مراسم افتتاحیه ششمین همایش ملی سلامت معنوی صبح پنجشنبه دوم اسفندماه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم آغاز به کار کرد.

در ابتدای مراسم دکتر ابوالفضل ایرانی خواه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن عرض احترام و خوش آمدگویی به استادان و مدعوین محترم گفت: باعث افتخار است که برای سومین سال متوالی این همایش در شهر مقدس قم برگزار می شود.

وی ادامه داد: در طی یکی دو قرن اخیر که دوران غلبه مادیت بر معنویت است، انفکاک معنویت از جامعه انسانی و پیشرفت علوم به وجود آمده و این گونه برداشت شده است که ضروریتی ندارد که باور های دینی و معنوی با پیشرفت های علمی ارتباط داشته باشد؛حتی بعضا گفته شده است که این ارتباط مانع پیشرفت علم خواهد شد.

 وی افزود: این انفکاک تا حدی پیشرفت کرد که کسانی که دین باور نبودند نیز اعتراف کردند که نگاه تک بعدی لطمه های زیادی را به انسان وارد کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: حتی این افراد که در علوم پزشکی از نظر مفهوم سلامت، نگاه تک بعدی به فیزیولوژی انسان داشتند به این باور رسیدند که تعریف کامل تری از سلامت باید باشد که شامل ابعاد غیر مادی انسان است.

وی افزود: توجه به خدا باوری و تعالیم دین انسان عمق این واقعیت های معنوی است و فرهنگستان در راستای تحقق این رسالت که تبیین و تثبیت این نگاه به ابعاد وجودی سلامت در انسان است همایش را برگزار می کند.

دکتر ایرانی خواه عنوان کرد: امروز مراکز اسلامی بزرگی از سراسر جهان در قم وجود دارند و به تحقیق و مطالعه در دین اسلام می پردازند و امیدوار هستیم با این نگاه عمیق و مقدس و همچنین انتخاب شهر قم برای این همایش، شاهد تبیین مفهوم سلامت معنوی در جهان باشیم. و نگاه تک بعدی که باعث ضربه زدن به تکامل و سعادت انسان می شود از بین برود.

در ادامه دکتر حسن ابوالقاسمی، دبیر علمی ششمین همایش ملی سلامت معنوی به ارائه گزارش همایش پرداخت.

وی گفت: هدف فرهنگستان در بحث سلامت معنوی علاوه بر نهادینه کردن سلامت معنوی در جامعه، مراکز دانشگاهی و مراکز ارائه خدمات سلامت، حمایت طلبی از کلیه دستگاههای مسئول در زمینه پیشگیری و مسائل آموزشی است.

وی افزود: در این راستا تفاهم نامه ای را با حمایت آیت الله اعرافی با انجمن هایی داریم که پیشرفت های خوبی نیز حاصل شده است؛ در فرهنگستان علوم پزشکی حمایت از پایان نامه های سطح دکتری در حوزه و دانشگاه را داریم و کتاب هایی به حوزه علمیه سفارش داده شده است که در آینده به عنوان رفرانس استفاده خواهد شد.

دکتر ابوالقاسمی گفت: ۵ پنل در این همایش وجود دارد که عناوین آنها به ترتیب “راهکارهای اجرایی ارتقای سلامت معنوی اسلامی”، “ راهکارهای ارتقای سلامت معنوی اسلامی بر مبنای قرآن و سیره اهل بیت”، “ سلامت معنوی اسلامی، مبانی و رویکردهای تمدن”، “ تاثیر سلامت معنوی اسلامی بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی” و “ شاخص های سلامت معنوی اسلامی و الگوهای رایج” است.

وی ضمن تشکر از حجت الاسلام عبدالرسول هاجری و حضرت آیت الله علیرضا اعرافی بابت همکاری با گروه سلامت معنوی گفت:یکی از اتفاقات مهمی که در این همایش وجود دارد، تجلیل از یکی از الگوهای سلامت معنوی دکتر عباس شیبانی خواهد آمد.

پس از اتمام سخنان دبیر علمی کلیپ دیدار اعضای گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی با مراجع قم که توسط واحد روابط عمومی و امور بین الملل فرهنگستان تهیه شده بود پخش شد.

در ادامه مراسم افتتاحیه، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس این همایش به ایراد سخنرانی پرداخت. وی به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در اجرای بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری باید بیشتر تلاش کنیم.

وی از مراجع محترم قم، روسای حوزه، دانشگاه علوم پزشکی قم، بسیج جامعه پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و گروه سلامت معنوی فرهنگستان تشکر کرد و ادامه داد: امسال از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آقای دکتر لاریجانی معاون آموزشس وزارت بهداشت حضور دارند و به سخنرانی می پردازند تا بتوانیم از راهکارهای ایشان استفاده کنیم.

وی افزود: علم پزشکی ما نباید عاری از مسائل دینی و اعتقادی اسلامی باشد، و امید است با هدایت هایی که از مراجع و روحانیت و اساتید حوزه داریم، پیشبردهای قابل توجهی انجام پذیرد و این موضوع در آموزش پزشکی اضافه شود.

وی ضمن تاکید بر تاثیر دعا و بعد اعتقادی در امر پزشکی گفت: اگر بعد معنوی در درمان پزشکی اضافه شود بسیار در تحمل آلام و همچنین بهبود بیماران موثر خواهد بود و این موضوع حتی با آزمایش هایی به اثبات رسیده است.

در ادامه این مراسم آیت الله علیرضا اعرافی، رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه در سخنرانی خود گفت: در قلمرو سلامت معنوی ما از سرمایه های ویژه ای برخورداریم و می توانیم با هماهنگی و هم افزایی میان نهادی حوزه و‌ دانشگاه قدم های بزرگی برداریم.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: همه ی تحقیقات، پژوهش ها و اقدامات که در حوزه سلامت معنوی انجام‌ می شود باید با رویکرد اسلامی باشد، سلامت معنوی در نگرش اسلامی یک معنویت فرا احساسی است و از مولفه قدسی و تجرد محور برخوردار است. وی افزود: مولفه سوم این است که معنویت اسلامی معاد محور، فرا مادی و اخروی است؛ چهارمین مولفه اینست که معنویت اسلامی فرا نگرشی و فرا قلبی است یعنی آن را در عرصه های فرا مناسکی و‌عبادی می بیند که همان دعا، عبادت و زیارت است.

رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه افزود: مولفه پنجم سلامت معنوی گره خورده با سلسله ای از باورها و مناسک ابعاد اجتماعی است و ششمین مولفه اینست که سلامت معنوی در عرض ابعاد و ساحت های دیگر سلامت نیست و سایه افکن بر ابعاد دیگر سلامت است. مولفه هفتم اینست که سلامت معنوی هم جسمانی است و هم دورنی و روحی، مولفه دیگر ولایی بودن اندیشه اسلامی است و مولفه نهم سلامت معنوی عجین با یک سبک زندگی خاص است به این معنی که قلمرو های دیگر زندگی می تواند الهام بخش یک زیستِ معنوی باشد، چه در واجبات و چه در مستحبات.

وی عنوان کرد: در حوزه سبک زندگی اسلامی در مقطع سطح سه و چهار حوزه رشته هایی ایجاد شده است که در حوزه تدریس خواهد شد.

آیت الله اعرافی ضمن اشاره به حس محرومیت و حرمان به عنوان یکی از مسائلی که از لحاظ روحی به انسان آسیب می رساند گفت: یک حس معنوی و‌قدسی می تواند این آسیب را درمان کند. وی افزود: عامل دیگر حس خود برتر بینی است و سوم نگرش منفی به خود، جامعه و جهان هستی است و چهارم عدم داشتن حس معنوی و فطری است که گاها این عدم حضور معنویت توسط خود انسان نیز احساس نمی شود، البته تمامی این آسیب ها در سایه تعالیم اسلامی و معنویت اسلامی قابل درمان هستند.

رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه در پایان سخنان خود تاکید کرد: لازم است طرح جامعی ایجاد شود تا گام های پیشبرد سلامت معنوی پیموده شود؛ همه باید تلاش کنند تا با نقد سازنده و‌ همچنین روشن شدن مسیر، موضوع سلامت معنوی عاری از نگاه سکولاریستی و غیر توحیدی حرکت کند.

وی همچنین تاکید کرد: در حوزه سلامت معنوی نیاز به یک منشور روشن داریم و چند جلد کتاب در حوزه فلسفه سلامت معنوی می تواند راه گشایی مسیر ما و دانشجویان باشد؛ همچنین وجود یک دائرة المعارف قرآنی و روایی ضروری است. 

وی عنوان کرد: باید در پرتوی اندیشه رهبر و بزرگان دین قدم برداریم و امید است نشست های سال های آینده در خصوص‌ دستاوردها و قدم های برداشته شده در فضاهای دینی و دانشگاهی یاد کنیم.

مراسم افتتاحیه در ساعت ۹:۳۰ به پایان رسید

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت