عناوین مهمترین خبرها:

همه‌گيري اخير بيماري ناشي از ويروس كرونا در 31 دسامبر 2019 در ووهان چين شروع شده و تا كنون به 22 كشور دنيا انتشار يافته است. تعداد مبتلايان به بيماري در چين از 10/000 نفر تجاوز كرده و بيش 200 نفر از مبتلايان جان خود را از دست داده‌اند. در عين حال كه همه‌گيري اخير ناشي از نوع جديد ويروس كرونا در مقايسه با دو همه‌گيري گذشته كه در سال 2003 تحت عنوان سارس "سندرم تنفسي حاد شديد"، در كانادا و در سال 2012 با عنوان "سندرم تنفسي خاورميانه" در عربستان سعودي بروز كرد از درجه كشندگي كمتري برخوردار بوده است، با توجه به نوپديد بودن ويروس كرونا بايستي موضوع همه‌گيري را جدي گرفت  و براي جلوگيري از انتشار  بيماري از فرد به فرد و گسترش آن به ساير مناطق دنيا اقدامات لازم به عمل آورد. سرايت بيماري ناشي از نوع جديد ويروس كرونا همانند سرماخوردگي و انفلوآنزا است و عمدتاً‌ از طريق سرفه و عطسه و ترشحات دستگاه تنفسي فوقاني از مبتلايان به بيماري به ساير افراد صورت مي‌گيرد. به عبارت ديگر تماس نزديك با بيماران  در انتقال ويروس كرونا نقش مهمي ايفا مي‌كند. دوره نهفتگي بيماري 2 تا 14 روز است و امكان انتقال ويروس در دوره نهفتگي نيز وجود دارد. تماس غير مستقيم از طريق دست زدن به اشياء آلوده به ترشحات دستگاه تنفسي بيماران از  قبيل دستگيره درب ، گوشي تلفن، ميز تحرير و غيره و تماس دست آلوده با چشم، بيني و دهان در صورت عدم شستشوي دست با آّب و صابون امكان پذير است.

مخزن ويروس كرونا در شتر، گربه و خفاش است.

در عين حال كه راه سرايت اوليه در ووهان چين از حيوان به انسان بوده است ، انتشار ويروس از طريق تماس مستقيم با مبتلايان راه اصلي انتقال را تشكيل مي‌دهد. ضمناً امكان انتشار نوع جديد ويروس كرونا  به همه جاي دنيا از جمله كشورمان ايران وجود دارد.

علائم بيماري: شامل تب، سرفه و تنگ نفس (تنفس مشكل ) است.

مهمترين راه‌هاي پيشگيري از ابتلا بيماري عبارتند از:

1.     اجتناب از تماس با بيماران (افرادي كه دراي علائمي شبيه سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌باشند).

2.     استراحت در منزل براي مدت يك هفته در صورت ابتلا به بيماري حاد تنفسي (تب ، سرفه و غيره)

3.     مراجعه به پزشك يا مراكز بهداشتي درماني براي تشخيص قطعي و درمان كمكي در صورت بروز تنگ‌نفس(تنفس مشكل)

4.     جداسازي بيماران

5.     پوشاندن دهان و بيني با دستمال كاغذي تميز  در هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن آن (انداختن دستمال كاغذي در سطل اشغال) همراه با شستن دست‌ها با آب و صابون براي مدت 20 ثانيه

6.     اجتناب از دست دادن و روبوسي كردن با افرادي كه داراي علائم عفونت حاد تنفسي مي‌باشند.

7.      شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون

8.     خودداري از تماس دست با چشم و بيني و دهان

در حال حاضر واكسن و داروي قطعي (داروي ضد ويروس) براي پيشگيري و مقابله با ويروس كرونا وجود ندارد. بنابر اين بهترين راه پيشگيري رعايت اصول بهداشت فردي است.

از نظر درماني، استراحت در منزل براي يك هفته و مصرف مايعات و غذاهاي گرم شامل چاي كم رنگ، آش، سوپ و آب ميوه توصيه مي‌شود.

آنتي‌بيوتيك‌ها در درمان بيماري ناشي از ويروس كرونا جايگاهي ندارند و از مصرف بي‌مورد آنها به علت امكان بروز مقاومت دارويي و ساير عوارض بايد اجتناب گردد.

اخيراً سازمان جهاني بهداشت، همه گيري مربوط به بيماري ناشي از نوع جديد ويروس كرونا را يك "فوريت بهداشتي قابل نگراني بين‌المللي" اعلام كرده است.

دكتر بيژن صدري‌زاده

رئيس انجمن علمي بهداشت ايران

12 بهمن 1398

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت