عضو افتخاری فرهنگستان  می‌گوید تأثیر معنویت بر روان منجر تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌هایی مانند سرطان ‌می‌شود.

دکتر علی‌رضا یلدا، چهره ماندگار پزشکی به نقش معنویت بر سیستم ایمنی بدن در برابر سرطان تأکید و عنوان کرد: معنویت بر روان تأثیر مستقیم دارد؛ وقتی شخصی روان نابسامانی داشته باشد سیستم ایمنی‌اش ضعیف شده و احتمال بروز سرطان در آن بسیار است.

وی به خاطره ای از دورن طبابتش به توسل کردن بیماران مختلف به پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) اشاره و اظهار کرد: توسل کردن کردن باعث تسریع بهبودی و تقویت روحیه بیمار در مقابل بیماری می‌شود. خانمی را‌ می شناختم که به سرطان رحم دچار شده بود، وی دائما به پیامبر(ص) و ائمه اطهار توسل می‌کرد این امر باعث شد به صورت غیر قابل باوری بیمار به بهبودی رسیده و سلول های سرطانی در بدن او ضعیف شوند
پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: ما بسیاری از چیزها را نمی دانیم و این ندانستن دلیل رد یا قبول بسیاری از چیزها نیست، البته نباید خرافات را قبول کرد؛ خداوند جهان را قانونمند خلق کرده و هر چه او بخواهد همان می‌شود. همه پزشکان و بیماران باید این نکته را دریابند و البته ما نیز نباید از تلاش کردن دست کشیده و تنها به دعا کردن بسنده کنیم.
وی اضافه کرد: حضرت علی(ع) وقتی بر سر نماز ضربت خورد فرمودند پزشک بر بالینم بیاورید او با این کار درس بزرگی به ما شیعیانش داد.
عضو افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی کشور به بیان نقش اعتماد بین پزشک و بیمار پرداخت و اظهار کرد: اصل درمان این است که بیمار به پزشکش اعتماد پیدا کند، وقتی اعتماد پیدا کرد از لحاظ روانی در بهبودی و پذیرش درمان توسط بیمار مؤثر واقع می‌شود.
وی عنوان کرد: فردی برای یک بیماری که دارد، چند پزشک را انتخاب می‌کند اما در نهایت یکی را برای مداوا انتخاب می‌کند زیرا با او ارتباط معنوی برقرار کرده و به او اعتماد پیدا می‌کند، این همان چیزی است که می‌گویند فلان دکتر دستش شفاست.
دکتر یلدا خاط نشان کرد: اعتماد جز از راه معنویت صحیح و انسان دوستی حاصل نمی‌شود؛ به زبان ساده پزشک با بیمارش دوست شود و بیمار را چون فرزند، برادر و خواهرش دوست بدارد، این کار به تقویت اثر مکانیسم دارویی منجر ‌می‌شود.