به نام آن كه خرد را به انسان ارزاني داشت

شادآن مرد،كه خورشيد صفت در همه حال/شوق خدمت،همه در ذات وصفاتش باشد

براي اينجانب بسي افتخار است كه چند جمله اي درباره استاد بزرگوار پروفسور داريوش فرهود، استاد فرهيخته و سخت كوش دانشگاه علوم پزشكي تهران، عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي كشور و پدر علم ژنتيك در ايران سخن بگويم. سخن درباره شخصيت  فرهنگي، سجاياي علمي، پژوهشگري، فرزانگي، اخلاقي و ميهن دوستي استاد فرهود به هيچ وجه مشكل نيست، فردي كه حدود نيم قرن در صحنه علم و خدمت رساني سرآمد بوده و هست.

پزشكي در ايران دوره هاي فراز و نشيب فراوان را پشت سر گذاشته است ولي خوشبختانه در هر دوران مفتخر به داشتن استادان گرانقدر بوده و هست. از اواسط قرن بيستم بعد از عقب ماندگيهاي طولاني مدت، چهره پزشكي ايران رنگ تازه به خود گرفت و شخصيتهاي علمي در قلمرو پزشكي پيدا شدند كه دوباره به توان كم رمق پزشكي ايران نيروي وافر افزودند.

در ميان رشته هاي مختلف علوم پزشكي، رشته ژنتيك بيشتر از همه عقب افتاده بود ولي زودتر از ساير رشته ها قد علم كرد و با ارائه و حضور استادان بزرگ صاحب نام فعلي زودتر توانست جاي خود را در عرصه نوين پزشكي ايران نشان دهد با كمال اطمينان به عرض مي رسانم كه استاد دكتر داريوش فرهود از بانيان اين تغيير وپيشرفت است ..

آشنایي نزديك من با استاد دكتر فرهود به سالهاي اوليه تشكيل فرهنگستان علوم پزشكي بر مي گردد هنگامي كه استاد به گروه علوم پايه فرهنگستان علوم پزشكي افتخار داده و به عنوان عضو پيوسته به طور مرتب در جلسات گروه و فعاليتهاي آن شركت كرده و مي كند و البته به علت وسعت اطلاعاتشان در گروه هاي علمي ديگر فرهنگستان نيز شركت داشته و به علاوه عضو فرهنگستان علوم جهان سوم كه جنبه جهاني دارد نيز هستند.

وقوف علمي و احاطه ايشان به جنبه هاي مختلف علوم نه تنها در پزشكي بلكه در ساير رشته ها مثل تاريخ و جغرافي، ايران شنا سي، ادبيات كهن فارسي و بسياري رشته هاي ديگر كه حتي ذكر فهرست آنها وقت گير است باعث شده كه استاد، شخصيت استثنائي و پايه اي در فرهنگستان و به خصوص در عرصه علوم اساسي پزشكي قرارگيرد.

استاد اين موقعيت و وسعت اطلاعات را بي دريغ در اختيار علاقمندان قرار مي دهند و هر بار كه به  هريك از جلسات فرهنگستان مي آيند تعداد زيادي برگ نوشته از اينگونه اطلاعات كه شامل نظم و نثر، اطلاعات آماري و تاريخ هم هست در كاغذ هاي رنگي با تصوير يا بدون تصوير و با تنوع و زيبایي زيادي كه دارند با خود آورده و دراختيار اعضاء قرار مي دهند و من اكثر آنها را در مجموعه اي در دفترم جمع آوري كرده  و نگهداري مي كنم.

در گروه علوم پايه فرهنگستان استاد از اعضاي ثابت بوده و به عنوان قائم مقام رئيس و دبير گروه،  فعاليت مستمر دارند. در تمام برنامه ها، چه در گروه و چه در زير گروه هاي علوم پايه داراي حضوري موثر و راهنمایي مفيد مي باشند و با قلم شيواي خود اكثر نامه هاي ارسالي گروه به مقامات فرهنگستان از ترشحات قلم ايشان است.

استاد از پايه گزاران رشته ژنتيك پزشكي در دانشگاه تهران هستند و به علاوه سردبيري مجله بهداشت را كه از مجلات معتبر علمي كشور است به عهده دارند. پرونده علمي و انتشاراتي دكتر فرهود داراي درخشش خاص است و با يك مراجعه به سايتهاي مستندات از جمله گوگل، پاب مد  و اسكوپوس می توان تعداد كارهاي علمي ايشان كه بسیار زیاد است را ديد.

در گروه علوم پايه فرهنگستان استاد از پژوهشگران پركار و تلاش هستند و چندين طرح پژوهشي بسيار خوب انجام داده اند و چندين كتاب در اين زمينه ها تدوين نموده و به چاپ رسانده اند. اين تحقيقات منحصر به علوم پايه پزشكي نيست بلكه بخش زيادي در ارتباط با سبك زندگي، شاد زيستن و مسائل فرهنگي و اجتماعي متنوع است.

من شخصا از همكاري و مصاحبت استاد دكتر فرهود بسيار خوشحالم و بسيار خرسندم و مبارك ميبينم كه از طرف دانشگاه علامه طباطبائي، فرهنگستان علوم پزشكي و فرهنگيان عزيز ضمن تجليل از استاد، تشكيل بنياد فرهنگي دكتر فرهود را به فال نيك گرفته و توفيق اين بنياد خيريه را از خد اوند آرزو مي نمايم.

عمر به خوشنودي  دلها گذار             تا زتو خوشنود شود كردگار

به قلم استاد  دكتر مسلم بهادري

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

نقش-آينده‌پژوهي-در-مديريت-بحران‌ها آينده‌پژوهي، علم و يا به تعبير ديگر هنري است كه به...

ورود به سایت