عناوین مهمترین خبرها:

دومین روز از ششمین همایش ملي سلامت معنوی جمعه سوم اسفندماه با قرآن آیاتی از کلام الله مجید آغاز به کار کرد.

در اولین نشست از روز دوم و چهارمین نشست از مجموع نشست های دو روز این همایش در خصوص موضوع “تاثیر سلامت معنوی اسلامی بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی” بحث و گفتگو شد.

در این نشست دکتر سید حمید خویی، دکتر محمدرضا شعربافچی، دکتر مهدی مصری و دکتر طاهره مازوچی حضور داشتند.

دکتر ابوالقاسمی گفت: عمده چیزی که امروزه در کشورهای دیگر گفته می‌شود این است که معنویت به دین ربطی ندارد اما ما با این تفكر مخالف و بر این باور هستیم که معنوی بودن همان مذهبی بودن است.

وی‌عنوان کرد: در ادبیات ما حدود ۶۰۰۰ بیت وجود دارد که در آن از کلمه طبیب استفاده شده و‌ در آن اکثرا از طبیب معنوی صحبت می کند.

رئیس گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: میزان تحقیقات در زمینه سلامت معنوی در دنیا رو به افزایش است.

وی همچنين افزود: باورهای معنوی و مذهبی از یک سو‌ و کاربرد معنویت و‌ مذهبی بودن از سوی دیگر به طور شایعی در میان بیماران جسمی و روانی برای مقابله با بیماری ها و استرس های ناشی از آن مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه این نشست که با ریاست دکتر حسن ابولقاسمی تشکیل شد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی دانشیار گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در مورد "نقش سلامت معنوی وحیانی در درمان جسمانی" به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی اظهار کرد: معنویت در زبان فارسی و عربی ریشه های مشترکی دارند که با استفاده از این ریشه مشترک می توانیم درک بهتری از معنویت داشته باشیم.

دکتر آذربایجانی افزود: معنویت در تقابل با نگاه مادی، دنیوی و خودمحوری است.

وی ادامه داد: تفاوت سلامت معنوی با معنویت در اين است كه سلامت معنوی، معنویت کاربردی در حوزه خاص سلامت است.

دانشیار گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: برخورد سالم با دیگران داشتن یکی از نشانه های برخورداری از سلامت معنوی است؛ وجود سلامت مطلق یکی از نشانه های بهشت است و بهشت مصداق بارز سلامت است.

وی‌ در خصوص نیاز به سلامت معنوی گفت: نیاز وجودی، ایمنی، دوستی، کرامت و خود شکوفایی معنوی از جمله نیاز های به سلامت معنوی است.

وی ‌اشاره کرد: سلامت معنوی از جنبه هايي از جمله خویشتنداری، تاثیر روح بر بدن ،حمایت اجتماعی، زندگی پاک بر سلامت جسمانی تاثیر گزار است.

دکتر آذربایجانی ضمن تاکید بر اینکه سلامت معنوی از طریق سلامت روانی تاثیر گزار است، عنوان کرد: تاثیر سلامت معنوی بر سلامت روانی در معنای زندگی، امید بخشی، خوش بینی، انسجام و یکپارچگی (توحید) است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی با اشاره به اینکه انواع تاثیر سلامت معنوی بر بیماری جسمانی شامل پیشگیری، مقابله و درمان است، گفت: پیشگیری اولیه برای کاهش ایجاد بیماری ها، ثانویه برای توجه زودرس به بیماری و ثالثیه برای توان بخشی و بازگشت است.

در ادامه دکتر سید حمید خویی با موضوع "تاثیر متقابل سلامت معنوی اسلامی و سلامت جسمانی از دیدگاه دینی" سخنانی را ایراد کرد.

دکتر خویی اظهار کرد: انسان سالم، متعادل است و انسان متعادل، سالم است و این دو لازم و ملزوم هم هستند.
وی عنوان کرد: از مهمترین ویژگی های سلامت در مذهب ما اعتدال است و خروج از این ویژگی ها باعث بیماری می شود.

عضو‌هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران گفت: راه صحیح راه میانه است. در بعد خلقی به عنوان یک شاخص روانی، در انسان یک محدوده ای از افسردگی تا شیدایی وجود دارد و انسان متعادل در میانه این بازه است.
دکتر خویی ادامه داد: همسویی با فطرت از نشانه های سلامت است؛ انسانی که همسو با فطرت خود عمل کند سالم است و فاصله گرفتن از فطرتش موجب مرض است؛ فطرت مجموعه ای از داده های اولیه است که خدا در وجود ما قرار داده است برای مثال انسان خیر پسند و شر گریز است.

وی افزود: انسان به طور فطري به دین نیاز دارد؛ امیر المومنین(ع) ۴ بیماری را به عنوان خطرناکترین بیماری بشر نام می برد، که عبارت اند از کفر، نفاق، سرکشی و گمراهی.

در ادامه دکتر کوروش وحید شاهی در خصوص مطالعات بین الملل در زمینه تاثیر سلامت معنوی بر سایر ابعاد سلامت گفت: مفهوم طب و‌ مذهب همواره با هم بوده است و‌در گذشته کسی که خدمات پزشکی ارائه می کرده همان فرد برجسته ی مذهبی بوده است.

وی اظهار کرد: در گذر تاریخ کم کم پارادایم هولیستیک که انسان را به عنوان یک کل می نگرد به وجود آمد. همچنین به طور مستند توانستند نشان دهند که سلامت معنوی بر سلامت جسمی تاثیر گذار است.

دکتر وحید شاهی عنوان کرد: در کشور آمریکا با این که متریالیست است به دانشجویان پزشکی خود در مورد spirituality معنویت آموزش می دهند، اما در کشور ما این موضوع وجود ندارد.

وی ادامه داد: در آنجا هنگام شرح حال گیری از بیمار پرسیده می شود که می خواهید در مورد معنویت با شما کار شود یا خیر.

در ادامه نشست چهارم، دکتر مینو اسدزندی در خصوص "همپوشانی سلامت معنوی اسلامی و سلامت روان" به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکتر اسد زندی گفت: انسان در پارادایم ادیان توحیدی دارای دو‌بعد مادی و‌معنوی است.

وی ادامه داد: دیدگاه قرآن و ائمه معصومین باید به عنوان شواهد دینی مورد استفاده قرار بگیرد و باید از شناخت شناسی وحیانی برای ورود به مسئله روح استفاده کنیم.

عضو‌گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: در قرآن مفهوم روح به قلب تعبیر شده است و در حقیقت قلب همان جان آدمی است.

وی ادامه داد: سلامت معنوی همان برخورداری از قلب سلیم است. کسانی که قلب سلیم دارند دارای فضایل اخلاقی، آرامش و اطمینان هستند. همچنین عدالت خواهی، سخاوت و کرامت از ویژگی های دیگر صاحبان قلب سلیم است.


دکتر اسد زندی با تاکید بر اینکه طی کردن مراتب کمالات معنوی، راه رسیدن به قلب سلیم است گفت: اسلام، ایمان، تقوی و ظهور ایمان، یقین و ‌باور قلبی، و اخلاص از مولفه های قلب سلیم است.

وی اظهار کرد: حقیقت بندگی ما را به قلب سلیم می رساند و ‌با قلب سلیم است كه ما به سلامت اجتماعی، روانی و جسمانی نیز دست می یابیم.

دکتر اسد زندی عنوان کرد: افراد بهنجار از نظر روانی کسانی هستند که با خود و محیط اطرافشان هماهنگ و سازگار هستند و با مقتضیات فرهنگی یا قوانین اجتماع خود هماهنگی پیدا می کند.

در پایان این نشست، میان اعضای پنل و حضار پرسش و پاسخ انجام شد.

در ادامه این همایش، پنجمین نشست با موضوع “شاخص های سلامت معنوی اسلامی و الگوهای رایج” برگزار شد.
در این پنل دکتر محمد علی محققی معاون علمی فرهنگستان گفت: تجلیل از مقام والاي دکتر عباس شیبانی امر‌ بسیار مهمی بود که در اين همايش صورت گرفت؛ ما یک مسئول معنوی در نظام جمهوری اسلامی را معرفی کردیم.
دکتر محققی ادامه داد: لازم است به افتخارات و ستاره های درخشان انقلاب اشاره کنیم تا نسل جدید افراد مشابه دکتر شیبانی را بشناسند تا بتوانند الگو داشته باشند. موضوع جایگزینی این افراد نیز بسیار مهم است که افرادی جانشین آنها باشند که مغایر با مضامین اسلام و انقلاب نباشند.

وی افزود: آنچه باعث تاسف است راحت گذشتن از همچون میراث های مهمی است؛ در دانشگاه ها در سیر تاریخی طب و دوران تمدن اسلام این چنین شخصیت های والایی کم نیستند.

معاون علمی فرهنگستان گفت: محل برگزاری این همایش در شهر مقدس قم، در قلب تپنده عالم اسلام بود که خود نمود والا نهادن این ارزش ها است.

وی ادامه داد: ما در نظام سلامت و نظام آموزش اعم از دانشگاهی و‌حوزوی ظرفیت هایی داریم که باید از آن ها استفاده کنیم.

دکتر محققی در سخنان خود از مرحوم دکتر عباس شفیعی به عنوان ديگر چهره برتر معنوي و علمي یاد کرد و گفت: از ویژگی های مرحوم دکتر شفیعی پایبندی به نماز در همه ی حالات بود. وی افزود: ایشان حتی در آخرین لحظات زندگی در حال نماز و‌ سجود بوده است.

دکتر محققی عنوان کرد: دکتر شفیعی برای توسعه شاخص های علمی بسیار زحمت می کشید و مقالات و تولیدات علمی متعددی داشتند.

وی از دکتر عباس شفیعی با عنوان یک معلم معنوی واقعی نام برد و‌گفت: نحوه برخورد ایشان با دانشجویان همواره همانند یک پدر با فرزند بود.

در ادامه پنل دکتر فریدون عزیزی با موضوع شاخص های سلامت معنوی در اسلام به سخنرانی پرداخت. وی گفت: اعتقاد به وجود قدرت لایتناهی هستی و ارتباط با این قدرت از شاخصه های سلامت معنوی است.

وی ضمن اشاره به اینکه مبنای رابطه ی انسان با خدا، ایمان و اعتقاد به غیب است، عنوان کرد: از شاخص های سلامت معنوی در رابطه با خود انسان می توان به احساس رضایت و امید به زندگی نام برد.

دکتر عزیزی تاکید کرد: سلامت معنوی در رابطه ی خود با دیگران شامل مولفه هایی همچون دیدن مردم با خدا، جلب خوشنودی جدا، خوش بینی و نگرش مثبت به انسان ها، مدارا با مردم و تواضع و فروتنی است.

وی اخلاق پزشکی اسلامی را شامل ۴ بعد دانست و گفت: این ابعاد عبارت اند از ارتباط با خدا، ارتباط با خود، ارتباط با ديگر انسانها و ارتباط با طبيعت است. وی اظهار کرد: پزشکان باید بدانند که شغل آنها یک نوع عبادت است؛ از خصوصیات مهم یک پزشک می توان به مناعت طبع، دوری از حرص و حسد، عدم پر گویی اشاره کرد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی پیشنهاد کرد در آینده در این همایش به موضوع سلامت معنوی کودک، نوجوان و جوان پرداخته شود.

دکتر کلانتر معتمدی دبیر فرهنگستان علوم پزشکی از خاطرات زمان جنگ تحمیلی و تعهد مبارزین به انجام فریضه نماز حتی در حال مجروحیت سخن گفت و تاکید کرد: توجه داشته باشیم در اغلب بیمارستان های ما شرایط برای نماز خواندن نیست، تخت ها رو به قبله نیست. شرایط تیمم وجود ندارد.
وی‌همچنین تاکید کرد: مقام معظم رهبری ابلاغ کردند که مراکز بهداشتی باید در راستای ارتقای سلامت معنوی باشد.

پس از پايان پنجمين پنل از روز دوم ششمين همايش ملي سلامت معنوي از دكتر نرگس اسكندري براي مقاله ايشان با عنوان "بررسي روايي محتوا و روايي صوري پرسشنامه معنويت در تدريس" و دكتر عزيز كسايي براي مقاله اي با عنوان "بررسي سلامت معنوي و ارتباط آن با سرمايه اجتماعي در ساكنان شهر ايلام سال 1397" كه عناوين مقاله های برتر را كسب كرده بودند تقدير شد. 

جستجو

پیوندها

 

 

 

فصلنامه ارتقاي سلامت

گزارش و گفتگو

به-مناسبت-اتمام-خدمات-رسانی-موفق-بخش-سلامت-کشور-در-اربعین-98سپید جامگان مسیر بهشت خدا قوت   دکتر محمدرضا...
ناخوشی-های-روانی-قرابت-و-نزدیکی-با-پدیده-اعتیاد-دارند   گفتگو با دكتر محمد باقر صابری زفرقندی،  عضو گروه...

ورود به سایت