عناوین مهمترین خبرها:

 

استاد عباسقلی دانشور، نخستین چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور؛ ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، عصر روز دو شنبه چهارم فروردین ماه سال جاری پس از یک دوره طولانی بیماری،در سن 95 سالگی چشم از جهان فروبست.

دکتر  عباسقلی دانشورمتولد 1304در شهر شیراز بود. پس از پایان دوران ابتدائی و متوسطه وارد دانشکده پزشکی شیراز شد و در سال 1337 با کسب درجه دکتری پزشکی عازم امریکا شد و پس از دو سال گذراندن دوره انترنی در نیویورک ، موفقیت در امتحان و اتمام دوره جراحی عمومی و جراحی توراکس دوره جراحی قلب را درECFMGدر شهر بوستون شروع کرد. سپس وارد مرکز جراحی قلب روزلین-نیویورکMD ANDEROONشد و پس از یکسال به مرکز جراحی سینه میسوری رفته و جراحی استخوان های قفسه صدری را فرا گرفت. سپس سه سال در موسسه قلب شناسی مونترال کانادا درباره اصول پیوند قلب و بیماری های مادرزادی قلب تحقیق و کسب تجربه کرد .وی در سال 1348 در برای نخستین بار در کشور اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال را انجام داد و در سال 1369 نخستین پیوند کامل قلب در خاورمیانه را در دانشگاه تبریز به انجام رساند 

روابط عمومی و امور بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده محترم ایشان و جامعه پزشکان کشور تسلیت عرض می نماید.