عناوین مهمترین خبرها:

گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي با حضرت آيت الله العظمي جعفر سبحاني  ديدار و گفتگو كردند .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل در اين ديداركه 16آذرماه سال جاري در شهر مقدس قم برگزار شد ، حضرت آيت الله العظمي جعفر سبحاني  با اشاره به اهميت موضوع معنويت در سلامت گفت : بحث ما شناخت انسان است و  میخواهیم سلامت جسمانی و روحانی او را تامین کنیم ايشان فرمودند :  اولا انسان از منظر اسلام خلیفه الله است  و این ویژگی در انسان شناسی غربي نیست ثانیاً انسان مسجود ملائک است و این ویژگی در منظر اسلام مطرح است  ثانيا انسان از منظر اسلام  امانت الله است وهمچنين انسان از منظر قرآن معلم ملائک و فرشتگان است و اين ويژگي از منظر غربیها در فطرت انسان نيست .

حضرت آيت الله العظمي سبحاني افزودند : ما اگر بخواهیم به معنویت انسان برسيم  نباید به انسان شناسی و علوم انسانی غرب ، دست دراز كنيم فقط مي توانيم از آن بهره بگيريم اما  نبايد مبنای  كار ما قرار بگيرد  فرق  است بین اینکه مبنا باشد یا اينكه  از آن بهره بگیریم .

ايشان عنوان كردند :  انسان از منظر قرآن موجودي است  كه با خداوند رابطه دارد و خداشناسی جزو فطرت او است به گفته ويل دورانت تمدني نبوده است كه  در آنجا انسان باشد اما خداجويي نباشد .

حضرت آيت الله سبحاني خاطر نشان كردند :  غربي ها موضوع اصالت بشر را مطرح کردند اما اصالت بشر این نيست كه انسان بر اساس قوانین فیزیکی زندگي كند  و بعد از آن تمام شود اما ما اصالت بشری به نام خدا و معنویت داریم و معنویتي كه به روان انسان بها مي دهد و معتقد است بعد از مرگ بقا دارد و معنويت  اصول تربیتی و روانشناسی ما بايد بر اساس قرآن  و اسلام باشد و اگر غير اين باشد  معنویت در آنجا معنا ندارد  .

ايشان افزودند : ویژگیهای که قرآن برای انسان معرفی می کند با ويژگي هايي كه در غرب براي انسان قائل هستند متفاوت است ، در تفكر غربي  انسان از دو جزء پدر و مادر تشكيل شده  و در رحم  مادر رشد کرده و بر اساس قوانین طبیعی زندگی می کند و  مرگ پایان زندگی او است در حالی که قرآن براي بعد از مرگ زندگي جاويدان قائل است و مبناي تربيت در قرآن منهاي مذهب نيست  يعني مذهبي كه انسان را در سخت ترين شرايط  بتواند از گناه بازدارد  .

گفتني است اين ديدار در راستاي برگزاري همايش ملي سلامت معنوي  كه 26 و 27 بهمن ماه سال جاري در محل سالن غدير در شهر مقدس قم برگزار مي شود ، صورت پذيرفت  .

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت