عناوین مهمترین خبرها:

 

کتاب خلاصه مقالات به مناسبت بزرگداشت مقام علمی دانشمند فرهیخته استاد دکتر فریدون عزیزی منتشر شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل این کتاب به پاس زحمات بی شائبه معلم طب و پژوهشگر فاخرکشور دکتر فریدون عزیزی، به همت فرهنگستان علوم پزشکی چاپ و منتشر شد .

در این مجموعه ارزشمند مقالات برگزیده استاد دکتر عزیزی با عنوان  کنترل و صدمات مغزی ناشی از کمبود ید در جمهوری اسلامی ایران ، اصلاح شیوه زندگی برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر ، تغییرات طبیعی و بیماری های تیروئید در حاملگی ، و همچنین مقالات فرهیختگان و چهره های برگزیده از جمله مرحوم دکتر صالح زاهدی اصل ، دکتر ایرج نبی پور ، مهندس ناصر ولایی ، و بسیاری از مقالات علمی فرهیختگان فرهنگستان در زمینه های علمی مختلف به چاپ رسیده است .

استاد دکتر فریدون عزیزی در سال 1321 در تهران متولد شد و چون والدین ایشان اهل قزوین بودند از سن 2 تا 15 سالگی در شهر قزوین به سر برد .

جد مادری او مرحوم سید حسین خیابانی ( حاج سید جوادی ) از علما و مجتهدین قزوین و جد پدری ایشان مرحوم شیخ ابوالقاسم عزیزی از بازرگانان و معتمدین این شهر بودند .

پدر او دکتر داروساز و فردی اجتماعی و رئیس شوراهای انجمن شهر بود .

استاد فریدون عزیزی پس از اتمام دوره دانشکده و خدمت وظیفه در سال 1347 به کشور آمریکا رفت و پس از گذراندن یک سال انترنی در نیویورک در دوره دستیاری دانشگاه Tufts شهر بوستون ایالات ماساچوست پذیرفته شد و رشته تخصصی پزشکی هسته ای و فوق تخصصی غدد درون ریز و متابولیسم را نیز در همین دانشگاه گذراند .

بعد از موفقیت در امتحانات دانشنامه ، بورد هر سه رشته ( داخلی ، غدد درون ریز و متابولیسم و طب هسته ای ) در امریکا را احراز نموده و به سمت استاد یار دانشکده پزشکی دانشگاه Tufts انتخاب شد و همزمان سرپرست بخش پزشکی هسته ای یکی از بیمارستان های عمده دانشگاه Tufts شد .

ایشان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران کلیه امور علمی و اجتماعی در امریکا را رها و به میهن اسلامی بازگشت .

استاد دانشمند ایران از سال 1358 به سمت دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و رییس بیمارستان آیت اله طالقانی و سپس در سال  1363 به سمت جوان ترین استاد در علوم پزشکی در سن 42 سالگی نایل شد .

ایشان فعالیت های تحقیقاتی خود را در رشته غدد درون ریز و متابولیسم را به منظور بررسی و ارایه راه حل هایی برای مشکلات بهداشتی ، درمانی در دفتر تحقیقات غدد در بیمارستان آیت اله طالقانی از سال 60 آغاز کرد و اولین پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم را در سال 1358 به نام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم را در کشور تاسیس کرد .

این دانشمند برجسته بیش از 1000 مقاله علمی که نیمی از آن ها به فارسی ونیمی دیگر به زبان انگلیسی است را در کارنامه درخشان خود دارد و در سطح بین المللی نیز به عنوان مشاور یونیسف و سازمان جهانی بهداشت و دفتر منطقه مدیترانه شرقی برای بررسی و پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید دعوت شده است  و این اختلالات را در کشورهای اردن ، یمن و لیبی ، عراق ، سوریه ، لبنان و مصر بررسی کرده و برنامه کشوری برای کنترل آنها را تنظیم نموده است .

وی تقدیر نامه استاد ممتاز کشور در سال 1371 و نشان ( مدال ) پژوهش از ریاست جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت اله رفسجانی و رتبه دوم تحقیقات کاربردی یازدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی را از ریاست  جمهوری اسلامی ایران حجت الاسلام و المسلمین  خاتمی دریافت نمود . ایشان به عنوان پژوهشگر برگزیده ، چهره ماندگار  و دانشمند برتر جهان اسلام بارها مورد تشویق و تکریم قرار گرفت .

دکتر فریدون عزیزی که استادی معتقد به پاسخگویی آموزش پزشکی به نیازهای سلامت جامعه هستند هم در امر طراحی و هم اجرای طرح پزشکی جامع نگر تلاش بسیاری کرد و دانش و تجارب خود را در خدمت حل مشکلات جامعه قرارداد.

ایشان علاوه بر عشق به امر آموزش و برخوردار بودن از توان مندی های علمی لازم در این راستا محققی برجسته است که پیوسته توان و ظرفیت بالای خود را مصروف کشف معضلات سلامت جامعه و یافتن راه حل آنها می نماید .

با استفاده از پژوهش های کاربردی این استاد اخلاق ، خلاق و کم نظیر بود که معضل کمبود ید در کشور که تهدیدی گسترده و جدی برای سلامت مردم و به ویژه کودکان به حساب می آمد کشف شد و با درایت و همکاری ایشان با افزودن ید به نمک طعام مصرفی در کل کشور ، این معضل سلامت هم تحت کنترل درآمد و متعاقبا سازمان جهانی بهداشت با مشاوره با ایشان مشکلات مشابهی را که در بسیاری از کشورهای همسایه وجود داشت برطرف کرد .

استاد نمونه علم و اخلاق پس از راه اندازی مرکز تحقیقات درون ریز و سپس تاسیس پژوهشکده غدد درون ریز به امور تحقیقاتی گسترده ای در شهر تهران در زمینه قند و لیپید مردم پرداخت که کاری بس عظیم و ارزشمند بود که ان شاءاله  منشاء آثار خیر بسیاری در زمینه اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر خواهد شد .

گفتنی است دکتر فریدون عزیزی هم اکنون در مقام معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران  به فعالیت های علمی و پژوهشی خود در کنار سایر فعالیتشان ، همچنان  برای سرزمین علم و دانش افتخارات می آفریند .