عناوین مهمترین خبرها:

 

دكتر سيد عليرضا مرندي رئيس فرهنگستان علوم پزشكي در مصاحبه با خبرنگار واحد روابط عمومي و امور بين الملل فرهنگستان علوم پزشكي خبر داد: با پيشنهاد فرهنگستان علوم پزشكي عنوان "سلامت معنوی اسلامی" جايگزين "سلامت معنوي" شد.

دكتر مرندي در توضيح اين نام گذاري گفت: با توجه به تفاوت مفهومي موجود در موضوع "سلامت معنوی" ميان كشور هاي غربي از جمله متون تدريسي دانشگاه هاي آمريكا ، و آنچه كه در کشور ما و کشور های اسلامی با اعتقادات مذهبی حاكم، وجود دارد، با پيشنهاد فرهنگستان علوم پزشكي اين بعد سلامت در كشور ما با عنوان "سلامت معنوی اسلامی" مجدداً نام گذاري شده است.

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي سلامت معنوی را يكي از ابعاد مهم سلامت دانست و  گفت: سلامت معنوي در دهه های اخیر در دنیا جایگاه ویژه ای پیدا کرده است كه البته در دنياي غرب و در ادیان غير توحیدی بيشتر زندگی دنیوي را شامل مي شود و در حقيقت يك سلامت معنوي وجودي كه در مباني آن عمدتاً  ارتباطي با دنياي ابدي وجود ندارد، عنوان مي شود.

دكتر مرندي افزود:‌ سلامت معنوي اسلامي نه تنها شامل زندگی اين دنیا مي شود بلكه، زندگی ابدي را که از ارزش و اهمیت والاتري برخوردار است نيز در نظر دارد.

وي تاكيد كرد:‌ اين نكته بايد در نظر گرفته شود كه در مبحث سلامت معنوي ضمن استفاده از اطلاعات و متون بدست آمده ي کشورهای غربي و مکاتب غیر توحيدی آنچه كه از آن اطلاعات به  ما منتقل مي شود ، در غالب مسائل  اسلامي و اعتقادي ما باشد.

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي در خصوص اجرايي شدن اين بعد سلامت گفت:‌ تاكنون مقدمات لازم جهت آموزش سلامت معنوي اسلامي برای كليه گروه هاي پزشکي از جمله پزشك، پرستار و ماما و همچنين در عرصه ارائه خدمات فراهم شده است اما به مرحله اجرايي هنوز نرسيده است.

وي در پايان تاكيد كرد:اميد است كه ضمن همكاري مستمر اساتيد و صاحبنظران حوزه پزشکی با حوزه محترم علميه قم به ارائه راهکارهاي مناسب و در نهايت دستيابي به سطح عملياتي مطلوب در اين خصوص نايل شويم.

لازم به ذكر است پنجمین همایش ملی سلامت معنوی ۲۶و ۲۷بهمن ماه سال جاری در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت