عناوین مهمترین خبرها:

دكتر حامد آرضايي عضو گروه حكمت، طب سنتي و اسلامي فرهنگستان علوم پزشكي گفت: پزشکان زیادی هستند که تصور می‌کنند راه طب سنتی و فلسفه طب از پزشکی مدرن و رایج جدا است و آنها را دو تخصص جداگانه می‌بینند.

وي در نشست حكمت طب سنتي و اسلامي فرهنگستان علوم پزشكي کشور گفت: برگزاری جلسات و نشست‌هایی که هر دو گروه از متخصصین طب سنتی و مدرن را گرد هم می‌آورد، به ایجاد نوعی هم‌زبانی در دو علم کمک می کند. به نحوی که دو علم از دو حوزه مختلف با هم برخورد می‌کنند و با تاکید روی مشترکات می توان هر دو حوزه را گسترش داد.

وی افزود: در طب پارادایم‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام دیدگاه و نقطه نظر خاص خود را دارند. این پارادایم‌ها زمانی که با یکدیگر آشنا شوند، می‌توانند گسترش بیشتری پیدا کنند.

عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق افزود: از سوی دیگر منابع این حوزه‌های متفاوت هم فرقی نمی‌کنند. ما بین قومیت‌ها یا دیدگاه‌های آنان مانند طب سنتی در چین یا هند تفاوتی نمی‌گذاریم، بلکه به دنبال مکاتب نظری هستیم که جهان‌شمول باشند و خارج از دوره زمانی خود به طب و دانش پزشکی کمک کنند. در حال حاضر هم تحقیقات بسیاری روی طب سنتی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی جهان انجام شده که همگی آنها بر تاثیر سلامتی انسان تاکید دارند.

وی ادامه داد: این تحقیقات بعد از سال 2010 شدت گرفت که همگی، تشنه بودنِ جهان پزشکی را نسبت به طب‌های مکمل نشان می‌دهد چرا که در پزشکی به این نتیجه رسیدیم بر همه مسائل واقف نیستیم و به همین علت باید از دانش‌های مرتبط کمک بخواهیم تا اطلاعات خود را تکیمل کنیم. 

وی خاطر نشان كرد: در کل برای احیای آنچه به عنوان علوم مکمل در ایران یا جهان تلاش می‌کنیم، سه قدم در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه علوم مکملی که از گذشته به ما رسیده است، بازخوانی شود. به این صورت که در ابتدا به صورت کامل، محتوای علم درک و فهمیده شود. در ادامه بازاندیشی شود و با دانش روز و هرآنچه غیر از آن وجود دارد مقایسه و بررسی شود و در نهایت بازتولید شود.

وی گفت: ماهیت دانش، به روزرسانیِ آن است و ما باید بتوانیم با استفاده از آموخته‌های پیشین، تجارب جدید خود را هم به آن اضافه کنیم تا دانش کامل‌تری به وجود بیاید. این احیا به عنوان یک فرایند میان‌رشته‌ای می‌تواند نه فقط در پزشکی بلکه در علوم دیگر هم به کار گرفته شود.

براساس این گزارش، نخستين نشست پژوهشي مباني طب سنتي با موضوع حكمت طب و طبيعت به اهتمام فرهنگستان علوم پزشکی كشور با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، گروه تاریخ پزشکی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و  دانشگاه امام صادق (ع)  و شركت گلدارو در تاریخ  ششم آبان ماه سال جاري در محل سالن مجمع عمومی فرهنگستان برگزار شد.

گفتنی است در این نشست از مقام استاد دكتر سيد مهدي اصفهاني، استاد طب سنتي دانشكده هاي طب سنتي  و عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشكي و آيت ا...  سيد حسن سعادت مصطفوي، استاد حوزه و دانشگاه و  مدير گروه فلسفه و كلام اسلامي دانشگاه امام صادق (ع) با اهداء لوح يادبود و سرديس تقدير شد.