مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

مرحله نخست، اولین شهرک مواد موثره دارویی در غرب آسیا فردا با حضور مجازی دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت تصویری در استان مرکزی به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، این شهرک به عنوان نخستین مجموعه یکپارچه تولید مواد موثره دارویی در غرب آسیا در ۱۳ هکتار با طراحی ویژه و ایجاد انبار کالا و گمرک مرکزی، پساب و فاضلاب مرکزی، آزمایشگاه مرکزی و ایجاد شتابدهنده‌های صادراتی، به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان مواد موثره دارویی در غرب آسیا آغاز به کار خواهد کرد.
مرحله نخست این شهرک شامل خط کامل تولید استامینوفن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قالب شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز به میزان پنج میلیون دلار است که فروش سالیانه آن حدود
۱۰۰ میلیارد تومان (ریالی) و ۱۰ میلیون دلار از محل صادرات برآورد می‌شود.
این شرکت در سال
۱۳۷۴ با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان مرکزی و در ۳۰ کیلومتری شهر اراک در شهرک صنعتی شهید بابایی و با تولید پلی اتیلن گلیکول شروع به فعالیت کرد و در چهار واحد اتوکسیلات، مونو پروپیلن گلیکول، مونو اتیلن گلیکول و واحد ماده موثره دارویی، بیش از ۵۰ نوع محصول در رده شیمیایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی با اشتغال بیش از ۱۵۰ نفر تولید می‌کند.
واحد ماده موثره دارویی آن در سال
۱۳۸۶ با هدف تولید "مترونیدازول" و "مترونیدازول بنزوات" در مساحت ۱۱۰۰ متر مربع و پس از اخذ مجوز‌های لازم تاسیس گردید که نیاز سالانه کشور به ۱۵۰ تن ماده موثره مترونیدازول را برطرف می‌نماید. با افزایش ظرفیت در این واحد، توان تولید سالانه مترونیدازول به ۳۰۰ تن خواهد رسید.
بعد از انجام مطالعات در بازار و با توجه به نیاز‌های کشور در سال
۹۷ و پس از مطالعات R&D، عملیات اجرایی جهت ساخت فضای مناسب شامل سالن شیمیایی و کلین روم و نیز ساخت ماشین آلات مخصوص جهت تولید ماده موثره استامینوفن از پایه نفت، مطابق با آخرین استاندارد‌ها در مدت یکسال به پایان رسیده است و مورد آزمایش قرار گرفت. این محصول در فاز چهارم از بنزن تولید خواهد شد که سالانه حدود ۸ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور در بر خواهد داشت