سی امین نشست گروه سلامت و همکاری های بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی با توجه به اهمیت برنامه ریزی کلان در خصوص کنترل آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت با موضوع "آلودگی هوا و برنامه ششم توسعه" برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل این نشست با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه سلامت و همکاری های بین الملل، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان و همچنین نمایندگان صندوق توسعه سازمان ملل، دفتر سازمان جهانی بهداشت، اعضای کارگروه "تدوین سند جامع حمایت طلبی کنترل آلودگی هوا و کاهش تبعان آن بر سلامت"، دفتر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، شرکت کنترل کیفیت هوا، شرکت کنترل کیفیت سوخت، پژوهشکده محیط زیست و نمایندگان سایر زیرمجموعه های مربوطه از وزارت نفت، وزارت نیرو و پلیس راهور نهم مهر ماه سال 94 در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد.

بر اساس اين گزارش دکتر سید علیرضا مرندی ضمن اشاره  به فعالیت کارگروهی که در رابطه با آلودگی هوا در فرهنگستان تشکیل شده  است از نمایندگان ارگان های مشارکت کننده در این کارگروه تشکر كرد.

در ادامه دکتر محمد حسین نیکنام، قائم مقام گروه سلامت و همکاری های بین الملل مطالبي در خصوص برنامه ها و فعالیت های انجام شده توسط کارگروه تدوین سند جامع حمایت طلبی کنترل آلودگی هوا و کاهش تبعات آن بر سلامت ارائه داد.

دکتر نیکنام به حمایت طلبی صورت گرفته در دو محور تعیین استاندارد هوای پاک و تعیین مسئولیت اطلاع رسانی وضعیت هوا و مکاتبات انجام شده در این خصوص با وزیر بهداشت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره نمود.

وی تاکید کرد با توجه به زمان بندی تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان در این  نشست بطور ویژه به پیشنهادات ارائه شده در خصوص بحث آلودگی هوا در برنامه ششم می پردازد. دکتر نیکنام همچنین از همکاری برنامه عمران سازمان ملل و حضور فعال نماینده این سازمان در جلسات کارگروه تقدیر نمود.

سپس گری لوئیس، هماهنگ کننده مقيم و نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران ادامه داد : آلودگی هوا یکی از مشکلات مشترک کلان شهرها در دنیا می باشد. با این وجود مطالعه تجربیات بین المللی نشان می دهد که راهکارهای موثر برای کنترل آلودگی هوا نیز وجود دارد. بر این اساس هرجاکه بررسی و آنالیز دقیق و صحیح از مسائل همراه با برنامه ریزی چند وجهی و مشترک بین همه ذی نفعان و اجرای دقیق برنامه ها به همراه پایش و رصد مستمر برنامه ها انجام پذیرفته، نتایج مثبتی نیز حاصل گشته است. وی افزود : مساله آلودگی هوا در چارچوب همکاری برنامه عمران سازمان ملل و جمهوری اسلامی ایران برای سالهای 2017 تا 2021 لحاظ شده است و ابراز امیدواری کرد این سازمان بتواند در انتقال تجربیات بین المللی و جلب حمایت سرمایه گذاران خارجی و همچنین ارائه کمک های فنی مورد نیاز در صورت درخواست دولت، نقش موثری را ایفا نماید.

سپس دکتر سعید فردوسی هماهنگ کننده گروه سلامت و توسعه برنامه عمران سازمان ملل به موضوع "تجربه های موفق در کنترل آلودگی هوا" اشاره  كرد و گفت : با نگاه به تجربیات دیگر کشورها به نظر می رسد اقدامات انجام شده در سایر نقاط جهان مشابه مسائلی است که در ایران در دست انجام می باشد. با این وجود آنچه اهمیت دارد اجرای دقیق این برنامه ها بصورت همه جانبه است. با توجه به وجود برنامه های متعدد و متخصصان داخلی، به نظر می رسد که مشکلات کشور در این زمینه بیشتر در هماهنگی و اجرا نهفته است تا در دانش و برنامه ریزی.

سپس دکتر منصور رنجبر، نماینده برنامه عمران سازمان ملل و عضو کارگروه مربوطه مطالب خود را با موضوع "حمایت طلبی در راستای کنترل آلودگی هوا و کاهش تبعات آن بر سلامت" ارائه نمود. وی با اشاره به تعداد قابل توجه خودرو های فاقد معاینه فنی در تهران تاکید کرد مشکل کنترل آلودگی هوا به دلیل ضعف همکاری ذی نفعان، ضعف در همراهی مردم، ضعف در همراهی بخش خصوصی، همکاری ناکافی بین بخشی، ناکافی بودن پتانسیل اجرایی برنامه های کنترل آلودگی هوا مثل کمبود منابع، کمبود نیروی انسانی متخصص و محیط نامساعد برای اجرای برنامه ها و همچنین ضعف در اجرای قوانین می باشد.

وی ابراز داشت : بسیاری از مشکلات می تواند از طریق حمایت طلبی رفع شود چرا که حمایت طلبی باعث می شود مشکلات شنیده شود و تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران درک نمایند که موضوع برای اکثر مردم اهمیت بسیار بالایی دارد. با این وجود این امر امکان پذیر نیست مگر اینکه آسیب دیدگان از مشکل عمق مشکل را بدانند؛ بتوانند آزادانه نظرات و نگرانی های خود را ابراز نمایند، از حقوق خود دفاع کنند، حقوق و مسئولیت های خود را ارتقاء دهند و در حل مشکل همکاری نمایند.

در ادامه مهندس مسعود زندی به نمایندگی از سازمان حفاظت محیط زیست آمار و داده های مرتبط با وضعیت کیفیت هوای کلان شهرها و نیز پیشنهادات مربوطه با محوریت آلودگی هوا و برنامه ششم توسعه را ارائه نمود.

وی گفت : لازم است نظارت بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوا بنحوی باشد که سالانه حداقل 5 درصد از انتشار آلودگی ناشی از منابع انسان ساخت  ، کاهش یابد.

وی همچنین تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به تکمیل شبکه پایش آلودگی هوا در کشور با تاکید بر نظام کنترل صحت، کیفیت و عملکرد بخصوص در حوزه ذرات معلق اقدام نماید. از دیگر پیشنهادات نماینده سازمان حفاظت محیط زیست می توان به لزوم متوقف نمودن تولید و واردات موتورسیکلتهای کاربراتوری، کاهش سالانه حداقل 10 درصد از گازهای فلرینگ موجود توسط وزارت نفت و تامین کامل سوخت گاز جهت واحدهای نیروگاهی با اولویت  کلان شهرها اشاره نمود.