عناوین مهمترین خبرها:

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران  در زمینه روند کاهش رشد جمعیت در کشوردر مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ایشان با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل قدس سره الشریف و همچنین تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه ، در زمینه روند کاهش  نگران کننده جمعیت در کشور و ضرورت تلاش برای اصلاح آن و نیز جایگاه عمل سزارین در دنیای علم سخنانی را مطرح کردند.

متن كامل سخنراني ايشان به شرح زير مي باشد:

بسم‌الله الرّحمن الرّحيم و به نستعين

با گرامي‌داشت ياد امام راحل قدس سره الشريف و با عرض سلام و ادب به محضر حضرت امام خامنه‌اي رهبر عظيم‌الشان انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين. در اين ماه پر فيض و بركت رجب،ولادت با سعادت حضرت جواد الائمه (ع) و ميلاد مسعود حضرت علي (ع) و عيد بزرگ مبعث را به همه نمايندگان محترم و امت شهيد پرور مان تبريك عرض مي‌كنم.

مقام معظم رهبري در مورد روند نگران كننده كاهش رشد جمعيت و ضرورت تلاش براي اصلاح آن به دفعات رهنمود‌هايي فرموده‌اند كه آخرين آن‌ها چند روز قبل و به مناسبت روز مامايي بود. ايشان در آن روز به افزايش نگران كننده عمل سزارين هم اشاره فرمودند و از متخصصين محترم خواستند تا مكرراً راجع به افزايش بي رويه اين روش ناپسندٍ زايمان تذكر دهند. اميدوارم متخصصين محترم و متعهد زنان و مامايي بيش از همه، بار سنگين اين تكليف را بر دوش خود احساس كنند و براي اصلاحٍ ذهنيت‌ها و كاهش سزارين به آموزش صحيح مردم بپردازند.

عمل سزارين كه در دنياي علم فقط به منظور جلوگيري از مرگ و مير مادر ،جنين و نوزاد در معرض خطر انجام مي‌شود ، با كمال تاسف در كشور ما جايگزين قريب نيمي از زايمان هاي طبيعي در بيمارستان‌هاي دولتي و تقريباً تمام زايمان‌ها در بخش خصوصي شده است كه اين امر آثار و تبعات منفيٍ فراواني براي مادران و نوزادان به همراه داشته و سبب افزايش مرك و مير نوزادان مي‌شود.از طرف ديگر افزايش نگران كننده سزارين عملاً مانعي براي افزايش رشد جمعيت در كشور است چون حاملگي‌هاي بعدي را دچار مخاطره نموده و حاملگي بيش از سه بار را عملاً غير ممكن مي‌سازد.

 سزارين هاي فراوان غير علمي و نيز مجرد ماندن  جوانان و دير ازدواج كردن آنان عملاً  مهم‌ترين موانع افزايش رشد جمعيت كشور ما به حساب مي‌آيد كه بايد براي برخورد با اين عواملٍ بازدارنده و نيز براي كاهش طلاق برنامه‌ريزي و اقدامات جدي به عمل آيد.افزايش چشمگير تعداد زنان تحصيل كرده در جامعه و ارتقاء سطح تحصيلات و اشتغال آنان ، در كنار محاسن ، سبب پاره‌اي از مشكلات هم شده است كه مجرد ماندن آنان ، دير ازدواج كردن ، نداشتن فرزند و يا تك فرزندي از عوارض آنست كه  اين خود موجب كندي و كاهش رشد جمعيت مي‌گردد. دولت و مجلس بايد هر چه زودتر اقداماتي براي تسهيل ازدواج ، پائين آوردن سن ازدواج ،امكان ادامه تحصيل در صورت بچه دار شدن و كمك به مراقبت از فرزندان آنان كه در حال تحصيل بوده و يا شاغل هستند به عمل آورند.

از حدود دو سال قبل اين نكات و بسياري مطالب ديگر را به صورت طرحي نشات گرفته از مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي در كميسيون بهداشت و درمان مجلس و با حضور صاحب نظران و نمايندگاني كه از وزارتخانه ها ، سازمان‌ها و نهادها تدوين و تصويب نموديم. سپس بررسي آن در دستور كار كميسيون فرهنگي قرار گرفت كه به تازگي تقديم هيات رئيسه محترم مجلس شده است . از دولت محترم انتظار مي‌رود با همكاري مجلس ، تمهيدات لازم جهت رفعٍ مشكلٍ بارٍ ماليٍ طرحٍ مزبور به عمل آورند تا مورد ايراد شوراي محترم نگهبان قرار نگيرد. در جلسه قبلي مجلس تعداد كافي امضاء از نمايندگان محترم جهت تغيير اولويت طرح مزبور كسب شد با اين اميد كه هر چه زودتر در دستور كار مجلس قرار گيرد. همچنين انتظار مي‌رود طرح افزايش نرخ باروري و پيشگيري از كاهش رشد جمعيت كشور كه يك فوريت آن پيش از اين به تصويب رسيده و امروز در كميسيون بهداشت و درمان مجلس مطرح و به تصويب برسد.

 البته در حالي كه تصويب قوانين از اهميت بسياري برخوردار است اما تلاش هاي گسترده‌ و مستمر در امر فرهنگ سازي و تسهيل امر ازدواج از ضروري‌ترين و ثمر بخش‌ترين اقدامات خواهد بود. همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب  مي‌فرمايند جمعيت از عوامل اقتدار كشور ها است،از آن جا كه جمعيت جوان ميهن اسلامي ما هميشه پشتوانة محكمي براي نظام مقدس بوده و بازدارنده‌اي قوي در مقابل توطئه‌هاي داخلي و خارجي به حساب آمده است، از اين رو كمك به تحقق افزايش رشد جمعيت كشورمان يك اولويت حائز اهميت به حساب مي‌آيد.

در پايان عرايضم ،ضمن تشكر از اهتمامي كه وزير محترم بهداشت،درمان وآموزش پزشكي براي تحول و اصلاح وضعيت سلامت در كشور از خود نشان مي‌دهند ، انتظار ‌مي‌رود آنچه را كه در سياست‌هاي كلي سلامت آمده است و به ويژه اولويت بهداشت، سطح بندي خدمات ، حمايت از داروهاي ژنريك و توليدات داخل و جلوگيري از تحميل نيازهاي القايي در امر تشحيص و درمان را با دقت مورد توجه و اهتمام خويش قرار دهند .همچنين انتظار مي رود هر چه سريع‌تر براي تجميع صندوق‌هاي بيمه درماني و تبديل آن به بيمه واقعي سلامت و نيز تمركز دبيرخانه بيمه سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اقدام نمايند.

     والسلام عليكم و رحمت‌الله و بركاته

دكتر سيد عليرضا مرندي