مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

 

دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد وقوع فاجعه انسانی و گرسنگی در یمن مطالبی را بیان نمود و مراتب اعتراض خود را به وی ابلاغ کرد.

متن این نامه به این شرح است : 

جناب آقاي آنتونيو گوترش

دبير كل محترم سازمان ملل متحد

 

از زمان شیوع همه گیري بيماري کرونا ، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد تلاش‌هاي  زیادی برای کاهش مرگ و مير ناشی از اين ویروس در سراسر جهان انجام داده اند. طبق آمار رسمی ، بیش از 1.380.000 نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند ، اين در حالي است كه هنوز هیچ راه حل یا درمان قطعی برای جلوگیری از  مرگ و مير ناشي از اين ويروس وجود ندارد.

از سوی دیگر ، مدير برنامه جهانی غذا در جلسه اخیر شورای امنیت درباره وضعیت یمن گفت که ما اکنون در آستانه یک فاجعه هستیم.

سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود که یمن با بزرگترین بحران انسانی جهان روبرو است و 80 درصد از 30 میلیون نفر جمعيت این کشور به شدت به کمک های خارجی نیاز دارند.

معاون امور بشردوستانه و امداد رسانی شما همچنین اعتراف کرد که به دلیل قحطی در یمن، مردم از گرسنگی می ميرند.

آقای دبیرکل ، برخلاف ویروس کرونا ، یک روش درمانی ساده برای جلوگیری از بزرگترین بحران انسانی جهان یعنی گرسنگی میلیون ها زن ، کودک و مرد مظلوم در یمن وجود دارد. با این حال ، هیچ اقدام واقعی و عملي انجام نشده است. متأسفانه حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه مردم سرافرازیمن ، که از آوریل 2015 آغاز شد، با حمایت مادی و لجستیکی غربی در میان سکوت بيزار كننده سازمان‌های بین المللی ادامه دارد. هیچ اقدامی برای رفع حصر و کمک به مردم قحطی زده یمن انجام نشده است. شما پاسخگوی تاریخ هستید.

 

دكتر سيد عليرضا مرندي