عناوین مهمترین خبرها:

 

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي از برگزاري اين كارگاه با عنوان "دانش افزايي و مهارت آموزي سلامت معنوي" خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل فرهنگستان علوم پزشكي دكتر سيد عليرضا مرندي رئيس فرهنگستان علوم پزشكي ضمن اشاره به برگزاري اولين کارگاه دانش افزايي و مهارت آموزي سلامت معنوي گفت: با ارشاد، هدايت و همکاري اساتيد بزرگوار پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، دبيرخانه انجمن‌ها و قطب‌هاي علمي حوزه‌ علميه، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و تعدادي از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي، اولين کارگاه آموزشي براي آماده شدن اساتيد جهت ورود سلامت معنوي در آموزش و مباحث آموزشي برگزار خواهد شد.

دكتر سيد عليرضا مرندي ضمن اشاره به پيشينه سلامت معنوي گفت: در سال 1362، نماينده کشور نروژ، سلامت معنوي را به عنوان بُعد چهارم سلامت به اجلاس ساليانه وزراي بهداشت جهان معرفي کرد که به تصويب رسيد و کشورهاي غربي بلافاصله به آن پرداختند. تحقيقات گسترده، مقالات و کتاب‌هاي عديده‌اي در اين خصوص منتشر گرديد و تدريس آن در همه دانشگاه‌هاي آمريکا شروع شد. هرچند بسياري از غربي‌ها، سلامت معنوي را با اعتقادات مذهبي بي ارتباط نمي‌دانند، ولي عمده نوشته‌ها و اصول مورد قبول آنان بر مبناي عقايد سکولار است.

رئيس فرهنگستان افزود: در ميهن اسلامي ما، متاسفانه به دليل محدوديت ورود روحانيت و حوزه‌هاي علميه به اين بعد مهم سلامت، عمده مقالات، نوشته‌ها و بحث‌ها به سلامت معنوي وجودي و سكولار شبيه‌تر است تا سلامت معنوي اسلامي.

وي با تاكيد بر اين نکته كه تمرکز سلامت معنوي در غرب بر بيماري‌هاي مزمن و مراحل آخر زندگي دنيوي است گفت: تلاش آن‌ها بر اين است که اضطراب از مرگ را کاهش داده و پذيرش آن‌را آسان‌تر کنند. آن‌ها بيماران را به پرداختن به هنر، طبيعت، موسيقي، يوگا و روش‌هاي تمدد اعصاب هدايت مي‌کنند. هدف از همه اين تلاش‌ها تزريق روحيه اميد، اطمينان و نشاط در زندگي دنيوي افراد است.

دكتر مرندي اهميت سلامت معنوي از ديدگاه اسلامي را بسيار بالاتر دانست و گفت: در ديدگاه اسلامي علاوه بر آثار سلامت معنوي در زندگي دنيوي، تأثير آن بر ساير ابعاد سلامت، و از همه مهمتر نقش آن در تکامل واقعي انسان است كه از طريق تقويت ايمان و تشويق به انجام آنچه خداوند مي‌پسندد و دوري جستن از آنچه نهي مي‌کند، صورت مي‌پذيرد.

وي افزود: تقليد از شيوه غرب يعني تمرکز بر مراحل پاياني عمر دنيوي كه ما را از اصلي‌ترين و زيربنايي‌ترين سرمايه‌گذاري‌هاي معنوي که از کودکي شروع شده و تمام عمر را دربرمي‌گيرد، محروم مي‌سازد. به همين دليل، فرهنگستان علوم پزشکي جمهوري اسلامي ايران تلاش مي‌کند که از حدیث پيامبر اکرم (ص) تبعيت كند كه مي‌فرمايند: "فرزندان خود را در داخل شکم مادرانشان تربيت كنيد، با تغذيه جسم و روح زن باردار." بلكه بتوان پس از تولد نيز از طريق آموزش فرزندپروري معنوي به خانواده‌ها، اين تربيت را ادامه داد، با اين اميد که نسل‌هاي آينده از سلامت معنوي مطلوب‌تر و سعادت دنيا و آخرت بهره مند شوند.

دكتر مرندي با اشاره به گروه علمي سلامت معنوي اسلامي در فرهنگستان علوم پزشكي گفت: حدود ده سال از تأسيس اين گروه مي‌گذرد. تلاش اين گروه بر آن است که اولاً از آلوده‌شدن سلامت معنوي به نوع سکولار جلوگيري كند و ثانياً زمينه ورود سلامت معنوي اسلامي را به آموزش گروه پزشکي در دانشگاه‌ها و نيز عرصه ارائه مراقبت‌ها و خدمات سلامت فراهم نمايد. در اين راستا از طرفي خود را نيازمند عنايت ويژه و ارشاد و حمايت روحانيت بزرگوار و حوزه‌هاي علميه مي‌بينيم و ازطرف ديگر اين امر خطير بدون همکاري و همفکري و تصميم مسئولين محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي براي انجام چنين رسالت بزرگي که سياست‌هاي کلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري به عهده آنان و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي گذارده است، امكان پذير نمي‌باشد.

رئيس فرهنگستان ضمن تشكر از استادان و همكاراني که براي تحقق يافتن برگزاري اين کارگاه مهم، به خصوص در شرايط همه‌گيري بيماري ناشي از ويروس کرونا تلاش فراوان كرده‌اند، به ويژه دكتر حسن ابوالقاسمي (رئیس کارگاه)، دكتر مهدی عباس‌زاده (دبیر علمی کارگاه) و آقاي سیاوش لاجوردي (دبیر اجرایی کارگاه)، براي همگان آرزوي اجر دنيوي و اخروي كرد.

لازم به ذكر است اين كارگاه سه روزه ششم الي هشتم شهريورماه سال جاري در مركز همايش هاي بيمارستان قلب شهيد رجايي تهران برگزار خواهد شد. از جمله مباحثي كه توسط اساتيد محترم حوزه و دانشگاه در اين كارگاه مورد بررسي قرار مي گيرد می توان به تفاوت مفهوم سلامت معنوی در اسلام وغرب،تأثیر مبانی متفاوت در تفاوت رویکرد، قلمرو و مفهوم سلامت معنوی، نگاه انسان‌شناختی به سلامت معنوی اسلامی و ... اشاره کرد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

لزوم-مقابله-با-روند-گسترش-داروهای-تقلبی-و-غیر-استاندارد  لزوم مقابله با روند گسترش داروهای تقلبی و غیر...
به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت