عناوین مهمترین خبرها:

در بیست و نهمین جلسه شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت ضرورت کاربرد فناوری ITدر نظام سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بیست و نهمین جلسه شورا آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت با حضور رئیس فرهنگستان دکتر مرندی ، دکتر کلانتر معتمدی ، دکتر سجادی ، دکتر مسعود پزشکیان ، دکتر باقر لنکرانی ، دکتر ملک افضلی و جمعی از اعضای شورا ،  بیست و ششم دی ماه سال جاری در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

بر اساس این گزارش ابتدا دکتر سید علیرضا مرندی ضمن تبریک به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) بر لزوم این دستاورد مهم در نظام سلامت اشاره کرد و افزود : باید در نظام سلامت ابعاد دیگری از جمله فناوری اطلاعات نیز مطرح و در دستور کار قرار گیرد .

در ادامه دکتر علی رمضانخانی عضو وابسته و دبیر شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت گفت : کلیات موضوع در جلسات گذشته گروه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و خلاصه مذاکرات نیز صورت پذیرفته و امیدواریم بتوانیم با توجه به اهمیت موضوع گام های موثری  را در این حوزه مهم برداریم .

همچنن در این جلسه  دکتر اردشیر خسروی مدیر گروه فناوری و مدیریت اطلاعات معاونت بهداشت  وزارت  بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی  با تاکید بر اینکه از سال 2005 در کنار سازمان بهداشت جهانی دبیر خانه ای تشکیل شد که وظیفه آن تقویت نظام اطلاعاتی کشور هاست افزود : در این راستا چارچوب شبکه سلامت شکل گرفته است و بر اساس این چارچوب اجزاء و اطلاعات سلامت در شش حیطه مجزا طبقه بندی و مورد بحث قرار می گیرد .

وی افزود : در نظام فناوری اطلاعات بحث سر شماری از منابع بسیار ارزشمند در جهت تعیین شاخص ها به شمار می رود .

مدیر گروه فناوری و مدیریت اطلاعات معاونت بهداشت  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با توجه به اینکه  شعار ما "  اطلاعات بهتر ، تصمیم گیری بهتر، سلامت بهتر" است  باید نقاط قوت و ضعف  در این زمینه را شناسایی و مورد بررسی قرار دهیم .

ایشان با بیان اینکه در حال حاضر نیاز ما پایگاه ملی داده ها به صورت یکپارچه و هدفمند است گفت :  ما باید نرم افزار هایی واحدی را در این زمینه طراحی کنیم و واحدی متمرکز در جهت تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات  نیز در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از ضروریات این مهم است .

وی افزود : نظام آمار و اطلاعات جزء لاینفک نظام سلامت است و باید جز اولویت های سیاست گزاران قرار  گیرد و ما باید در این راستا به جایی برسیم که داده های سلامت واحدی را در اختیار داشته باشیم .

در ادامه این جلسه  دکتر حسین ملک افضلی عضو پیوسته و عضو شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت ضمن تاکید بر ضرورت پیشرفت فناوری اطلاعات در نظام سلامت افزود : ما باید آمار و اطلاعات و همچنین منابع لازم را در اختیار داشته باشیم و در این ساختار مهم دانشگاه ها نقش اساسی دارند که می توانند همکاری موثری داشته باشند .

دکتر ملک افضلی تصریح کرد  : در بحث آمار که یکی از مباحث مهم حوزه سلامت است  باید توانمند سازی استان ها را در این زمینه در اولویت قرار دهیم تا بتوانیم اطلاعات درستی را بدست آوریم .