عناوین مهمترین خبرها:

شانزدهمین جلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان های بین المللی تحت عنوان "سلامت زنان" با مشارکت گروه سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی و با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته و همچنین نمایندگان صندوق جمعيت ملل متحد، صندوق کودکان  سازمان ملل، کميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد، نماینده کشوري برنامه مشترک سازمان ملل در زمينه ايدز و نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدروجرم سازمان ملل، بیستم و یکم خرداد ماه سال 93 در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد.

بر اساس این گزارش در ابتدا دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان و رئیس گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن تشکر از حضور دکتر Hawkes  در جلسه، طرح دیدگاه های متفاوت در گفتگو ها را مفید ارزیابی کرد.

در ادامه دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت ولیعصر (عج) ابراز داشت که بحث سلامت زنان در تمامی معاهدات بین المللی از جمله اهداف توسعه ی هزاره مورد توجه قرار گرفته است.

قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت حمایت و ارتقاء سلامت زنان را امری ضروری برای توسعه کشور و سلامت افراد، خانواده، جامعه و نسل های آینده دانست. وی سلامت روان و نیز بیماری سرطان را دو موضوع محوری بحث های این جلسه خواند. 

سپس دکتر هولکی اوز، نماينده صندوق جمعيت سازمان ملل متحد به نمایندگی از سایر سازمانهای بین المللی، مراتب تشکر خود را از فرهنگستان علوم پزشکی به دلیل پرداختن به موضوع مهم سلامت زنان ابراز داشت.

سپس خانم دکتر Sarah Hawkes از طریق اسکایپ به ارائه مطالبی در زمینه "سلامت زنان در جهان با توجه به اهداف توسعه ی هزاره" پرداخت. وی ضمن ارائه شواهدی در مورد وضعیت کنونی زنان در سطح جهان و همچنین روند پیشرفت اهداف توسعه ی هزاره به عمده ترین بیماری هایی که افراد به ویژه زنان ازآنها رنج می برند اشاره کرد. دکتر Hawkes در ادامه ابراز داشت که میزان قابل توجهی از بار بیماری سرطان در ارتباط با زنان قابل پیشگیری می باشد. وی با اشاره به الگوی مصرف و همچنین استفاده از دخانیات توسط مردان گفت چیزی که امروز بیش از همه زندگی مردان را در معرض خطر قرار می دهد با تغییر الگوهای جنسیتی مصرف در آینده، موجب مرگ و میر زنان نیز خواهد شد. در نتیجه لازم است به سرعت تدابیری در این زمینه اتخاذ گردد.

در ادامه خانم دکتر بتول احمدی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی و قائم مقام گروه سلامت زنان سخنرانی خود را تحت عنوان "سلامت زنان در ایران: چالش ها و سیاست ها" ابراز داشت. وی با اشاره به وضعیت سلامت زنان در ایران به ارائه آمارها و اطلاعات گسترده در زمینه ی بیماری های مرتبط با زنان در ایران و جهان پرداخت. دکتر احمدی در این گزارش به مواردی از جمله 5 سرطان شایع مرتبط با زنان در ایران، بار بیماری های غیر واگیر و اختلالات روانی اشاره کرد. الگوی سلامت زنان و عوامل موثر بر آن، سیاست های مرتبط با سلامت زنان در ایران و نقش فرهنگستان علوم پزشکی در این زمینه از دیگر محور های سخنرانی دکتر احمدی در این جلسه بود.

سپس خانم دکتر مطهره علامه به تشریح برنامه ها و سیاست های وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی در زمینه ی سلامت زنان پرداخت. وی با اشاره به برنامه سبا (برنامه سلامت بانوان ایران) به تشریح اقدامات صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد. ریاست اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت در ادامه به مواردی از جمله وضعیت تغذیه زنان، تحرک و فعالیت های فیزیکی و همینطور عوامل خطر بیماری های شایع در زنان پرداخت.

پس از آن آقای دکتر ناصر سیم فروش عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشکی کشور، به ارائه مطالبی در مورد وضعیت پزشکان زن در ایران و جهان پرداخت و بر ضرورت وجود متخصصان زن در حوزه های مختلف تاکید کرد.  

در پایان جلسه حضار به بحث و تبادل نظر در موضوعات مطروحه پرداختند.

شایان ذکر است که مشروح مباحث این نشست به دو زبان فارسی و انگلیسی در دست چاپ می باشد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت