خبرگزاری بسیج: پژوهشگر برتر دهه اخیر کشور در عرصه پزشکی معتقد است که در هیچ کشوری مانند ایران نمی توانست اینگونه استعدادهایش را شکوفا کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری بسیج، فرهنگستان علوم پزشکی هر ساله با برگزاری جشنواره ای علمی با اعطای جایزه استاد نورالدین هادوی و استاد فریدون عزیزی از برترین های تحقیقات علوم پزشکی کشور تقدیر می‌کند.

جایزه استاد فریدون عزیزی هر ساله به برترین دانشمند علوم پزشکی کشور طی یک دهه گذشته اعطا می‌شود. در جشنواره امسال برای انتخاب دانشمند برتر علوم پزشکی دهه گذشته (2003 تا 2013)، ابتدا از طریق پایگاه اطلاعاتی ISI با استفاده از جستجو واژه IRAN مقالات منتشر شده در 10 سال گذشته انتخاب شد. سپس نویسندگان آنها بر اساس مجموع شاخص H، تعداد مقالات و تعداد ارجاعات رتبه‌بندی شدند.

در این ارزیابی 10 ساله، بیشترین امتیازات به ترتیب متعلق به دکتر فریدون عزیزی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر حسین بهاروند، دکتر نیما رضایی، دکتر محمدرضا زرین‌دست، دکتر عباس شفیعی، دکتر محمد عبداللهی، دکتر رویا کلیشادی، دکتر باقر لاریجانی، دکتر پروین میرمیران و دکتر احمدرضا دهپور بوده است. دکتر فریدون عزیزی انصراف خود را از دریافت جایزه اعلام کردند. از این رو، دکتر رضا ملک زاده به عنوان دانشمند برگزیده دهه اخیر علوم پزشکی از سوی کمیته علمی جشنواره انتخاب شدند.

رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به دلیل تولید مقالات بیش از 1500 عدد توانست دانشمند برگزیده دهه اخیر در رشته علوم پزشکی شود.

رضا ملک زاده در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری بسیج با اشاره مهاجرت نخبگان به کشورهای غربی راهکار اصلی جلوگیری از این مهاجرت را استفاده از ظرفیت نخبگان دانست و  گفت: باید  با استفاده از ظرفیت نخبگان، آنها را نگه داریم.

این پژوهشگر در ادامه با اشاره به اینکه باید این نخبگان را از همان اول در بهترین مراکز صنعتی استفاده کنیم پیشنهاد داد تا تمامی نخبگان را از زمان تحصیل در مراکز معتبر استخدام کنیم تا بتوانند در آینده رهبری پژوهش کشور را بر عهده بگیرند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید سعی کنیم که از ظرفیت های نخبگان استفاده کنیم اظهار کرد: خود با وجود اینکه امکان مهاجرت به خارج کشور برای ادامه تحصیل را داشتم ولی همیشه احساس کردم که اگر در ایران باشم بهتر می توانم کار کنم.

وی در جواب خبرنگار بسیج مبنی بر اینکه احساس می کنید الان با ماندن در ایران موفق هستید یا خیر گفت: از همه ی همکلاسیهایم که به خارج کشور مهاجرت کردند موفق تر هستم.

وی در خاتمه با قبول اینکه از ظرفیتهای نخبگان در ایران به صورت کامل استفاده نمی شود اظهار کرد: بالاخره باید پذیرفت که ما ایرانی هستیم و ایران کشورمان است نه جای دیگر.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت