بیست و نهمین جلسه گروه سلامت و همکاری های بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی با توجه به حساسیت مساله بحران آب و تاثیر آن بر سلامت به موضوع "سلامت و مدیریت آب" اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل این جلسه با حضور دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه سلامت و همکاری های بین الملل وجمعی از اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان ، نمایندگان دفتر سازمان جهانی بهداشت، فائو، صندوق توسعه سازمان ملل و نمایندگان وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و پژوهشکده محیط زیست؛ دوازدهم شهریور ماه سال 94 در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر محمد حسین نیکنام، قائم مقام گروه سلامت و همکاری های بین الملل ضمن قدردانی از همکاری سازمان های بین المللی به ویژه سازمان جهانی بهداشت در انجام هماهنگی ها و دعوت از کارشناس بین المللی مربوطه به اهمیت مساله مدیریت آب در کشور اشاره كرد.

سپس خانم سیروس به نمایندگی از سازمان جهانی بهداشت مطالبی را تحت عنوان "راهنمایWHO  در رابطه با کیفیت آب" ارائه داد. وی در این راستا به مواردی همچون وضعیت دسترسی به آب بهبود یافته، اهمیت کیفیت آب، راهنمای WHO در رابطه با کیفیت آب آشامیدنی و طرح ایمنی آب WSP پرداخت.

در ادامه دکتر علیرضا مصداقی نیا، عضو پیوسته فرهنگستان و نماینده پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تهران سخنرانی خود را به موضوع "وضعیت آب در ایران" اختصاص داد .

وی گفت : با توجه به اینکه سرانه آب تجدید پذیر در ایران سالانه به کمتر از 1700 متر مکعب کاهش پیدا کرده است، کشور از نظر منابع آبی در شرایط بحرانی قرار دارد. این درحالی است که تا کنون 80 درصد منابع آب تجدیدپذیر استخراج شده است و لازم است با اصلاح الگو مصرف آب، برداشت آب از منابع تجدید پذیر کاهش یابد.

دکتر مصداقی نیا همچنین با اشاره به هدر رفتن 25درصدی آب در شبکه توزیع، تاکید کرد: بهبود زیر ساخت های توزیع آب در کشور می بایست مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی همچنین افزود : 92 درصد آب استخراج شده به مصارف کشاورزی اختصاص دارد و برآورد می شود که بخش قابل توجهی از آن هدر می رود. در نتیجه مدیریت هوشمندانه آب در حوزه کشاورزی نیز ضروری به نظر می رسد.

سپس مهندس شقاقی، نماینده مرکز کنترل کیفیت آب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ساختار، ماموریت و برنامه های این وزارتخانه در رابطه با کیفیت آب اشاره كرد و گفت : وی ضمن اشاره به قوانین و مقررات موجود و آمار مربوطه در کشور به وضعیت بیماری های ناشی از آب اشاره و ابراز داشت 325 مرگ ناشی از آب آلوده درسال 2010 گزارش شده است که این میزان 0.13 درصد از کل مرگ و میرها را نشان می دهد.

 وی اظهار داشت : وزارت بهداشت به عنوان نهادی نظارتی از طریق 58 دانشگاه علوم پزشکی در کشور مسئولیت نظارت بر کیفیت آب را بر عهده دارد.

وی همچنین به استاندارد های ملی در این خصوص اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت برنامه های متعددی از جمله طرح امنیت آب، توسعه آزمایشگاه های آب، کنترل و نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی و نظارت بر بیماری های ناشی از آب را در دستور کار خود دارد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت