عناوین مهمترین خبرها:

حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان از اجازه مراجع تقلید برای اختصاص یک‌سوم سهم امام به بیماران نیازمند خبر داد و گفت: مردم بیماران نیازمند کلیوی را فراموش نکنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهن نقل از انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی،  حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان در دیدار چند تن از اعضای هیئت مدیره انجمن بیماران کلیوی،به فعالیت های خیرخواهانه خود از سال 1345 در خصوص یاری رساندن به بیماران ناتوان از نظر مالی اشاره کرد و گفت: کمک کردن به معالجه بیمارانی که از نظر اقتصادی در مضیقه هستند در خون من بوده و ذاتی است.

استاد حسین انصاریان در مورد فعالیتهای انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران،نیز اظهار داشت: همواره مردم را به حمایت از این انجمن و بیماران بی بضاعت تحت پوشش  تشویق می کنم. چرا که اسلام فریادرس همیشگی محرومان و مظلومان است.

وی با اشاره به اینکه اکثر مجتهدین، اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی و فردی که وصیت کرده بعد از مرگش اعضای بدنش را اهدا کنند، جایز می دانند،بیان کرد: در انجام کار خیر در اسلام بن بست وجود ندارد و فقه اهل بیت(ع) در این مورد پویاست.

استاد انصاریان اضافه کرد: ان شاء الله خداوند برای هیچ کس حادثه ای چون مرگ مغزی و بیماری سخت و دردناک کلیه به وجود نیاورد.اما اگر چنین حادثه ای رخ داد، باید هر طوری که مشیعت الهی است، عمل کرد. 

وی گفت: در تلویزیون دیده ام که خانواده هایی که برای عزیزانشان این حادثه رخ داده چگونه با محبت و بزرگواری حاضر می شوند اعضای بدن عزیز از دست رفته خود را که دچار مرگ مغزی شده هدیه کنند.این گونه خانواده ها به این آیه قرآن در سوره نسا که خداوند فرموده :َ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا،یعنی اگر کسی را در حال مرگ زنده کنید،ثواب و بهره آن مثل این است که کل انسانهای آفریده شده خدا را زنده کرده اید،اعتقاد دارند. این عمل خیر اقدامی است که در هیچ کجای عالم نیست و فقط در یک خانواده مومن، دلسوز و الهی رخ می‌دهد که برای رضای خدا این کار را می‌کند.

شیخ حسین انصاریان با اشاره به اینکه این گونه حرکتها که حیات بخشیدن به یک انسان دیگراست،حرکتی الهی بوده و باید در جامعه تبلیغ و گسترش یابد،تاکید کرد: در قرآن و فقه سفارش شده که مردم بهداشت بدن را خود رعایت کنند تا دچار بیماری های سخت نشوند. 

وی گفت: بهداشت در اسلام دفعی است و رفعی نیست، یعنی نمی‌ایستد تا مردم مریض شوند و بعد مداوا شده و خوب شوند، به همین خاطر می‌گوید،از اول کاری کنید که مریض نشوید و در این خصوص 5هزار روایت هم داریم که اگر مردم بهداشت را رعایت کنند،سلامت خود را تضمین کرده‌اند.

وی در مورد اجازه استفاده از سهم امام برای معالجه بیماران سخت مداوا از جمله بیماران کلیوی و دیالیزی نیز،تصریح کرد: البته مراجع تقلید به دلیل اینکه من از همه آنان وکالت دارم برای هر کار خیری یک سوم سهم امام را اجازه می‌دهند که این از افتخارات شیعه است. 

وی افزود: این از افتخارات اجتهاد است،در زمانی که معصومین(ع)خودشان حضور ندارند و امام دوازدهم هم غایب است،مراجع ما که نائب عامه هستند،این را به دست آورده‌اند که امام عصر(عج) هم راضی هستند که یک سوم از حق خودشان را به آنانی که نیازمند هستند واگذار شود و بقیه آن هم خرج دین شود.

استاد انصاریان در مورد کمک سازمانها و نهادهای مختلف به انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران و عضویت افتخاری خود در این انجمن،توضیح داد: البته من عضو افتخاری این انجمن هستم،اما این کافی نیست چرا که به نظرم،هنوز نتوانسته‌ام آن کمک لازم را به این انجمن داشته باشم. اما در کل امیدوارم ان شاالله  گشایشی صورت گیرد تا بتوانم به این انجمن کمک خوبی بکنم و از عضو افتخاری به عضو اصلی تبدیل شوم.اما از مردم اعم از زن و مرد و مسن و جوان می خواهم عضو این انجمن شده و وارد همان عرصه‌ای شوند که سوره نساء به آن اشاره کرده است.

وی در مورد کمک های حسینه هدایت تهران به انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران ،نیزاظهار داشت: این حسینیه در هر کار خیری که بتواند وارد می‌شود و هیچ کار خیری را رد نمی‌کند.در کل این از برکات اهل بیت و به خصوص حضرت سید الشهدا (ع) است.

استاد انصاریان به مردم توصیه کرد: توجه شان به قرآن کریم باشد که می فرماید: تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ ،یعنی همه به همدیگر کمک بدهیم به نیکی ها و به مبرا شدن جامعه.خوب چه کاری از این بهتر به کسی که ناامید از زندگی و در حال مرگ است امید بدهند.

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت