در دومين نشست گروه آينده پژوهي، سناريو هاي آينده مرگ و مير ترافيكي بررسي شد .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل در نشست اول كه با موضوع " آينده پژوهي سلامت، مفاهيم و روش ها، مروري بر تجربيات جهاني " بيست و دوم آبان ماه سال گذشته برگزار شد علاوه بر مرور مفاهيم آينده پژوهي به برخي از روش هاي پر كاربرد آن نيز اشاره گرديد و ضمن مرور تجربيات جهاني ، با تامل بر مسئله مرگ و مير ترافيكي، فرايند تحليل مسئله و انتخاب روش مناسب آينده نگري طي شد.

بر اساس اين گزارش دكتر زهره الهيان قائم مقام گروه آينده نگري، نظريه پردازي و رصد كلان سلامت در گفت و گو با خبر نگار واحد روابط عمومي  و امور بين الملل گفت: دومين نشست هم انديشي در ارتباط با تدوين سناريو هاي آينده مرگ و مير ترافيكي با اين هدف برگزار شد كه در بين مسئولان و سياست گذاران سياست گزاري و برنامه ريزي پايدار  با رويكرد آينده پژوهي نهادينه شود.

وي ادامه داد: همانگونه كه در بسياري از كشورهاي پيشرفته آينده پژوهي كاربرد ويژه اي در فعاليت ها دارد ما نيز مي توانيم با برنامه ريزي درست باعث تغيير و تحول وسيعي در حوزه سلامت شويم و ما بايد نحوه برنامه ريزي مبتني بر آينده نگري را به مسئولين ارائه دهيم.

دكتر الهيان افزود : موضوع مرگ و مير ترافيكي كه به جهت آن كه سالانه، منجر به فوت بسياري از هموطنان ما مي شود از اهميت بالايي برخوردار است و ما بايد با هماهنگي بيشتر بين دستگاه ها و به كار بردن قوانين محكم تر ، آمار نگران كننده ي حوادث ترافيكي و مرگ و مير ناشي از آن را كاهش دهيم.

عضو فرهنگستان علوم پزشكي كشور خاطر نشان كرد: در اين نشست عوامل اثر گزار در مرگ و مير ترافيكي بررسي شد و ما در صدد هستيم كه بتوانيم تصوير مطلوب از آينده را براي به حداقل رساندن آمار مرگ و  مير ترافيكي ترسيم كنيم و اين آينده مطلوب را در قالب يك سند از طرف فرهنگستان علوم پزشكي به دستگاه هاي ذيربط ارائه خواهيم داد.

گفتني است اين نشست با حضور دكتر مازيار عطاري مدير عامل بنياد توسعه فردا، سرهنگ شهريار بهزاد بصيرت رئيس مركز تحقيقات كاربردي پليس راهور ناجا و عضو هيئت علمي آموزش ناجا، مهندس هرمز ذاكري معاون دفتر ايمني حمل و نقل و دبير خانه كميسيون ايمني راهها وزارت راه و شهر سازي، مهندس مرتضي مرادي پور مدير كنترل و هماهنگي عمليات سازمان امداد و نجات و جمعي از اساتيد اين حوزه ، هفتم خرداد ماه سال جاري در سالن ابن سينا فرهنگستان علوم پزشكي برگزار شد.