عناوین مهمترین خبرها:

 

کارگاه " تدوین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی در جمهوری اسلامی ایران"  در فرهنگستان علوم پزشکی تشکیل شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کارگاه تدوین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی در جمهوری اسلامی ایران با هدف بیان اهداف کارگاه ،  بازنگری چشم انداز و رسالت آن و همچنین ارائه گزارش بازنگری پنج شنبه نوزدهم دی ماه سال جاری  با حضور دکتر باقر لاریجانی رئیس گروه و اعضای آن در محل مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی تشکیل شد .

بر اساس این گزارش دکتر باقر لاریجانی رئیس گروه فلسفه ، اخلاق پزشکی و علوم زیستی ضمن اشاره به اخلاق پزشکی در طب گذشته و امروز گفت : در گذشته اخلاق با علم پزشکی عجین شده بود وامروزه نیز ما باید بر این مهم توجه ویژه ای داشته باشیم .

وی گفت : مرکز مطالعات و تحقیقات اخلاق پزشکی از دهه هفتاد تا کنون در وزارت بهداشت تاسیس شده است و هدف آن برپایه عملی ساختن اخلاق در پزشکی است .

رئیس گروه فلسفه ، اخلاق پزشکی و علوم زیستی تاکید کرد : ما باید به کرامت بیمار بیش از گذشته توجه داشته باشیم و تا آخر سال جاری آئین اخلاق پزشکی به اتمام خواهد رسید .

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد : تلاش گروه بر این مهم است تا منشور حقوق بیمار را اجرایی کنیم

در ادامه دکتر ضیاء الدین تابعی عضو پیوسته و عضو گروه فلسفه ، اخلاق پزشکی و علوم زیستی فرهنگستان  با بیان اینکه ابن سینا معتقد به اصل تزکیه در علم پزشکی بود  افزود : ابن سینا در طب معتقد است کسانی که تزکیه نشده اند نباید وارد علوم مختلف از جمله پزشکی شوند .

وی گفت : انسانی که تعادل بیولوژیک داشته باشد به عنوان انسان سالم شناخته می شود و باید میراث اخلاق پزشکی را بازبینی کنیم .

ایشان در ادامه افزود : امروزه  سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت مطرح شده است و با گسترش  این بعد جدید می توان اخلاق را به جایگاه اصلی خود بازگرداند و امید ما این است که با اخلاقی کردن جامعه بتوان سلامت جسمی را در درجه اول و سلامت فکر را در درجه دوم و سلامت اجتماع را تضمین کرد و سلامت جسمی و فکری و معنوی را ارتقاء بخشیم .

این استاد برجسته دانشگاه ادامه داد : آموزش در دانشگاه ها امری بسیار مهم در این زمینه است و سلامت جسمی ، معنوی و روانی باید به شکلی رسمی در دانشگاه ها تدریس و ترویج شود .

دکتر تابعی ادامه داد : میوه اخلاق پزشکی سلامت در تمامی ابعاد است و انسانی سالم است که از نظر روانی سالم ، از نظر اقتصادی مولد و از نظر سیاسی آگاه باشد .

سپس دکتر رضا ملک افضلی عضو پیوسته و عضو شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت  به بحث ورود اخلاق در آموزش پزشکی اشاره کرد و افزود : اخلاق باید در عرصه سلامت کاربردی شود و دانشگاه های کشور نیز نقشی اساسی در نهادینه سازی این مهم دارند