عناوین مهمترین خبرها:

 

جلسه هم انديشي برنامه هاي كنترل دخانيات ، يك دهه پس از معاهده جهاني صبح امروز سوم بهمن ماه سال جاري در محل فرهنگستان علوم پزشكي در حال برگزاري است .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل جلسه هم انديشي برنامه هاي كنترل دخانيات ، يك دهه پس از معاهده جهاني  با همكاري فرهنگستان علو م پزشكي جمهوري اسلامي ايران ، پ‍ژوهشكده سل و بيماري هاي ريوي ، مركز تحقيقات و پيشگيري و كنترل دخانيات ، جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات  و با حضور دكتر مرندي ، دكتر عزيزي ، دكتر سجادي و جمعي از اعضاي پيوسته و وابسته و همچنين  مركز تحقيقات كنترل دخانيات ، جمعيت مبارزه با دخانيات ،سازمان بهزيستي كشور و بسياري از موسسات وابسته در زمينه دخانيات در حال برگزاري است .

بر اساس اين گزارش دكتر مرندي  رئيس فرهنگستان علوم پزشكي ضمن اشاره به برنامه هاي كشوري ، گذشته ، حال ، آينده تاكيد كرد : مصرف دخانيات در گذشته بيشتر معطوف به سنين بزرگسالي بود اما امروزه درنوجوانان و جوانان  رو به افزايش است و اين امر مشكلات بسياري را ازجمله سقط جنين ، سرطان ريه و بيماري هاي  غير واگير ديگر را به دنبال خواهد داشت .

ايشان با تاكيد بر اينكه مصرف دخانيات هزينه هاي زندگي را نيز به مراتب افزايش و نيروي مولد را نيز كاهش مي دهد گفت : بايد مصرف دخانيات در اماكن عمومي ممنوع و فروش سيگار به افراد زير هجده سال متوقف شود .

دكتر مرندي افزود : كشورها بايد زمين هاي كشاورزي خود را به كشت تنباكو اختصاص ندهند

وي تصريح كرد : افزايش قيمت دخانيات يكي از عوامل بازدارنده در اين زمينه است و ما بايد برنامه هاي مبارزه با دخانيات را به طور جدي دنبال كنيم.

در ادامه اين جلسه دكتر ندافي رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اين كه روند مصرف دخانيات از سال 84 افزايش چشمگيري نداشته اما در زنان و بعضي از گروه هاي سني افزايش داشته  وهمچنين مصرف روزانه قليان از سال88 تا 90 به سرعت در حال  افزايش بوده است و در بين بانوان نگران كننده ارزيابي شده است .

وي گفت : نقش آموزش و پرورش در اين زمينه بايد بسيار پررنگ باشد  و افزايش قيمت دخانيات اثرات مثبتي در سلامت كشور دارد  .

جستجو

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

به-مناسبت-اتمام-خدمات-رسانی-موفق-بخش-سلامت-کشور-در-اربعین-98سپید جامگان مسیر بهشت خدا قوت   دکتر محمدرضا...
ناخوشی-های-روانی-قرابت-و-نزدیکی-با-پدیده-اعتیاد-دارند   گفتگو با دكتر محمد باقر صابری زفرقندی،  عضو گروه...

ورود به سایت