردگی خبرهای دروغ و نادرست و توصیه‌ های بی ‌اساس و بی ‌مبنا از گستردگی و اپیدمی خود کرونا بیشتر است. تاکید می‌ کنم، اکثر مواردی که در فضای مجازی منتشر می ‌شود از توصیه‌ های چهره به چهره گرفته تا توصیه‌ هایی نسبت به مصرف برخی غذاها و میوه‌ها و موادی دیگر، اکثرا بی‌ اساس است. از طرفی هم حدود چهار ماه است که این ویروس در دنیا گسترش یافته و علم دنیا نسبت به آن محدود است. درخواست ما این است که در دریافت اطلاعات این بیماری به مراجع رسمی یعنی وزارت بهداشت و رسانه‌ ملی اعتماد کنید.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله ‌گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چراکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و در عین حال نیز چرخ انتشار کرونا متوقف شود.

وی ادامه داد: استراتژی دوم نیز شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی‌علامت هستند و همچنین ایزوله کردن آنها در محل مناسب است. اقدام بعدی نیز شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده‌اند و جداسازی آنها از سایر افراد است. خوشبختانه اقدامات زیادی در این زمینه در وزارت بهداشت در حال انجام است. تعداد افرادی که از طریق غربالگری و شناسایی بیماران بی‌علامت و همچنین افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته‌اند، تقریبا دارد با کسانی که مبتلا شده‌اند و خودشان مراجعه می ‌کنند، برابر می‌شود. این موضوع را ادامه می ‌دهیم.

بازگشایی‌ ها براساس خرد جمعی و تصمیم‌ گیری‌های ملی است

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی‌ های اخیر و افزایش ترددها در کشور، گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا و در کمیته‌های کارشناسی ستاد ملی و در کمیته‌های کارشناسی وزارت بهداشت و وزارت کشور، بحث‌های متعددی انجام شده و بازگشایی‌ ها بر اساس خرد جمعی و تصمیم‌ گیری‌ های ملی انجام می ‌شود. هیچ تعجیلی در بازگشایی‌ها وجود ندارد و ما فقط ملزم هستیم که عمدتا ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و همچنین ملاحظاتی که درباره سلامت روانی و مسائل تفریحی، فرهنگی و مذهبی مردم را هم مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: آنچه مسلم است، این است که ‌برای مجموع تصمیم‌ گیران سلامت، مردم در اولویت هستند و اگر ببینیم بازگشایی‌ ها، اثر مضر قابل توجهی داشته باشد، دو اقدام اساسی برای آن پیش ‌بینی شده است؛ یکی تاخیر در بازگشایی‌ های آتی و دوم اینکه ممکن است در بازگشایی‌ های قبلی هم تجدید نظر شود و بازگشت نسبی یا کامل به وضعیت قبلی انجام شود. ما از مردم درخواست می ‌کنیم که به میزانی که بازگشایی ‌ها افزایش می‌ یابد، رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌ گذاری فیزیکی باید از سوی مردم افزایش یابد. در عین حال، مجموعه دستگاه‌ های اجرایی دولت هم باید اقداماتی انجام دهند. به هر حال اگر بازگشایی‌ها زیاد باشد و حمل و نقل عمومی کشش آن را نداشته باشد، یکی از مکان‌ های مهم برای آلودگی محسوب می ‌شود. بنابراین باید تدابیر خوبی را در این زمینه بیندیشیم. باید توجه داشته باشند که با توجه به وضعیتی که در سایر کشورهای با شیوع متوسط و بالا داشتیم، بازگشایی‌هایمان مبتنی بر برنامه‌ ریزی های مناسبی است.

دکتر حریرچی ادامه داد: نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، ‌ ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ ‌و میر بیماری نشان می‌ دهد. حال با توجه به اینکه ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری‌ مان ۵۰ درصد و موارد مرگ‌ و میرمان ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است که امیدواریم همین روند ادامه یافته و بازگشایی‌ها اثر سوئی نداشته باشد.

تعداد موارد بستری در ICU همچنان هشداردهنده است

وی درخصوص برخی اظهارات ضد و نقیض در زمینه وضعیت کرونا در کشور و به‌ ویژه در استان‌ هایی مانند تهران، گفت: در اظهاراتی که گفته و بیان می ‌شود از نظر بنده هیچ تناقضی وجود ندارد. روند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ و میر در اکثر استان‌های کشور وجود دارد، ‌اما نکته مهم این است که وقتی روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در استان تهران بستری می ‌شود، گرچه نسبت به هفته‌ های اخیر کمتر است، اما باز هم وضعیت هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی ‌سی ‌یو ما هنوز هشدار دهنده است. درست است که مرگ و میر ناشی از کرونا در استان‌ های کشور به زیر ۱۰۰ کاهش یافته، اما حتی هر یک مرگ هشدار دهنده است. ۹۰ مورد مرگ در کشور یا ۳۰۰ مورد بستری در تهران یا ۱۰۰۰مورد بستری جدید در کشور فقط عدد و رقم نیست، بلکه هر یک از این افراد عزیزان یک خانواده هستند. ما باید هشدار ‌دهیم و در عین حال مردم را هم باید از روند نزولی و موفقیت‌ های مردم و نظام در این حوزه مطلع کنیم. بیماری در کل کشورها و شهرها با یک مورد ایجاد شده و گسترش یافته است. بنابراین موارد جدید هم به تنهایی می‌ توانند نگران ‌کننده باشد.

وی درباره وضعیت تخت‌های آی ‌سی ‌یو، گفت: باید توجه کرد که هر بیماری که در آی ‌سی یو پذیرش شده، بدحال محسوب نمی ‌شود. بلکه تعدادی از بیماران ‌مان در آی‌ سی ‌یو هستند که مراقبت بیشتری نیاز دارند. در عین حال باید توجه کرد که ظرفیت تخت‌ های آی ‌سی ‌یو ما نسبت به اواخر اسفند و اوایل فروردین که در مضیقه قرار داشتیم و شرایط طاقت ‌فرسایی داشتیم، در حال حاضر از نظر تعداد تخت خالی آی ‌سی‌ یو و ذخیره آی ‌سی ‌یو وضعیت‌مان بهتر است و با توجه به تجربه‌ ای که حاصل شده، ارجاع به تخت ‌ها و بخش آی ‌سی ‌یو به موازات کاهش بار بیماران بیمارستانی، مقداری کاهش یافته است.

سرو حضوری در رستوران‌ها همچنان ممنوع است

دکتر حریرچی درباره نحوه فعالیت‌ های رستوران‌ها در ماه رمضان، گفت: در حال حاضر فرقی از نظر ماه رمضان و غیر رمضان وجود ندارد، فعلا سِرو حضوری به طور کلی در رستوران‌ها ممنوع است و به صورت بیرون ‌بر می‌توانند اقدام کنند که قواعدی دارد که جزییات آن را صنف مربوطه ارائه خواهد کرد.

دکتر حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اظهارات مبنی بر وجود اختلافاتی میان مسئولان ستادی وزارت بهداشت با مسئولان استانی در زمینه وضعیت کرونا در کشور، گفت: ما و مجموعه دانشگاه ‌هایمان مانند ید واحد عمل می ‌کنیم و هیچگونه اختلافی حتی جزئی بین وزارت بهداشت و مدیران محیطی وجود ندارد و وزارت بهداشت نقش حمایتی خودش را از استان‌های مختلف کشور انجام می ‌دهد. در عین حال ما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و جامعه را در نظر می‌گیریم،‌ اما سلامت مردم اولویت اصلی ماست.

تهران؛ پاشنه آشیل ابتلا به کرونا برای کل کشور

وی افزود: در عین حال پیش از این هم اعلام کردم که تهران می ‌تواند پاشنه آشیل ابتلا به کرونا برای کل کشور باشد؛ چراکه مرکزیت و محل رفت ‌و آمد است،‌ اما هرگونه تصمیم‌ گیری برای کل کشور و تهران در ستاد ملی کرونا اتخاذ می ‌شود. بر همین اساس، بازگشایی کسب و کارها در تهران با یک هفته تاخیر آغاز شد. در حال حاضر طرحی مطرح است که اگر مراحل تصویبش انجام شود، احتمالا برای مناطق سفید و مناطقی که شیوع کمتر دارند، تصمیم گیری خاص شوند و به تدریج به سایر مناطق توسعه یابد

دکتر حریرچی گفت: باید توجه کرد که گاهی ممکن است تعریفی که از وضعیت قرمز و سفید می ‌کنیم، متفاوت باشد، اما آیا نسبت به قبل کسی هست که شک داشته باشد که وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر نسبت به قبل کاهش یافته است؟ در حال حاضر این اتفاق افتاده و روند نزولی داشتیم، اما همین موارد کم هم می ‌تواند نگران‌ کننده باشد تا زمانیکه هیچ بیمار کرونایی نداشته باشیم و کاملا بیماری را کنترل کنیم، هنوز نگرانی وجود دارد، اما نباید کتمان کرد که وضعیت‌ مان نسبت به قبل بهتر شده است.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت