حضرت آیت اله جوادی آملی گفت : سلامت معنوی داشتن دین عالمانه و علم متدینانه است و بسیار دقیق تر و پیچیده تر از سلامت جسم است .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل حضرت آیت اله جوادی آملی روز پنج شنبه سی ام آبان ماه سال جاری در دیدار با رئیس و اعضاء ستاد برگزاری نخستین همایش سلامت معنوی فرمودند : روح انسان به دلیل بعد روحانی که دارد قابل رویت نیست و تنها از طریق پذیرفتن تجرد روح و عقل ملکوتی است که می توان به آن شناخت پیدا کرد و سلامت معنوی که در ادیان ترسیم شده است همه جوانب عالمانه را در بر دارد و این روح است که باید به اثبات برسد .

ایشان همچنین در بخش دیگری از فرمایشات خود به تعامل روح و بدن اشاره و فرمودند  در تعامل روح و جسم اصالت با روح انسان است چراکه روح رهبری جسم را بر عهده دارد و باید کنترل شود .

این عالم برجسته  و مدرس اندیشمند علوم حوزوی یکی از درجات رسیدن به معنویت را کوچک شمردن دنیا دانست و اذعان داشت: انسان باید به جایی برسد که از درون خود احساس بی نیازی کند و دنیا را پیش چشم خود کوچک بشمارد .

آیت اله جوادی آملی بعد سلامت معنوی را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد : سلامت معنوی در مرحله تنزل در مقام پزشکی است با این تفاوت که علم پزشکی دستمایه های فراوانی دارد و علم تجربی بر آن غلبه کرده است اما روح ملکوتی و شئون آن قابل رویت و تجربی نیست و بسیار پیچیده تر از بعد جسمانی است .

ایشان پزشکان را به عالمانه سخن گفتن در زمینه سلامت معنوی توصیه کرد و گفت : وظیفه اطبا این است که فضای دانشجویی را به سمت معنویت سوق دهند و سلامت روح را در کنار سلامت جسم به دانشجویان پزشکی آموزش دهند و لازمه این کار این است که علوم انسانی را وارد عرصه علوم تجربی کنید و از حوزه علوم انسانی بهره بگیرید و علم معنوی و تجرد روح را  در دانشگاه ها آموزش دهید و اینجاست که سلامت معنوی حرف اول را در جامعه خواهد زد .

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت