به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل، دكتر بيژن صدري زاده عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشكي كشور گفت: ساليانه 3 تا 5 ميليون نفر به آنفلوآنزا مبتلا مي شوند که از این تعداد، 250 تا 500 هزار نفر به علت آنفلوآنزاي شديد، جان خود را از دست مي دهند.

دكتر  صدري زاده افزود: سرماخوردگي و آنفلوآنزا جزو بيماري هاي تنفسي فصول سرد سال به شمار مي روند كه در كودكان نسبت به بزرگسالان شيوع بيشتري دارد.

وی ادامه داد: تفاوت اصلي سرماخوردگي با آنفلوآنزا در اين است كه سرماخوردگي عمدتا خفيف تر از آنفلوآنزا است و عوارض چنداني ندارد و در اغلب موارد حداكثر پس از 4 تا 5 روز با استراحت و مصرف مايعات، برطرف مي شود.

عضو كميسيون ريشه كني فلج اطفال در منطقه مديترانه شرقي گفت: آنفلوآنزا در افراد پرخطر از جمله مبتلايان به بيماري هاي مزمن قلبي، ريوي، كليوي و متابوليك (مثل ديابت) مي تواند خطرناك باشد و مهم ترين عوارض آن پنوموني يا ذات الريه است كه ممكن است به علت ويروس آنفلوآنزا ايجاد شود يا به علت اضافه شدن باكتري هايي از قبيل پنوموكوك و استافيلوكوك به وجود بيايد.

وی اظهار داشت: از ديگر عوارض مهم آنفلوآنزا، تورم عضله قلب (ميوكارديت) و تورم عضله مغز (آنسفاليت) است كه مي تواند خطر آفرين باشد.

دكتر صدري زاده نصریح کرد: آنفلوآنزا در مبتلايان به بيماري هاي زمينه اي مزمن مانند نارسايي قلب، آسم و ديابت باعث تشديد بيماري مي شود و زنان باردار نيز در برابر آنفلوآنزا آسيب پذيرند.

وی در پایان گفت: بر خلاف سرماخوردگي كه بيماري نسبتا ساده اي است و واكسن ندارد، براي بيماري آنفلوآنزا واكسن موثري وجود دارد كه همه ساله در شروع فصل پاييز (اوايل مهرماه) به افراد پرخطر تزريق مي شود و درمدت 6 تا 9 ماه آنان را در برابر آنفلوآنزا و عوارض خطرناك آن محافظت مي كند.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت