عناوین مهمترین خبرها:

در ادامه روز اول از ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت، دومین نشست علمی به ریاست دکتر محمدرضا مسجدی و دکتر  محمود خدادوست برگزار شد. در این نشست اساتیدی از جمله دکتر محمد رئیس زاده، دکتر  حسن ابواقاسمی، دکتر بهرام عین الهی، دکتر محمدعلی محققی، دکتر ضیاء الدین تابعی و ... به ایراد سخنرانی پرداختند.

 دکتر رئیس زاده تحقق اقتصاد مقاومتی در سلامت را منوط به اصلاح اخلاق پزشکی در کشور دانست.

رئیس دانشکده پزشکی علوم پزشکی ضمن اشاره به نقش اخلاق حرفه ای در اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اصول و وظایف استانداردهای مورد انتظار از افراد یک حرفه در کار، اخلاق حرفه ای است.

وی افزود: قدیمی ترین منابعی که به اخلاق حرفه ای می پردازند اخلاق پزشکی را قدیمی ترین اصول اخلاق حرفه ای می دانند. سوگندنامه بقراط از جمله این منابع است. 

دکتر رئیسی ادامه داد: اصول اخلاق پزشکی را هم اکنون  دانشگاه های آمریکا تدوین کرده و سنجه هایی را برای آن طراحی کرده و به صورت مرتب آن را به روز می کنند. 

وی با اشاره به اصول اخلاق حرفه ای پزشکی عنوان کرد:پزشک باید احساس رفاه در معیشت داشته باشد اما نباید آن را اصل بگیرد. 

دکتر رئیس زاده در رابطه با اقتصاد مقاومتی نیز گفت: افزایش سواد سلامت مردم با تکیه بر پیشگیری، تدبیر و درایت در برنامه ریزی، احترام به حق انتخاب بیمار، صداقت، سود رساندن، ضرر نرساندن، پرهیز از سودجویی، عدم تحمیل هزینه به بیمار و کشور و افزایش آگاهی های بهداشتی و پیشگیرانه این اصول در اقتصاد مقاومتی است. 

وی بیان کرد: سوء استفاده از قدرت و دانش، ضعف وجدان کاری، تکبر، عدم صداقت، ضعف علمی و عملی که موجب بسیاری از هزینه های القایی نیز از جمله ضعف های اخلاق پز‌شکی است که هزینه های زیادی را بر بیمار و کشور وارد می کند. 

رئیس زاده آموزش پنهان را راهکار ارتقای اخلاق پزشکی دانست و یادآور شد: هرگونه آموزش و انتقال ارزش یا ضد ارزش خارج از برنامه های رسمی کشور از جمله این آموزش ها است که ما ضعف عمده ای در آن داریم. 

وی یادآور شد:اگر می خواهیم اقتصاد اقتصاد مقاومتی را سلامت را داشته باشیم حتما باید موضوع اخلاق پزشکی را در دستور قرار دهیم.اگر متعهد به اخلاق پزشکی نباشیم تحقق اقتصاد مقاومتی در امر درمان شدنی نیست. 

در ادامه دکتر حسن ابوالقاسمی عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی گفت:  وظیفه اصلی پزشکان حفظ سلامت مردم است.

دکتر حسن ابوالقاسمی، رییس گروه سلامت معنوی فرهنگستان افزود : وظیفه اصلی پزشکان حفظ سلامت مردم است و اگر این سلامت به خطر افتاد می توانند در مرحله دوم به درمان بیماران بپردازند.

وی ادامه داد: ما هنوز نتوانسته ایم که برای دانشجویان رشته پزشکی اولویت سلامت را جا بیندازیم .

دکتر ابوالقاسمی اظهار کرد: در کلام حضرت علی (ع) از ابعاد سلامت نام برده شده و سلامت معنوی ازجایگاه مهم تری نسبت به سلامت جسم برخوردار است و این بدین معنی است که اگر کسی دارای سلامت معنوی باشد این سلامت، سلامت جسم او را تحت تاثیر قرار داده وجسم او هم سالمتر می ماند.

در پایان دکتر ابوالقاسمی تاکید کرد:سلامت معنوی وضعیتی هدفمند و معنا دار از حیات انسانی است که حاصل ایمان و اعتقاد فرد است.

 دکتر محمدعلی محققی اخلاق حرفه ای از منظر قرآن را مورد بحث قرار داد

وی گفت: متصف بودن به صفت تقوی و خدا ترسی مهمترین ویژگی قرآنی افراد حرفه ای است که با تجلی در نیات و اعمال و رفتار موج رضایت الهی و خشنودی مردم می شود

معاون علمی فرهنگستان گفت: ملاک دیگر از منظر قرآن به آموزش سلامت مربوط می شود که علمی مفید است.

وی نیت الهی و معنوی را از ویژگی های مهم اخلاق در اهل ایمان دانست و گفت: اگر نیت درست نباشد عمل باطل است و به نتیجه نخواهد رسید. امام راحل فرمودند که کارها و اعمال خود را برای خداوند خالص  کنید. 

دکتر محققی اظهار کرد:حقیقت جویی یا پرهیز از پیش داوری و قضاوت عجولانه از دیگر منظر های اخلاق در قرآن است ،که در طبابت نیز به همین صورت است.

وی‌افزود: احترام و احسان به دیگران و داشتن روحیه قدر شناسی موضوع بسیار مهمی در تعاملات حرفه ای است. تکریم ارباب رجوع و بیماران نیز از همین دست است. 

معاون علمی فرهنگستان گفت: راستی و درستی در مبانی اسلامی بسیار مهم‌است بخصوص در مورد وظایفی که حیاتی است و در حرفه پزشکی منظور  رعایت منابع و رفرانس هاست، در واقع کاری که باید انجام شود ریشه دار و معتبر باشد

دکتر محققی ادامه داد: تواضع و فخر فروشی نکردن مورد بعدی اخلاق اسلامی است. در قرآن آمده است بدترین جایگاه جهنم مربوط به متکبران است؛ باید خدمات مقدس طب و سلامت بدون تکبر صورت پذیرد.

وی ضمن اشاره به پاسخگویی به نیاز های مردم به عنوان منظر دیگری از اخلاق در اسلام گفت: پزشک باید به مقام خود به چشم امانت و مسئولیت الهی بنگرد.

وی‌همچنین تاکید کرد پزشکان باید پشتکار داشته باشند، و از تفرقه بپرهیزند.

در نشست فوق دکتر ضیاء الدین تابعی، دکتر سید علی انجو  و خانم دکتر یوسفی به ترتیب در مورد روح، نفس و بدن و اهمیت آن در سلامت انسان از دیدگاه قرآن کریم، اخلاق پزشکی، و عدالت دارویی سخنانی را ایراد کردند.

در ادامه این همایش، سومین نشست علمی با ریاست دکتر ناصر سیم فروش، دکتر قاسم رضیعی، دکتر بحرالعلوم تشکیل شد. در این نشست دکتر سیم فروش در خصوص نحوه ارتباط دانشجویان با بیماران صحبت کرد. وی عنوان کرد: جهل انسان را به طرف شیطان میبرد.

دکتر سیم فروش گفت: فراگیران پزشکی نه تنها نماینده شخصیت خودشان هستند بلکه بیانگر جامعه پزشکی نیز هست؛ پزشکان باید رپوش سفید با نصب نام خود داشته باشد تا بیمار بداند با چه کسی صحبت می کند. 

وی‌همچنین بر پوشش مناسب پزشکان و پرستاران تاکید کرد. 

در پایان همایش دکتر کاظم دالایی در مورد فنون و مهارت های ارتباطی در قرآن و زهرا ملا رسولی از دانشکده تغذیه و علوم صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز پیرامون ملاحظات اخلاقی و حرفه ای در مراقبت های پایان حیات در نظام سلامت به ایراد سخنرانی پرداختند. 

لازم به ذکر است در پایان روز اول همایش برنامه محفل انس با قرآن در حرم مطهر امام زاده صالح (ع) برگزار شد.   

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت