عناوین مهمترین خبرها:

 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: خیرین می‌توانند در بخش‌های مختلف حوزه درمان از جمله کمک به بیمارستان‌های دولتی که هزینه و تامین منابع آنها همخوانی ندارد، وارد شوند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی جعفریان پیش از ظهر امروز در نشست خبری خیرین سلامت به اهمیت شناساندن ظرفیت‌های مختلف برای ورود خیرین اشاره کرد و گفت: طی 20 سال اخیر با توجه به نوع فرهنگ جامعه و جنبه‌های معنوی و مذهبی خیرین در حوزه مدرسه‌سازی ساخت حسینیه و مسجد بسیار فعال بوده‌اند و به راحتی به این‌ کارها روی می‌آورند.

وی ادامه داد: این وظیفه ماست که نیازهای کشور بویژه حوزه سلامت را با برگزاری چنین همایش‌هایی به خیران معرفی کنیم، چرا که اکنون نیز برخی خوابگاه‌های تهران را خیرین ساخته‌اند. یا در کرمان و شمال کشور فضای دانشگاهی توسط افراد خیر ساخته شده است و باید گفت که کمک خیرین در چند سال اخیر چندین برابر بودجه عمرانی وزارت بهداشت بوده است.

جعفریان به این نکته اشاره کرد که اگر بتوانیم وارد مباحثی مانند بهداشت دهان و دندان با هزینه‌ای نه چندان زیاد شویم، از بار بیماری‌های دهان و دندان در کشور کاسته‌ایم و یا تشخیص درمان به موقع سرطان سینه علاوه بر افزایش طول عمر بیمار از بار هزینه‌ای که به سیستم بهداشت درمان کشور وارد می‌شود، کم می‌کند. که استفاده از ظرفیت خیرین در حوزه‌های بهداشت و درمان بسیار کمک‌کننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد ضرورت ورود خیرین برای کمک به هزینه‌های درمانی بیمارستان‌های دولتی که به اقشار ضعیف جامعه خدمت ارائه می‌کند، گفت: سیستم درمان ما از نظر مالی برای مردم کارآمدی ندارد و سهمی که قرار بود مردم بابت درمان 30 درصد از جیب بپردازند، امروز به چیزی حدود 60 تا 70 درصد رسیده که فرد بیمار و خانواده‌اش باید این هزینه را تقبل کند. از طرف دیگر انتظارات و مطالبات درمان در کشور ما در سطح پیشرفته‌ترین کشورهای دنیاست و وقتی بیمار می‌شویم، دوست داریم بهترین خدمات که هزینه‌بر است ارائه شود که نتیجه آن هم دولت ناراضی است و هم بیمار.

وی با اشاره به اینکه باید ارائه برخی خدمات و هزینه‌ها را محدود کنیم افزود: در برخی کشورها یک سری خدمات درمانی را از یک سنی پائین‌تر یا بالاتر ارائه نمی‌کنند چون درمان انتهایی ندارد و منابع هم هیچوقت کفاف نمی‌دهد و اینکه ما چقدر از منابع استفاده می‌کنیم، بحثی است که طی 20 سال اخیر همواره مطرح بوده است.

جعفریان تأمین منابع مناسب و تعرفه‌ها را از جمله مواردی عنوان کرد که در چرخه مالی بیمارستان‌ها، بویژه بیمارستان‌های دولتی بسیار اثرگذار است.

وی افزود: طبق گفته وزیر بهداشت چرخه مالی در بیمارستان‌های دولتی ناقص است و هزینه با تامین منابع جور در نمی‌آید. از طرف دیگر تورم و دستمزد نیروی انسانی از محل درآمد بیمارستان‌ها نیز موضوع دیگری است چرا که یک سوم پرسنل درمانی از دولت حقوق نمی‌گیرند و این رقم باید از سهم مردم تأمین شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: کشور ما از نظر توان علمی در حوزه پزشکی و درمانی چیزی از کشورهای دیگر کم ندارد و تنها مباحث حاشیه‌ای درمان مانند هتلینگ و بستری به اضافه هزینه‌های درمان که به مردم تحمیل می‌شود، با نقطه مطلوب خیلی فاصله دارد که اگر خیرین در این عرصه وارد شود، بسیار اثرگذار است.

جعفریان افزود: مکانیسم‌های مدیریتی و سهم دولت نیز در عرصه سلامت باید اصلاح شود چرا که به عنوان مثال بیمارستان امام سالی یک میلیارد تومان به بیماران بی‌بضاعت تخفیف می‌دهد و دولت هم سالانه 2 تا 3 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی تهران برای پوشش خدمات اینچنینی می‌پردازد.

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت