دكتر سيد عليرضا مرندي رئيس فرهنگستان علوم پزشكي در گفت و گو با روابط عمومي و امور بين الملل گفت: وزارت بهداشت بايد زمينه اطمينان مردم را نسبت به كيفيت خوب داروهاي توليد داخل فراهم كند و نظارت كافي را نيز بر توليد مستمر داروهاي با كيفيت خوب داشته باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مردم جامعه ما بيشتر به دنبال خريد كالاهاي خارجي هستند و اين امر در زمينه دارو نيز وجود دارد، افزود: براي اينكه اين بي اعتمادي را نسبت به داروهاي توليد داخل از بين ببريم، صنعت گران دارو بايد داروها را با كيفيت بالا توليد كنند و داروخانه ها نيز داروهاي داخلي را تبليغ كنند و از تبليغ داروهاي خارجي خودداري كنند.

دكتر مرندي ادامه داد: وزارت بهداشت نخست بايد تلاش كند اين باور را در پزشك و داروخانه ها ايجاد كند كه داروهاي توليد داخل مورد تاييد است و به مردم اين اعتماد را بدهد كه این دارو ها از كيفيت لازم برخوردار است. همچنین داروخانه ها هم می بایست مردم را تشويق به استفاده از داروهاي داخلي كنند.

وی گفت: بنده در زمينه تخصص خود بارها شاهد بوده ام كه پزشكان، قطره ها، شربت هاي آن و ويتامين هاي خارجي تجويز مي كنند كه اغلب  فرمول مناسبي ندارند و براي شيرخواران مضر هستند که در دراز مدت می تواند مشكلات زيادي را در پي داشته باشد.

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي خاطر نشان كرد: بايد زمينه تشويق صنعت براي توليد مواد اوليه و داروي باكيفيت با قيمت مناسب فراهم شود و از كيفيت و تركيبات داروهاي داخلي مطمئن باشيم و ضمن نظارت  كافي، زمينه تبليغ داروهاي توليد داخل را فراهم كنيم

دكتر مرندي در خصوص كيفيت تجهيزات پزشكي داخلي نیز افزود: ما پيشرفت هاي زيادي در اين زمينه داشته ايم و اگر موسسه استاندارد و وزارت بهداشت به اين نتيجه برسند كه تجهيزات پزشكي داخلي قابل قياس با توليدات خارجي است در اينصورت نبايد اجازه داده شود كه تجهيزات پزشكي خارجي وارد كشور شود و بايد تمام تلاشمان بر حمايت از توليدات داخلي باشد.

دكتر مرندي ادامه داد: لازم است هرگاه دارو و تجهيزات پزشكي در كشور توليد مي شود، از ورود كالاي مشابه جلوگيري و به جامعه پزشكي و آحاد مردم هم اطمينان داده شود كه دارو و تجهيزات توليد داخل از كيفيت بالايي برخوردار است.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

نقش-آينده‌پژوهي-در-مديريت-بحران‌ها آينده‌پژوهي، علم و يا به تعبير ديگر هنري است كه به...

ورود به سایت