عناوین مهمترین خبرها:

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل  فرهنگستان علوم پزشكي به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی دهمين نشست مشترک گروه آموزش پزشکی فلسفه، اخلاق پزشکی ، علوم زیستی فرهنگستان علوم پزشکی 27 بهمن ماه سال جاري در محل فرهنگستان  برگزار شد.

در اين نشست ، دکتر باقر لاریجانی رئیس گروه آموزش پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به میهمانان ، به اهمیت سلول درمانی در علم پزشکی و اهمیت آن در درمان بیماری ها و استفاده از سلول های بنیادی و نیاز روز افروزن کشور به این و توجه بیشتر به این علم اشاره كرد .

سپس دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی گفت: استفاده درمانی از سلول های بنیادی به کاربرد سلول های بنیادی خونساز در بیش از 25 سال گذشته بر می گردد.

وی افزود: با استفاده از این سلول های بنیادی انواع سرطان های خون، بیماری های خونی صعب العلاج غیر بدخیم و بسیاری از اختلالات متابولیک ژنتیکی درمان می شوند و آمار تعداد افرادی که با استفاده از سلول های بنیادی خونساز خدمات درمانی دریافت کرده اند از آن زمان تاکنون به بیش از 9000 نفر رسیده است.

دكتر حميديه ادامه داد : در سال های اخیر تعداد مراکز سلول درمانی که چنین خدماتی را به بیماران ارائه می دهند به 12 مرکز  در سراسر کشور افزایش یافته است. از سویی 3 بانک سلول های بنیادی خون بندناف در کشور وجود دارند که خدمات عمومی ارائه می دهند و از آنها نیز برای پیوند سلول های بنیادی خونساز استفاده می شود. همچنین مراکز پذیره نویسی در کشور تاسیس شده است که 9 مرکز فعال در تهران و سایر شهرها اقدام به پذیره نویسی از افراد داوطلب اهدای سلول های بنیادی خونساز می نمایند. در سال های اخیر استفاده از سلول های بنیادی و همچنین سلول های سوماتیک از منابع دیگری نیز جهت موارد درمانی تحت بررسی قرار دارد. این بررسی که با کارآزمایی های بالینی تعریف می شود و  درايران نیز بطور جدی دنبال می شود به طوریکه آمار جهانی سال 2014 نشان داده اند که ایران در بین کشورهای دنیا در زمینه سلول های بنیادی رتبه هفتم دنیا را به خود اختصاص داده است.

وي ادامه داد : آخرین آمار تا تاریخ 14 فوریه 2017 (26 بهمن 1395) حاکی از آنست که 76 کارآزمایی بالینی سلول درمانی در کشور وجود دارد و ایران از این نظر پس از رژیم اشغالگر قدس در رتبه دوم منطقه شرق مدیترانه و شمال افریقا قرار دارد. از این تعداد کارآزمایی بالینی، 51 مورد یا اختتام یافته اند و یا پروسه بیمارگیری آنها پایان یافته است و در انتظار اعلام نتایج کار بسر می برند و 25 مورد آنها نیز فعال می باشند  و یا در حال جمع آوری بیماران مورد نظر می باشند. بطور کل 2264 نفر وارد این مطالعات کارآزمایی بالینی شده اند که در زمینه های استخوان، غضروف و مفاصل، عصب، بیماری های خود ایمنی، کبد، پوست، چشم، ارولوژی، قلب، نقایص متابولیک، دیستروفی های عضلانی و ریه در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شیراز، شهید بهشتی، مشهد، پژوهشگاه رویان و .... انجام شده و یا در حال انجام است. از این موارد کارآزمایی های بالینی 39 مورد در فاز اول، 25 مورد در فاز دوم و 12 مورد نیز در فاز سوم خود قرار دارند و یا آنرا پشت سر گذاشته اند به طوریکه بیش از 3 مورد از آنها که جهت استفاده در بیماری های پوست و زیبایی و استئوآرتریت هستند در نوبت کسب مجوزهای لازم جهت استفاده درمانی قرار دارند.

دكتر حميديه خاطرنشان كرد : بدین ترتیب تاکنون بیش از 11 هزار نفر در کشور بطور رسمی خدمات سلول درمانی را دریافت نموده اند که بیش از 2200 نفر آنها شامل سلول درمانی های نوین بوده که در قالب کارآزمایی های بالینی صورت گرفته است و قسمت اعظم سلول درمانی کشور با استفاده از سلول های بنیادی خونساز می باشد

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت