دکترسيدمهدي رضايت در حاشیه دومین همایش "علوم پایه پزشکی: فرصت ها و چالش ها "که در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شدضمن تاکید بر اینکه امروزه دپارتمان های مختلف نمیتوانند مشکلات را به تنهایی حل کنند گفت: راه حل برون رفت از مشکلات مختلف در حوزه پزشکی همگرایی بین رشته ای است

رئيس دومین همایش "علوم پایه پزشکی: فرصت ها و چالش ها " ادامه داد امروز دپارتمان های مختلف و جزیره های پراكنده دیگر کارایی ندارند و نتیجه آن ها باعث به وجود آمدن مشکلات مختلف که اکنون باآنها دست و پنجه نرم می کنیم می شود اكنون حوزههای مختلف بالینی باید دست به دست هم بدهند تا دانشجو يا گروه تحقیقاتی اي تربیت کنند كه شامل تخصص های مختلف باشد تا بتوانند کار محوله را با یک نگاه کلان و یا یک هدف بزرگ انجام دهند

وی افزود در فرهنگستان در رصد مشکلات مختلف جامعه ازجمله سرطان ، اعتیاد ، و... ملاحظه مي گردد که یک تخصص مشکل سرطان را نمی تواند حل کند و باید چندین تخصص مختلف در این مورد با هم همکاری نموده تا بر این مشکل فائق آیند.

عضو گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد : در مورد پديده ظاهراً عادي ولی  بنظر من يكي از مشكلات اجتماعی كه جامعه ما درگیر آن است تحت عنوان اعتیاد باید بگویم که ما نتوانستیم آن را با روشهای موجود حل کنیم چون پزشکی به تنهایی نمی توانداین مشکل را حل کند در این مورد خاص متخصص روانشناسی،متخصص مسائل اجتماعی مسائل حقوقی در كنار تخصص پزشكي باید دست به دست هم بدهند تا این مشکل حل شود.

در پایان دکترمهدي رضايت افزود: دردنیا اگر در مورد گروههای تحقیقاتی صحبت میکنند حتماً تاکید بر گروه هایی دارند که جامع باشند و در مورد آموزش هم نیاز به رشته های جدیدي احساس می شود بتواند گره گشاي مسايل لاينحل و يا مسايل جديد ايجاد شده در جامعه باشد. متخصصین دنیا معتقدند علوم میان رشته ای شاید راهحلی مناسب براي پركردن اين خلاء بزرگ باشد.

گفتني است اين همايش  در چهار پنل با عناوين  (همگرايي – علوم ميان رشته اي  ) ،( علوم پايه پزشكي توليد و اقتصاد دانش بنيان ) (علوم پايه پزشكي و آينده شغلي ) ،( علوم پايه پزشكي ، نيازها و انتظارات ذينفعان ( پاسخگويي به نيازهاي جامعه)  برگزار شد و در پايان جمع بندي پنل ها و تبادل نظر صورت گرفت . 

براي مشاهده گالري تصاوير اين همايش اينجا كليك كنيد .

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ترجمه-قرآن-كريم دكتر سيد محمد حسين كلانتر معتمدي ( عضو پيوسته...
ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...

ورود به سایت