عناوین مهمترین خبرها:

 

گروه سلامت: رئیس دانشکده آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه بین سال‌های 2030 تا 2050 میلادی 71 درصد افراد جامعه سربار خواهند بود، گفت: برای اصلاح وضعیت فعلی هرم جمعیتی، بسته‌های تشویقی باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) برنامه نبض شبکه خبر شامگاه 13 دی‌ماه با حضور سید امیرحسین قاضی زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، علی اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، ناصر سیم فروش، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس قطب اورولوژی ایران و شهرام یزدانی، رئیس دانشکده آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بررسی سیاست‌های جمعیتی در کشور پرداخت.

علی اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در ابتدای این برنامه با تاکید بر اینکه در طی یکصد سال اخیر چهار مرحله تحول جمعیتی را در کشور طی کرده‌ایم، عنوان کرد: در مرحله نخست نرخ مرگ و میر بالایی داشتیم ولی رشد و توسعه کشور شاهد آغاز توسعه و رشد جمعیتی شد و پس از آن باعث برخی تصمیم گیری‌ها در حوزه سیاست‌های جمعیتی انجام شد.

برابری آمار مرگ و میر و تولدها

وی ادامه داد: ما هم اکنون در مرحله گزاره جمعیت هستیم که میزان باروری کاهش پیدا می‌کند تا سطحی که در آینده، شاهد برابری آمار مرگ و میر و تولد‌ها خواهیم بود؛ در گذشته جدای از اقدامات داخلی برخی اقدامات خارجی از قبیل پیوستن ایران به جمع کنفرانس جمعیت و توسعه در سال 1994 که با توجه به پیشرفت‌های قابل توجه ایران در کنترل جمعیت و در پی آن معرفی ایران به عنوان الگوی برای سایر کشورها باعث کاهش باروری در کشور شد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در ادامه سخنان خود بیان کرد: براساس برنامه نخست توسعه، هدف گذاری شده بود که متوسط 6 فرزند در سال 90 به متوسط چهار فرزند کاهش پیدا کند ولی با وجود اینکه این امر در دهه 70 محقق شد باز هم این روند ادامه پیدا کرد.

برای اصلاح سیاست‌های جمعیتی مردم باید به صحنه بیایند/ هر آنکس که دندان دهد نان دهد

براساس گزارش ایکنا، ناصر سیم فروش، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس قطب اورولوژی ایران ایران نیز در این برنامه با تاکید بر اینکه برای اصلاح سیاست‌های جمعیتی مردم باید به صحنه بیایند، تصریح کرد: ما باید به جای شعار فرزند کمتر زندگی بهتر، شعر هر آنکس که دندان دهد نان دهد را در جامعه گسترش بدهیم.

وی با اشاره به آیه 6 سوره مبارکه هود که می‌فرماید «وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ؛ و هیچ جنبنده‏‌اى در زمین نیست مگر اینکه روزیش بر عهده خداست و او قرارگاه و محل مردنش را مى‏‌داند همه اینها در کتابى روشن ثبت است»، اضافه کرد: خدواند در این کتاب آسمانی فرموده است که روزی هر جنبنده‌ای را می‌دهد، در کشور ما باید چنین تفکراتی حاصل شود ما اگر به آموزه‌های قرآن کریم توجه کنیم در بسیاری از امور موفق خواهیم بود.

براساس گزارش ایکنا، شهرام یزدانی، رئیس دانشکده آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کارشناس سلامت نیز در این برنامه به ارائه برخی آمارهای مرتبط با مسائل جمعیتی پرداخت و گفت: در حال حاضر جمعیت کشور با شیب کندی افزایش پیدا می‌کند که طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در سال 2030 جمعیت کشور به 90 میلیون می‌رسد ولی عدد 90 میلیون مطلق مهم نیست بلکه رنج سنی آن پر اهمیت است.

بین سال‌های 2030 تا 2050 میلادی 71 درصد افراد جامعه سربار خواهند بود

یزدانی بیان کرد: ما با افزایش جمعیت 14 میلیونی مواجهیم که تمام آن افراد بالای 65 سال است، به تعبیری بین سال 2030 تا 2060 جمعیت بین 15 تا 65 سال کمتر از حال حاضر خواهد بود و جمعیت مولد کم می‌شود و از سال 2030 به بعد درصدی از افراد جامعه که مشغول به کار هستند کم خواهد شد و بین سال‌های 2030 تا 2050 میلادی 71 درصد افراد جامعه سربار خواهند بود.

بسته‌های تشویقی سیاستی حداقل باید باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم شود

رئیس دانشکده آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه پیشگیری از این مقوله تنها در مقطع زمانی فعلی مثمرثمر خواهد بود، اظهار کرد: اگر سیاست‌های بالا دستی بتواند بر روی انتخاب افراد تاثیر بگذارد مطمئنا در آن صورت برنده خواهیم بود، بسته‌های تشویقی سیاستی باید به حدی باشد که حداقل باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم شود.

وی با بیان اینکه در سال 2050 کشور هند به دلیل هرم سنی مناسب کشور چین را از نظر اقتصادی پشت سر خواهد گذاشت، یادآور شد: اخیرا مطالعه بزرگ و مشترکی در دنیا در خصوص مسئله امنیت انجام شده بود که طبق آمارهای ارائه شده کشور ایران در رتبه 18 ابرقدرت‌های برتر دنیا قرار داشت ولی پیش بینی شده بود که تا سال 2060 ایران با چنین وضعیتی هرمی از 20 کشور نخست این رتبه بندی خارج خواهد شد و از پانزده کشور پرجمعیت فعلی، 13 کشور آن همچون پاکستان و بنگلادش ابرقدرت‌ خواهند شد.