عناوین مهمترین خبرها:

پانزدهمینجلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان های بین المللی تحت عنوان "سالمندی و مسائل سلامت مرتبط با آن" با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته و همچنین نمایندگانصندوق جمعيت ملل متحد،نماينده سازمان جهانی بهداشت،نماينده کميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد، نماينده صندوق کودکان  سازمان ملل،نماینده کشوري برنامه مشترک سازمان ملل در زمينه ايدز و دو نفر از کارشناسان گروه Help Age International از طریق اسکایپ از دفتر لندن،بیست و چهارماردیبهشت ماه سال 93 در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

بر اساس این گزارش در ابتدا دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان و رئیس گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن قدردانی از مشارکت کارشناسان بین المللی، پرداختن به مساله ی سالمندان را دارای اهمیت تلقی کرد. وی با اشاره به گذار جمعیتی، حفظ جمعیت جوان در کشور را از اهداف سیاست های جمعیتی دانست. 

در ادامه دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت علی (ع) به ارائه خلاصه ای از مباحث مطرح شده در جلسه گذشته پرداخت. وی سپس به مطالب ایراد شده توسط مقام معظم رهبری در مورد سالمندی عمومی اشاره کرد و ضمن ارائه ی گزارشی از ديدار مسئولين جمعيت مامايی کشور با مقام معظم رهبري؛ به نقل از ایشان ابراز داشت: "کشورِ بدون جمعیت جوان، یعنی کشورِ بدون ابتکار و پیشرفت و هیجان و شور و شوق؛ بنابراین، برنامه حیاتی تکثیر نسل باید بطور جدی دنبال و پیگیری شود." دکتر نیکنام ادامه داد: "کثرت جمعیت جوان یکی از امتیازات کشور است و در صورت استمرار سیاستها و اقدامات نادرستی که منجر به تحدید نسل و کاهش شدید جمعیت جوان کشور در طول سالهای آینده خواهد شد، دچار ضربه بسیار بزرگی بنام «سالمندی عمومی» خواهیم شد".

 

سپس خانم دکتر پریسا طاهری، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، با ارائه ی گزارشی در مورد وضعیت سالمندان در ایران ابراز داشت که جمعیت سالمندان در ایران هم اکنون برابر جمعیت کودکان زیر 5 سال می باشد. وی سپس ضمن  مقايسه روند سالمندی جمعيت در ايران، جهان و مناطق توسعه؛ به تشریح برنامه های وزارت بهداشت در زمینه ی سالمندان پرداخت.

سپس دکتر هولکی اوز، نماينده صندوق جمعيت ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران؛ نگاه جهانی به مساله ی سالمندی و برنامه های صندوق جمعیت سازمان ملل در این خصوص را بطور خلاصه بررسی نمود.

در ادامه دو نفر از کارشناسان گروه Help Age International از طریق اسکایپ به ارائه مطالبی در زمینه سالمندی پرداختند. Mark Gorman  مدیر برنامه های استراتژیک این گروه ضمن معرفی فعالیت های این سازمان، به دورنمای سالمندی در سطح جهان پرداخت. سپس خانم Eppu Mikkonen-Jeanneretضمن تشریح تجربیات بین المللی و همکاری های انجام شده در خصوص اسناد ملی سالمندان در کشور های مختلف به همکاری این گروه با دولت ها و نهادهای بین المللی اشاره کرد.

سپس آقای دکتر حسین نحوی نژاد، رئیس شورای ملی سالمندان؛ به اقدامات انجام شده و برنامه های این شورا و سازمان بهزیستی کشور در زمینه ی سالمندان پرداخت.

در ادامه ی جلسه حضار به بحث و تبادل نظر در موضوعات مطروحه پرداختند.

شایان ذکر است که مشروح مباحث این نشست به دو زبان فارسی و انگلیسی در دست چاپ می باشد.